Hafta Sonu TatilleriSakarya

Acarlar Longozu Hafta Sonu Tatili Fırsatı

Acarlar Longozu Gezi Rehberi

Acarlar Longozu hafta sonu tatili ile Türkiye içindeki en büyük tek parça subasar ormanını görme ve doğayla iç içe olma şansını elde edin.

Sakarya Hakkında

Sakarya, Türkiye’nin Marmara Bölgesi’nde bulunan bir ilidir. Ülkenin en kalabalık yirminci şehri olan Sakarya, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde önemli bir yere sahiptir. Bundan öncesinde de Anadolu birliğini kuran uygarlık olarak bilinen Hititler tarafından Sakarya’nın tarihi serüveni başlatılmıştır. Frigler ve Lidyalılar’da, Hititlerden sonra Sakarya’da hakimiyet kuran uygarlıklardır. Sakarya Nehri’nin bu medeniyetlere can verdiğini söyleyebiliriz.

Tarih boyunca Persler, Makedonya’nın büyük hükümdarı Büyük İskender, Bitinya Krallığı ve Roma gibi birçok büyük otorite, Sakarya bölgesine hâkim olmuştur. Sakarya’da yapılan kazılarda görüldüğü üzere birçok eser bırakan medeniyetler, her seferinde Sakarya’nın tarihi birikimine bir şeyler katmayı başarmıştır. İşte bu sebeple Sakarya fazlaca ziyaretçi çeken yerlerden biridir.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

İstanbul’a yakın hafta sonu tatili yapmak isteyenlerin tercih ettiği Sakarya’da gezebileceğiniz birçok nokta bulunmaktadır. Burasıda bu noktalar içerisinde en çok dikkat çeken yerlerden bir tanesidir. Sakarya’nın tarihi ve doğal dokusunu görebileceğiniz ve şehrin telaşından kaçabileceğiniz bir Acarlar Longozu hafta sonu tatili sizleri bekliyor.  

Acarlar Longozu Hafta Sonu Tatili

Longozlar, subasar ormanları olarak bilinmektedir. Oluşumu bakımından nadir görülen doğal güzellikler olan longozlar mutlaka görülmesi gereken harika alanlardır. Bu Longoz ise Sakarya Nehri’nin Karadeniz’e çıkış noktasında uzun zaman önce oluşmuştur. Aynı zamanda Acarlar Gölü olarak da bilinen alan, Türkiye’deki en büyük tek parça Longoz olma özelliğine sahiptir. Longozun eni 0.25 km ile 1.25 km arasında ve boyu 7.5 kilometreyi buluyor.

1. derecede Doğal Sit Alanı olan Acarlar Longozu içerisinde suyu seven bitkiler ve hayvanlar yaşıyor. Adından da anlaşılacağı gibi çok sulak bir alan olduğundan dolayı ormanı genellikle kayın, dişbudak ve kızılağaçlardan oluşmakta. Acarlar Longozu hafta sonu tatili yaparken yalnızca bu doğal güzellikleri görüp geçmeyeceksiniz. Longoz içerisinde bulunan yürüyüş yolunu kullanarak birçok endemik bitki ve hayvan türlerini görebilir, sakin ve doğayla iç içe bir aktivite yapabilirsiniz. Endemik hayvanların yanında Acarlar Longozu ülke içinden geçen göç yolları üzerinde olduğu için birçok kuş türü de var. Burada 200’e yakın kuş türü konaklıyor ve aynı zamanda kuluçkaya yatıyor.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Longoz sınırları içinde bulunan restoranda yemek yiyebilir eğer restoranda oturmak istemezseniz, içerideki piknik masalarını kullanıp kendi piknik ürünlerinizi getirebilirsiniz. İçeride kontrollü şekilde mangal da yapılıyor. Mangalı kiralayıp burada piknik yapmak mümkün.

Mayıs ayından Kasım ayına kadar olan süreç, Acarlar Longozu hafta sonu tatili yapmak için en doğru zaman. Bu zamanlarda Longoz çok daha canlı halde. Tam özel zamanlar ise Ekim ve Kasım aylarında geliyor. Ekim ve Kasım aylarında renk değişimleri, doğa manzaraları inanılmaz hale geliyor.

Hafta sonu şehirden kaçıp güzel ve eğitici bir tatil yapmak isterseniz Acarlar Longozu sizi bekliyor. Hafta sonu geziniz sırasında birçok endemik türü tanıyabilir ve doğanın güzellikleriyle yakından ilgilenebilirsiniz. Burayı gezmek için en fazla yarım saatin yeterli olduğunu söyleyenlere aldırmayın. Doğayla iç içe olmayı ve özellikle göl manzaralı yerleri seviyorsanız burası tam size göre.

İlginizi çekebilir: İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler: Eceabat Hafta Sonu Tatili

Acarlar Longozu’na Ulaşım

Buraya nasıl ulaşacağınızla başlayabiliriz. İstanbul ve Longozun arası yaklaşık 3 saat mesafededir. Özel aracınızla yolculuk yapıyorsanız İstanbul TEM otoyolunu kullanarak Kandıra yönüne gitmelisiniz. Karaca ve Kaynarca tabelalarını takip etmeli ve daha sonra Karamüezzinler Köyü tabelasından sola dönmelisiniz. Sola döndükten sonraki yol, sizi Acarlar Longozu’na götürecektir.

Acarlar Longozu
Acarlar Longozu

Eğer Sakarya’ya ulaştıktan sonra otobüs yolculuğu tercih edecekseniz Karasu Kaynarca araçlarını kullanmalısınız. Daha sonra Acarlar Longozu minibüslerine binerek hafta sonu tatili keyfinizi başlatabilirsiniz.

Daha fazla gezi fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri