Aktiviteli Tatiller

Ağrı Dağı Dağ Tırmanışı: Zirveye Ulaşana Dek Devam!

Ağrı Dağı’na Tırmanış

Dünyanın en yüksek ikinci dağında müthiş bir tatil geçirebilirsiniz. Ağrı Dağı dağ tırmanışı tatili için bütün detaylar yazımızda!

Türkiye’nin doğusunda bulunan Ağrı, ülkemiz ile İran arasındaki köprü konumundadır. Barındırdığı güzelliklerle birlikte Türkiye için tarihi ve kültürel bir öneme de sahiptir. Göç kenti olduğundan coğrafi bir önemi de bulunmaktadır. Meteor Çukuru, Meya Mağaraları, Beyazıt kalesi, Görbulak Gümrük Kapısı, Ağrı Dağı gibi değerleriyle Türkiye için önemli bir turizm kaynağıdır da diyebiliriz. Anadolu’nun kendine has kültürünü halı ve kilimlerinden, el örgüsü giyim ürünlerinden, yapılan keçelerinden ve halk müziğinden de anlayabileceğiniz Ağrı; özellikle Ağrı Dağı’na sahip olmasıyla önem arz etmektedir.

ağrı dağı dağ tırmanışı

Ağrı Dağı; Türkiye, İran ve Ermenistan’ı birbirine bağlamaktadır. 5137 metrelik yüksekliği ile dünyanın ikinci en yüksek dağıdır ve Türkiye’nin de en yüksek dağı konumundadır. Ağrı Dağı’nın 4000 metreden sonrası tüm sene boyunca karlarla kaplanmış vaziyettedir. Müthiş büyüleyici bir manzaraya şahitlik edebileceğiniz Ağrı Dağı, ziyaretçisi bol ögelerdendir. Ağrı Dağı tırmanışı tatili de tüm bu gerekçelerle sizin için unutulmaz bir deneyim olacaktır.

Ağrı Dağı Ulaşım Hatları

Öncelikle Ağrı Dağı tırmanışı tatili için planınız tamamsa nasıl ulaşabileceğinize bir bakalım. Dağa yakın üç merkez bulunmakta: Doğubeyazıt, Erzurum ve Ağrı. Ankara ile Erzurum arasında sürekli ve düzenli hava ve karayolu alternatifleriniz bulunmakta. Haricinde yine Erzurum üzerinden demiryolu alternatifinizi de değerlendirmek isteyebilirsiniz.

Sonrasında ise Ağrı Dağı dağ tırmanışı tatiliniz için Ağrı Dağı kamp alanından bahsetmek gerek. Çoğu tırmanışçı konaklamasını bu alanda, kamp yaparak sağlıyor. Aktiviteli tatiller içerisinde doğal bir deneyim yaşarken yine doğal koşulları yaratmak ambiyansa müthiş katkı sunacaktır diye düşünüyoruz. Bunun haricinde konaklama seçenekleriniz de olacaktır. Bütün bunların dışında Ağrı Dağı dağ tırmanışı tatili için turlarla gerçekleştirilen organizasyonlar da mevcut.

Ağrı Dağı Dağ Tırmanışı

Tırmanış için erken ve organize hareket etmek önem arz ediyor. Uyanış, kahvaltı etme gibi detayları zamanlı tamamlamakta fayda var. Çünkü tırmanış birkaç gün sürecek. Öyle hemen korkmayın, 3200, 4200 metrelerde gün gün kamp atacağınız alanlar mevcut ve detaylı bir programı hazırlamak zor değil. Sabaha karşı uyanıp tırmanışı gerçekleştirip molalarla yavaşça ilerliyorsunuz. Bu kadar yavaş ilerlemesine rağmen aktiviteli tatiller dahilinde çokça tercih edilen Ağrı Dağı tırmanışı, uzun vadeli doyurucu sonuçlara gebe, garanti ediyoruz.

ağrı dağı dağ tırmanışı

Ağrı Dağı dağ tırmanışı tatili için en uygun zamanlar temmuz, ağustos ve eylül dönemi olarak söylenebilir. Fazlasıyla soğuk ve rüzgarlı geçecek günlerinizde daha az etkileneceğiniz süreç bu dönemler olacaktır. Aynı zamanda tırmanış için belirlenen birkaç rota da var. Size sadece takımlarınızı hazırlamak ve anın keyfini çıkarmak kalıyor.

Daha fazla bilgi ve daha fazla tatil fırsatı için GeziLinki’ni sosyal medyadan ve GeziLinki sitesinden takip edebilirsiniz. İlginizi çekebilecek bir başka tatil fikri: Çoruh Nehri Rafting: Dalgaların Arasından Süzülmek

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri