Festivallerİstanbul

41. İstanbul Film Festivali Ne Zaman

İstanbul Film Festivali 2022

41. İstanbul film festivali tüm dünya filmlerinin en çok söz ettiren örneklerinden beyaz perdenin en yeni projelerine, ülkeler arası yarışmalarda prömiyer sahibi olmuş ödüllü projelerden klasiklere ve güzel yapıtlara, çok iyi yönetmenlerin etki bırakan büyük projelerin ve kült yapıtlara; tartışmalar, özel programlar ve festival konuşmalarıyla Türkiye sinema camiasının merkezi olan 41.İstanbul film festivali girişleri açıldı.

41. İstanbul Film Festivali İçin Büyük Organizasyon

41. İstanbul film festivali Türkiye film bölümündeki projeler Ulusal yarışmalar, Ulusal belgeseller programlar ve Ulusal kısa film bölümleri başlıkları altında sevenleriyle buluşacak. İstanbul Film Festivali’nin belgesel konulu filmleri ve belgeselcileri izlemek amacıyla gördüğü Ulusal Belgesel Yarışması’nda en iyi filme 20 bin TL kadar En İyi Belgesel Ödülü sunulacak. Ulusal Belgesel Yarışmaları jüri üyesi yönetmen Kıvılcım, öğretmen ve sinema senaristi Melis Behlil ve yapımcı Yunus Emre Yalçın’dır.

İstanbul Festivalinin Türkiye Sineması kısmında yerini alan Türkiye oluşumu uzun süreli kurmaca baş sinemalara verilen Seyfi Teoman en güzel İlk sinema ödülü jürisinde büyük yapımcı Nisan Dağ, sinema senaristi ve film yapımcısı Cédric Succivalli ve yönetmen Çağıl Bocut yer almaktadır.

Festival Ne Zaman Başlayacak?

41. İstanbul film festivali başlama tarihi 08 Nisan 2022 Cuma günüdür. Bitiş tarihi ise 19 Nisan 2022 Salı günüdür. Bu günlerde aktif olarak katılım sağlayabilirsiniz.

İstanbul Film Festivali Nasıl Başladı?

1984 senesinden itibaren “Sinema Zamanları” adıyla Nisan aylarında yapılan ayrı bir seçenek halini almıştır. 1985 senesinden, Şakir Eczacıbaşı’nın öncü oluşuyla, yarışmaya biri ülkeler diğeri ulusal olabilmek üzere iki seçenekli bölüm eklenmiştir. 2007 senesinde, festival seçeneğindeki Sinemada İnsan Hakları yeri zor bir bölüm şekline geldi ve içerdiği sinemalardan birisine Avrupa Konseyi fonu Eurimages seçeneğiyle ödül sunulmaya başlandı.

Bu ödül sadece İstanbul Film Festivali’nde yer alıyor. Ocak ayının 2010’da, festivalin yapımcılardan, İKSV yönetme kurumu Başkanı Şakir Eczacıbaşı yanımızdan ayrılmıştır. “Ülkeler Arası bir Yarışma Altın Lale Ödülleri”, 2010’dan beri, Eczacıbaşı Topluluğu’nun yapımcılığıyla Şakir Eczacıbaşı adına verilmeye başladı.

1-4

İlk kez 2013 senesinde, genç yaşta giden yönetmenler, senarist ve yapımcı kimliğiyle Seyfi Teoman ismine Türkiye çıkışlı tüm ilk bilmece filmlerin aday olabildiği Seyfi Teoman En Güzel İlk Film Ödülü sunuldu. 2015 senesinde belgesel filmi ve belgeselcileri sevindirmek amacı ile Türkiye Sineması kısmında belgesel kategorisi, 2016 senesinde kısa film bölümünde ödül sunulmaya başlandı.

İstanbul Film Festivali, 25. senesinde kutladığı 2006 senesinde Köprüde görüşmeleri başlattı. Köprüde görüşmeler, Avrupa’dan ve Türkiye’den oyuncu, yönetmen, senarist ve dernek temsilcilerini bir arada buluşturup getiriyor; ortak seçenekler için zemin hazırlamayı hedefliyor.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri