AfyonkarahisarTermal Tatiller

Afyon Hüdai Kaplıcaları: Afyon’un En Çok Tercih Edilen Kaplıcaları

Afyon Kaplıcaları

Termal turizminin Ege Bölgesindeki lideri konumunda olan Afyonkarahisar’ın dört bir yanı kaplıcalar ile ünlü. Bunlardan birisi de Sandıklı ilçesinde bulunan Hüdai Kaplıcaları. Yılın en soğuk mevsiminde şifalı sıcak su keyfinin en son demini yaşayacağınız yerlerden bir yer.

Afyonkarahisar Hüdai Kaplıcalarına Nasıl Giderim?

Günümüzün en popüler uygulamaları GPS ile google haritalar üzerinden rota hesaplama. Bu anlamda Türkiye’nin her bölgesinden ulaşım sağlayacağınız rotaları bu mecradan oluşturabiliyorsunuz. Ancak bilginiz olması açısından Hüdai kaplıcalarının en çok ziyaretçisi Akdeniz Bölgesinden özellikle de Antalya’dan geldiği istatistiklerde gösterilmiş. Bu çerçevede D 650 karayolu üzerinden Antalya şehir merkezine mesafesi 224 km ve yaklaşık 3,5 saatlik zaman diliminde yer alıyor.

Afyon merkezine ise yaklaşık 65 km mesafede yer alıyor. Kışın su debisinin aşağılara çekilmesi nedeniyle ısıtma suyunun kullanılmasında zorluk yaşayan ilçenin kışları en çok ziyaret edilen kaplıcalardan birisi olma özelliğini taşıyor. Özellikle Akdeniz kıyılarına yakınlığı ile günübirlik ziyaretlerin gerçekleştirildiği kent Burdur Sandıklı yolu üzerinde yaklaşık üç kilometrelik mesafede bulunuyor.

afyon-sandikli-hudai-kaplicilari-sifa-kaynagi
Sandıklı Hüdai Kaplıcaları Belediye İşletmesinde Bulunuyor

Hüdai Kaplıcasının İyi Geldiği Hastalıkları

Söz konusu kaplıca ve termal tatiller olunca doğal olarak şifalı olduğu bilinir. Bu anlamda her kaplıcanın farklı şifa kaynağı olduğunu söylemekte yanlış olmayacaktır. Rahatsızlığınıza göre bir kaplıca belirlemek bir tarafa bunu kültür turizmi edinerek sırayla dolaşan kesimlerde bulunuyor. Belli yaş aralığı sonrası meydana gelen rahatsızlıkların başında gelen eklem kireçlenmeleri, yumuşak doku romatizması, iltihaplı romatizmal rahatsızlıklar başta olmak üzere hareket sistemindeki rahatsızlıklara şifalı olduğuna inanılan Hüdai Kaplıcaları, Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesine 10 km mesafede yer alıyor. Bunlarla birlikte iyi geldiğine inanılan şifa kaynağı kaplıcanın hastalıkları şu şekilde;

 • Romatizma
 • Sinir iltihapları
 • Tendinit
 • Eklem Zarı İltihabı Periatrit
 • Bel ve boyun fıtığına bağlı sinir sıkışmaları
 • Kas ağrıları
 • Bağırsak Hastalıkları
 • Böbrek taşı
afyon-sandikli-hudai-kaplicilari.-camur-banyosujpg
Afyonkarahisar Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında Çamur Banyosu da bulunuyor.

Şifalı çamur banyosu kaplıcaların vazgeçilmezlerinden birisi. Burada da iki bin yıllık geçmişi olduğuna inanılan çamur insanların şifa kaynağı olma yolunda ün yapmış.

Hüdai Kaplıcaları Suyunun İçeriği

62 ile 68 derece sıcaklığı arasında değişen Hüdai Kaplıcalarının en önemli özelliği pH değerinin 6,6 ve üzeri olmasıdır. Bu suyun içerisinde bulunan sülfat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit ile birlikte magnezyum, demir, potasyum, mangan gibi klorür ve hidrokarbonat gibi bir dizi anyon bulunmaktadır.

Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında Konaklama

Bölgenin ısınmasında da kaplıca sularının kullanılıyor olması milli servet olarak ön plana çıkmıştır. Sandıklı ilçesinin ısınma problemi bu sular sayesinde neredeyse yok denecek kadar azdır. Kaplıcanın işletmesi Sandıklı Belediyesinde olup burada günlük kiralık villa, lüks apartlar, Kaymakam blokları gibi dairelerden meydana gelir. Her dairenin ve apartın içerisinde kendisine özgü bir küçük havuzlar vardır ve konaklayanlar kendi isteklerine göre suyun sıcaklığını ayarlar. Bunların yanında konaklayabileceğiniz lüks ve yıldızlı otellerde şu şekilde;

 • May Termal Resort & Spa
 • Safran Termal Resort Sandıklı
 • Sandıklı Termal Park Hotel
 • Gürses Termal Otel
afyon-sandikli-hudai-kaplicilari.-camur-banyojpg
Sandıklı Hüdai Kaplıcalarında Açık ve Kapalı Havuzlar Bulunuyor

Hüdai Kaplıcaları Konaklama Ücretleri

Belediyeye bağlı olarak faaliyet gösteren bölgede kaplıcanın konaklama yerleri sürekli yenileme çalışmaları ile bir yoğunluk içerisinde. Nedeni ise her yıl buraya gelen ziyaretçi sayısında artışın yaşanması ve konaklama talebindeki artışlar. Burada sağlık turizmi ve dinlenme açısından konaklayacak olan misafirler işletmenin Belediye tarafından yapılıyor olması nedeniyle de daha fazla tatilin en ekonomik yönü oluyor.

Kısık bütçe ile gezi tatil ve kaplıca keyfini çıkaracağınız ender bölgelerden birisidir Hüdai Kaplıcası. Özellikle eğitim öğretimin yarıyıl tatili gibi önemli günlerde ve hafta sonu tatillerinde burada yer bulmak neredeyse imkansız oluyor.

 • Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri