Keşfet

661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinin Yeni Başpehlivanı Kim?

Kırkpınar Yağlı Güreşleri

Kırkpınar Yağlı Güreşleri; Her yıl yenisi yapılan Kırkpınar yağlı güreşlerin bu yıl da tekrar yapıldı. 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri final etabında rakibi olan Mustafa Taş’ı mağlup ederek yeni başpehlivan Cengizhan Şimşek oldu. Erlerin olduğu meydanda başpehlivan olarak ortaya çıkan Cengizhan Şimşek’e altın kemer takıldı. Altın kemerini ise Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ödülü ile beraber verdi. Edirne’de de bu sene 661.si yapılan yağlı güreşlerin başpehlivanlık final etabında Mustafa Taş ve Cengizhan Şimşek birbiriyle yüzleşti.

Cengizhan Şimşek final etabında Salih Doruk, Osman Aynur, Hüseyin Gümüşalan, Faruk Akkoyun ve Ertuğrul Dağdeviren’i yendi. Mustafa Taş ise final etabında Orhan Okulu Tanju Gemici Menderes Saltık ve İsmail Balaban yendi. 2 güçlü pehlivan rakiplerini bir bir yenerek birbirleriyle er meydanına çıktılar.

İki Güçlü  Pehlivan’ın Nefesleri Kesen Güreşleri

Cengizhan Şimşek ve Mustafa Taş güreşin ilk etaplarında diğer rakiplerini teker teker yenerek birbirlerinin karşısına çıkmaya hak kazandı. İki güçlü pehlivanın güreşleri ilk olarak karşılıklı hareketler ile başladı. Nefesleri kesen güreşin ilerleyen dakikalarında ise hakem heyeti tarafından İhtar verildi. İhtar verilmesinin sebebi Cengizhan Şimşek ve Mustafa Taş’ın pasif güreşmesi ve güreşe katılmamalarıydı.

İki güçlü başpehlivana ihtar verildikten sonra güreş müsabakasını normal sürelerinde bitirmeye çalıştılar. Güreş müsabakasının bitmesinin hemen ardından iki güçlü başpehlivan için puanlama sırasına geçildi. Puanlama güreşinde ise Cengizhan Şimşek Mustafa Taş’ı yendi. 25 yaşındaki rakip olan Mustafa Taş’ı bu yıl 26 yaşındaki genç güreşçi Cengizhan Şimşek yenerek yılın başpehlivanı oldu. Başpehlivan Cengizhan Şimşek’e ödül olarak altın kemer takıldı. Bu altın kemeri de Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu takdim etti.

Favori Güreşçiler Bu Yıl Final Etabını Göremedi

Bu yıl nefesleri kesen Kırkpınar Yağlı Güreş Müsabakasında çoğu kişinin tuttuğu ve favori olarak seçildiği pek çok güreşçi finali göremedi. Favori genç ve yetenekli güreşçiler arasında Orhan Okulu İsmail Koç Mehmet Yeşil Yeşil Ali Gürbüz Fatih Atlı ve Recep Kara gibi pek çok isim güçlü rakiplerinden dolayı finali göremeden elendiler. Favori olarak gösterilen yetenekli güreşçilerin elendiğini görenler ise çok üzüldü.

Geçen Yılın Ebedi Altın Kemeri Başka Bir Şampiyon’da

661 Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde bu sene çok erken bir final yaşanmak zorunda kalındı. Edirne Sarayiçi Er Meydanı’nda bu yılda yapılan 661. Tarihi Kırkpınar Yağlı güreşlerinde geçen yılın başpehlivanı Ali Gürbüz başpehlivan Mehmet Yeşil ile ikinci turda karşılaştı. Güreş çekmelerin yapılması sonrasında her iki yetenekli başpehlivan birbiriyle kıyasıya mücadele etti. Normal müsabaka zamanı dolduktan sonra güreş için puanlama zamanıydı. Puanlama zamanı yaklaşık 45 dakika sürdü. Ve başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil ani bir atak saldırısıyla başpehlivan Ali Gürbüz’ü ikinci turda yendi.

Başpehlivan Ali Gürbüz’ün Sevenleri Derin Hüzün Yaşadı

Başpehlivan Mehmet Yeşil Yeşil, Ali Gürbüz’ü yenmenin sevincini yaşıyorken Ali Gürbüz ise altın kemerinden ayrılmanın hüznünü derin bir şekilde yaşadı. Başarılı başpehlivan Ali Gürbüz’ün pek çok seveni gözyaşlarını tutamadı. 2019 ve 2021 senelerinde tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri şampiyonu olan Ali Gürbüz bu sene eğer şampiyonluğu alabilseydi ebedi olan altın kemere sahip olabilecekti.

Yetenekli Başpehlivan İsmail Balaban’ın Final Kaybı

Kırkpınar yağlı güreşlerinde yapılan ikinci turda Yusufcan Zeybek’i yenen ve üçüncü turda da Fatih Atlı’yı yenerek İsmail Balaban yarı finale geçmeye hak kazandı. Yarı final müsabakasında 26 yaşındaki yetenekli başpehlivan Cengizhan Şimşek’e yenilerek İsmail Balaban şampiyonluğuna veda etmek zorunda kaldı.

Bu yazımızda Kırkpınar Yağlı Güreşleri konusunu ele aldık. Daha fazla tatil ve gezi önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca bu yazımıza göz atabilirsiniz: İstanbul Gezileri Başlıyor! Zeytinburnu Belediyesi Ücretsiz Gezi Turları 2022-2023

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri