Festivaller

9.Antakya Uluslararası Film Festivali ne zaman?

Antakya Film Festivali

9.Antakya Uluslararası Film Festivali için geri sayım başladı. Bu yıl 9.’su düzenlenecek olan festivalde birçok kategorideki filmler sinemaseverler ile buluşacak.

9.Antakya Uluslararası Film Festivali

ANTAKYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ NE ZAMAN BAŞLADI?

Antakya’nın mitolojik hikâyesi Defne’den esinlen Antakya Uluslararası Film Festivali, ilk gösterimini 2013 tarihinde Mehmet Oflazoğlu önderliğinde Antakya Kültür Dergisi ve Fotofilm Sanat Merkezi’nin katkıları ile gerçekleştirilmiştir. Ansam Kültür Derneği’nin de festivale dahil olmasıyla birlikte 2013 yılından beri her yıl düzenlenen Antakya Uluslararası Film Festivali, bu sene 9.’su ile sinema severleri beklemektedir.

Antakya’nın tarihi mirası ve kültürel zenginliği ile misafirlerini ağırlayan Antakya Uluslararası Film Festivali, zengin film koleksiyonu ve sinema sektörüne yenilikçi bakış açısı kazandırma hedefi ile en yenilikçi film festivalleri arasında olmasıyla dikkatleri üzerine çekmeyi başarmıştır.

9.Antakya Uluslararası Film Festivali

ANTAKYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ’NE DESTEK

Hatay Büyükşehir Belediyesi öncülüğünde Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sinema Genel Müdürlüğü, Yerel İlçe Belediyeleri ve Antakya Ticaret Odasının katkılarıyla düzenlenen Antakya Uluslararası Film Festivali, ulusal ve yerel düzeyde birçok TV yayınında canlı olarak verilmesiyle birlikte sinemaseverlere ulaşmaktadır.

Antakya Uluslararası Film Festivali’nde film gösterimlerinin yanı sıra; sergiler, atölyeler ve paneller yer almaktadır.

ANTAKYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ ÖDÜLLERİNİN SAHİPLERİ

2013 yılı itibariyle başlatılan, Antakya Uluslararası Film Festivali’nde ilk senesinde; Fatoş Güney, Halil Ergün, Engin Ayça, Gülsen Tuncer, Necip Sarıca, Semir Aslanyürek, Abdurrahman Keskiner, Eşref Kolçak, Ertem Göreç onur ödülünü kazanmıştır.

2015 yılında ise Orontes özel ödülüne Mecit Yavuz layık görülmüştür. Ödüle layık görülen sanatçılar Antakya’nın tarihi güzellikleri ve kültürel zenginliğini deneyimlemek için Antakya’ya gelmiştir.

2016 yılında Onur ödülleri; Arzu Okay, Salih Güney, Oyuncu Şerif Sezer ve yapımcı Arif Keskiner layık görülmüştür. Ayrıca Emek ödülünün sahibi duayen sinema yazarı Agah Özgüç olmuştur. Orontes özel ödülü ise yazmış olduğu 23 hikayesi sinemaya taşınan Osman Şahin’e takdim edilmiştir.

2017 yılında onur ödüllerinin sahipleri; Tuğrul Meteer, Selda Alkor ve Nuri Alço olmuştur.

9.Antakya Uluslararası Film Festivali

ANTAKYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ FİLMLERİ

Türkiye’den ve dünya genelinden birçok film festivalde yerini almaktadır. Dünya festivallerinde; Cannes, Venedik, Berlin, Karlovy Vary, Toronto, Rotterdam’da gösterilmeye hak kazanan filmler sergilenmektedir. Festival’de gelenek hale gelen film kategorileri; Uluslararası film yarışması, Uzun Metraj film Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması, Belgesel Film Yarışması, Davetli ülke Sineması, Ustaların Gözünden’ Ustamızı Anma Günü ve Açık Hava Sineması yer almaktadır.

ANTAKYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ NE ZAMAN?

9.Antakya Uluslararası Film Festivali bu sene 14-20 Aralık 2021 tarihinde, salgın koşulları nedeniyle online olarak yapılacaktır. Katılmak isterseniz Antakya Film Festivali’nin resmi sitesinde kayıt olarak gösterimde olan birçok filmi izleyebilirsiniz.

Sizin için önerebileceğimiz diğer bir festival: 8.Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali ne zaman?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri