AfrikaEtiyopya

Addis Ababa Gezilecek Yerler Rehberi ile Addis Ababa Turu

Addis Ababa Gezi Rehberi

Addis Ababa gezilecek yerler rehberi ile Addis Ababa gezinizi planlayarak Afrika’nın gözde şehirlerinden birini gezebilirsiniz.

Addis Ababa Hakkında

Entato Dağları’nın eteklerindeki Addis Ababa, Etiyopa’nın ve tüm Afrika Birliği’nin başkentidir. Tüm dinlerden birçok kişinin uyum içine yaşadığı şehirde 80’den fazla farklı dil konuşulmaktadır. Kent, bir kavşak noktası halindedir ve ticari bir başkent olma özelliğini de taşır. Deri, metal ve tekstil üretimi; kahve, tütün ve süt ürünleri üretimi gibi birçok ticari ürünün üretimi şehir içinde yapılmaktadır.

Kentin ismi Amharikçe dilinde Yeni Çiçek anlamına gelmektedir. Addis Ababa, yani Yeni Çiçek 1886 yılında İmparator II. Menelik tarafından kurulmuştur. Şehrin kurulduğu alan ise II. Menelik’in eşi olan İmparatoriçe Taytu Betul tarafından seçilmiştir. 1889 yılına gelindiğinde şehir, Etiyopya’nın başkenti olma şerefine erişen şehir olmuştur. Şehrin büyümesinin hız kazanması da 1917 yılında Cibuti demir yolunun tamamlanmasıyla gerçekleşir. Bu demir yolu, kenti Aden Körfezi’ne bağlayarak ticari anlamda gelişmesini sağlamıştır.

addis ababa

Afrika Birliği’nin başkenti seçildikten sonra birçok uluslararası konferansa ve görüşmeye ev sahipliği yapan kent, görülmesi gereken Afrika kıtası şehirlerinden biridir. 

Addis Ababa’ya Ulaşım

Türkiye’den Addis Ababa’ya ulaşım için Addis Ababa Bole Uluslararası Havalimanı varışlı uçak bileti almanız gerekiyor. Addis Ababa’ya gezi planlıyorsanız, ülkemiz içinden şehre direkt uçuş mümkün. Genellikle İstanbul’dan yapılan direkt uçuşların yanında başka şehirlerden de aktarmalı olarak Addis Ababa’ya ulaşım mümkün.

Addis Ababa’ya gitmek için vize ve pasaport gereklidir. Addis Ababa’da bulunan Turkish Service Agency’ye vize başvurusu yapabilirsiniz. Ön başvurular buradan yapılmaktadır. Addis Ababa gezilecek yerler rehberi devam ederken şimdiden iyi tatiller diliyoruz!

Addis Ababa Gezilecek Yerler Rehberi

Kültürel ve mimari açıdan zenginliği ile göz dolduran Addis Ababa’daki geziniz sırasında görebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Gelin, bunlara göz atalım.

St. George Katedrali
1896 yılında inşa edilmiş bir Ortodoks katedrali olan yapı, şehrin en önemli dini merkezlerinden biridir. Mimari açıdan ilgi çekmesinin yanında dini zamanlarda ibadet edenlerle dolup taşması sebebiyle St. George bir cazibe merkezidir. Addis Ababa’da görebileceğiniz yerlerden bir tanesi.

addis ababa gezi rehberi

Ulusal Müze
Afrika’nın ve özellikle Etiyopya’nın kültürünü en iyi temsil eden müzelerden bir tanesi Ulusal Müze’dir. Addis Ababa gezilecek yerler rehberi içerisinde görmenizi tavsiye edeceğimiz ilk mekanlar arasında geliyor. Burada farklı kabilelere ait birçok tarihi eser görebilirsiniz. Etnografik malzemelerin bulunduğu müze, ilk insan türlerinin ortaya çıkışıyla ilgili yeni kazı çalışmalarını da bünyesinde barındırıyor.

1974 yılında bulunmuş insansı fosil Lucy’de burada sergilenmektedir. Lucy, 3,2 milyon yıl yaşında yaşında. Bunun yanında yetişkin yaşta ölmüş bir dişi insansı (hominid) olarak neredeyse eksiksiz biçimde iskeleti bulunmuş önemli bir fosil. İnsanın evriminin önemli bir parçasını bizlere anlatan Lucy’yi görmek için Ulusal Müze’yi ziyaret edebilirsiniz.

addis ababa gezi rehberi

Red Terror Martyrs Memorial Museum
Adı, Kızıl Terör Şehitleri Anıt Müzesi olan bu yer, Addis Ababa gezisi sırasında gitmenizi tavsiye ettiğimiz bir diğer yer. Derg Rejimi sırasında terör kurbanı olmuş kişiler için yapılmış anıt niteliği taşıyan bir müzedir.

Küçük bir müze olmasına rağmen anlamı oldukça büyük olduğu için Addis Ababa gezilecek yerler rehberi içine aldığımız Kızıl Terör Şehitleri Müzesi içerisinde çeşitli işkence aletleri, kafatasları hatta kemikler ve tabutlar gibi birçok nesne sergilenmektedir. O dönemde yaşananları anlamanız için iyi bir gezinti olacak.

addis ababa gezi rehberi

II. Menelik Mozolesi
Şehrin kurucusu olan İmparator II. Menelik’in dönemindeki birçok eşyanın sergilendiği mozole, aslında Menelik’in sarayıdır. Önemli bir kültürel öge olan bu sarayı serbestçe dolanabilirsiniz.

addis ababa gezisi

Entoto Hill
Minibüsle ulaşım sağlayabileceğiniz Entoto Hill, şehirdeki doğal parklardan bir tanesidir. Açık havada vakit geçirmek ve şehrin manzarasını görmek isterseniz Addis Ababa gezisi sırasında Entoto Hill’i ziyaret edebilirsiniz.

entoto hill

Addis Ababa’ya Gidecekler İçin Gezi Detayları

Addis Ababa’ya gittiğinizde yemek sıkıntınız olmaz. Hint ve Asya mutfağının etkin olduğu Addis Ababa, restoranlar bakımından da oldukça zengin bir şehirdir. Et yemeklerinin daha ön planda olduğu şehirde damak tadınıza uygun birçok yiyecek bulabilirsiniz.

Şehir, tropikal Muson ikliminin hâkim olduğu bir bölgededir. Addis Ababa da Etiyopya’nın en yağışlı şehridir. En yüksek sıcaklıklar Mart ve Mayıs aylarında görülmektedir. Yaz aylarında hava serindir. Yağışların görülmediği aylar Addis Ababa’ya gitmek için en uygun zamanlar.

Addis Ababa’nın para birimi Birr’dir. Nüfusun büyük çoğunluğu Hristiyan’dır ve Ortodoks mezhebine mensup olanların sayısı daha fazladır. Daha sonra en büyük çoğunluk Müslüman’dır. Yerel inanışlarla yaşamlarına devam eden kesim ise yüzde beşlik bir dilimdir yalnızca.

Şehrin etnik yapısı birçok kabileyi içermektedir. Bu kabilelerden en çok nüfusa sahip olanı Oromo kabilesidir. Geri kalan en büyük çoğunluğu Amhara kabilesi ve daha sonra da Tigre kabilesidir.

Hazırlıklarınızı yapın ve Addis Ababa gezilecek yerler rehberi ile gezinizi planlayın.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri