Festivaller

2021’in İlk Yıldızı: İstanbul Film Festivali

İstanbul Film Festivali Ne Zaman?

Her sene İKSV aracılığıyla düzenlenmekte olan İstanbul Film Festivali, 2021 yılına da damgasını vurdu. Tarihler 1 Ocak 2021’i gösterdiği sırada, online olarak festivale start verildi.

İstanbul Film Festivali Hakkında

1982 yılından bu yana her sene düzenlenmeye devam eden İstanbul Film Festivali, İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’na ait bir etkinliktir. Eski adı Uluslararası İstanbul Sinema Günleri olan festival, her yılın Nisan ayı içinde gerçekleştirilmekte ve binlerce ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Yıllar içerisinde yenilenmeye ve gelişmeye devam eden şenliğe, 1985 yılında yarışma bölümleri de eklendi ve kısa bir zaman dilimi içerisinde festival uluslararası platforma yayıldı.

Festival gösterimlerinde; Yıllara Meydan Okuyanlar, Genç Ustalar, Türk Klasikleri Yeniden, Mayınlı Bölge, Çocuk Mönüsü, Sinema ve Sanatlar ve benzeri bölümler bulunmaktadır. Bu kapsamda iki hafta süren festival boyunca çeşitli sergi ve toplantılar düzenlenmekte ve canlandırma – belgesel filmleri gösterilmektedir. Bunun yanı sıra 2016 yılında festival kapsamına giren bir diğer bölüm ise Gömülü Hazineler bölümüdür. Burada müzik ve müzisyenlerin az bilinen hayatlarına odaklanışmış ve filmler sergilenmeye başlanmıştır.

Her Sene Yeniliklere Bir Yenisi Ekleniyor

Geçtiğimiz yıl başlayan ve dünya genelinde büyük bir salgına dönüşen Covid-19 sebebiyle, her senenin nisan ayında ziyaretçileri ile buluşan festival ileri bir tarihe ertelenmişti. İKSV, pandemi sürecinin festival üzerindeki etkisini kırmak adına çalışmalarını sürdürdü ve 15-29 Mayıs tarihlerinde titizlik ve özenle seçilen 15 film, İstanbul Film Festivali buradaki adreste gösterime girdi.

Festivalde birçok konuda film gösterildi ve izleyiciler çok daha avantajlı fiyatlara film keyfinin tadını çıkardı. Bir filmin 9 TL olduğu festivalde 15 filmlik full paket 99 TL üzerinden satışa sunuldu. Lale Kart üyeliği bulunan kullanıcılar yine %25 civarında indirim fırsatından yararlanabildi.

2021’de İstanbul Film Festivali Rüzgarı

Yeni yıla girişin ardından, yılın ilk üç ayı boyunca sürecek olan ve her hafta sonu 3 filmin gösterime gireceği İstanbul Film Festivali 1 Ocak 2021, saat 21.00’da izleyicileri ekrana toplamaya başladı. İlk haftanın efsane filmleri arasında yer alan “Favolacce / Bad Tales” Berlin Film Festivali “En İyi Senaryo” ödülünü kazanmıştı.

Mart ayında sona erecek olan festivalde, filmler gösterime girdikten sonra 5 gün boyunca aktif kalacak ve yeni eklenen filmlerin ardından gösterimden kalkacak. Ayrıca İKSV Film Online’ı mobil uygulaması olarak indirebilirsiniz.

Devam etmekte olan Festival biletleri hızla tükeniyor.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri