Festivaller

63.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği

Nasreddin Hoca Festivali

1973 yılından itibaren 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca şenliği adı altında kapsamlı şekilde uluslararası kültürel etkinlik haline gelmiştir. Türkiye’de en uzun geçmişe sahip olan şenliklerden biri Akşehir Nasreddin Hoca şenlikleridir ve ilk kez 21 Haziran 1959 tarihinde düzenlenmiş, halkın beğenisini toplamıştır.

Her yıl Akşehir’de düzenlenmekte olan ve herkesin coşkulu bir şekilde beğenisini kazanan  Nasreddin Hoca Şenlikleri Ve bununla beraber  aynı tarih aralığında, Akşehir de bulunan Nasreddin Hoca ve Turizm Derneği ile Karikatürcüler Derneği tarafından ortaklaşa karar verilip  “Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması” düzenlenmiş ve daha sonrasında da bu yapılan yarışma Karikatürcüler Derneği tarafından sürdürülmeye devam edilmiştir. Şimdiden 63. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca şenliği kutlama hazırlıklarına başlanmıştır.

Yazılı herhangi bir eseri olmamasına karşın, Nasreddin Hocamızın öykülerinde yer alan derin felsefe ve mizah anlayışına olan duruşu,13. yüzyıldan itibaren sözlü halk edebiyatı vasıtası ile aramızda yaşatılmaya devam ediyor. Akşehir yerli halkı; geçmişten günümüze kadar uzanan bu yolda, konuksever ve hoşgörülü yapıları ile Nasreddin Hocanın gelenekleşmiş bu güzel tutum ve davranışlarını uygulayıp en sadık takipçisi olduklarını kanıtlamış oluyorlar.

1959 yılından itibaren başlatılmış olan “Nasreddin Hoca Şenliği”, yakın tarihimizde bu manada atılan en önemli adım olmuştur ve ülkemizin en eski festivallerinden birisidir. Akşehir, 5-10 Temmuz tarihleri aralığında dünyanın pek çok farklı ülkesinden sanat, bilim ve edebiyat ile ilgilenen insanlara kucak açıp aynı zamanda farklı kültürel zenginlikleri de mizahla buluşturmuş oluyor. Nasreddin Hoca Şenlikleri yıllardır gerek ülkemizde, gerek ise yurt dışında oldukça geniş yankılar uyandırıp, ses getiriyor.

Festivalde Neler Yapılıyor

63.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca şenliği yoğun bir tarihsel birikimin ortaya çıkmasıyla beraber bu şekilde çalışmanın ürünü olarak gerçekleşmektedir. Belli zaman dilimlerinde İstanbul ve Ankara başta olmak üzere büyük kentlerde başlatılmış olan etkinlikler, 5-10 Temmuz tarihi aralığında Akşehir’de festival coşkusu ile devam eder.

1-11

Nasreddin Hoca şenliği, gece, gündüz durmaksızın kültür ve sanat ile halkı kaynaştırmayı hedefleyen ve bunu başaran, aynı zamanda enerji ve heyecan dolu olup, popüler nitelikleri ile insanları büyüleyen, havasını değiştiren oldukça güzel ve öğretici bir festivaldir. Nasreddin Hoca şenliklerinde; Sanatçıların yapmış olduğu ve gelen halka sunduğu çağdaş ve klasik, ulusal veyahut yabancı şaşırtıcı ürünler ile karşılaşmak mümkün olduğu gibi bunun yanında; danstan tiyatroya, resimden fotoğrafa, filmden karikatüre, müzikten edebiyata kadar uzanan bir çeşitliliği yaşamak mümkündür. Şimdi ise 63.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca şenliği düzenlenmektedir. Peki Akşehir Nasreddin Hoca şenliği ne zaman ve nerede yapılacak?

Festival Tarihi Ne Zaman Olacak?

Tahmini belirtilen tarih;

  • 04  Temmuz  2022
  • 09  Temmuz  2022

Konum/Yer

Festivalin yapılacağı yer Konya – Akşehir, Akşehir belediyesidir. Akşehir Nasreddin Hoca açık hava tiyatrosu olarak belirlenmiştir.

Festival Başlangıç Tarihi

63.Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca şenliği için henüz çok net bir tarih belirlenmemiştir. Âmâ tahmini olarak 04 Temmuz 09 Temmuz tarihleri aralığında olacaktır.

Daha fazla tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri