İstanbul

Ağva Gezilecek Yerler Listesi: En Güzel 5 Yer!

Ağva Gezi Rehberi

Ağva Gezilecek Yerler, İstanbul’un Şile ilçesine bağlı bir semttir. Hititlerden Friglere, Romanlılardan Osmanlılara kadar birçok uygarlığın geçiş noktası olmuş tarihi bir alandır. MÖ 7. yüzyıla kadar uzanan tarihi ile Ağva tarihi bir cennet olarak karşımıza çıkmaktadır. Gezilecek, görülecek birçok yeri olmasının yanında koylar ve şelaleler bakımından da oldukça zengindir bu sebeple de Ağva bölgesinde yaz ayları da oldukça hareketli geçmektedir. Şimdi sizlerle Ağva’da gezebileceğiniz ve görebileceğiniz 5 yeri paylaşacağız. İyi okumalar!

Ağva Gezi Rehberi

Ağva Plajı

Yalnızca denize girmek için değil uzun sahil şeridinde dinlendirici bir yürüyüş yapmak için de Ağva Plajı, kesinlikle tercih edilmesi gereken noktalardan bir tanesidir. Özellikle hafta sonları oldukça kalabalık olduğunu söylemeliyiz. Yaz aylarında ise daha da kalabalık. Bunun sebebi berrak suları olduğu kadar yazın sıcaklarından kurtulmak için serin sular arayanların olması. Ağva’nın suları kesinlikle buz gibi! Deniz dalgalı ancak bu Ağva’daki plajın güzelliklerinden hiçbir şey götürmüyor elbette, yalnızca dikkatli olmanızı öneririz.

ağva

Gürlek Mağarası

Zamanında Hristiyanların sığınağı olarak bile kullanılmış olan mağara, 1985 yılında Hacıllı Köyü’nden bir öğretmen tarafından keşfedilmiş ve daha sonraları arkeolojik araştırmaların yapıldığı bir yer haline gelmiştir. Hatta öyle ki mağara içerisinde 3. ve 4. yüzyıllardan kalmış olan insan kemikleri ve eşyalar bulunmuştur. Mağara içindeki sarkıtlar ise eşsiz bir görüntü oluşturduğundan doğal bir güzelliktir Ağva içerisindeki Gürlek Mağarası! Yolların ve mağara girişinin zorlu olması sebebiyle genelde profesyonel ekipler buralarda yürüyüş gibi etkinlikler yapıyor.

ağva

Green Park Camping

Şile, bildiğiniz gibi İstanbul’un kamp alanlarının nabzının tutulduğu yerlerden biri. Ağva’da bulunan Green Park Camping ise yalnızca Şile ve İstanbul içerisindeki değil, Türkiye içerisindeki en büyük kamp alanlarından da bir tanesi konumundadır. Doğayla iç içe tatil tarzlarını seviyorsanız, eminiz ki daha önce kamp yapmışsınızdır. İşte, Ağva Green Park Camping’de sizler için alternatif olabilecek kamp alanlarından bir tanesi! Haftanın belirli günlerinde kamp alanında canlı müzik etkinlikleri olduğu gibi kafeterya, market, TV, çocuklar için oyun alanı gibi hizmetleri de mevcut. Hem karavanınızla hem de çadırınızla kamp deneyimi yaşayabileceğiniz Green Park’ta ayrıca bungalov evler de bulunuyor. Bunlardan birini kiralayarak sakin zaman geçirebilirsiniz.

greenpark

Ağva Feneri

Yeşilçay nehrinin Karadeniz’le birleştiği yerde bulunan fener, yapılacak aktivitelerin olduğu bir alanda olmasa da her zaman insanlar tarafından ilgi çekiyor. Sebebi ise yalnızca görüntüsü ile bile oldukça hoş bir hava yayıyor olabilmesi kuşkusuz. Hafif rüzgârlı bir akşam fener kıyısında, denize bakarak oturmak; sevdiklerinizle gün batımını izlemek isterseniz mutlaka Ağva Feneri’ni ziyaret etmelisiniz. Ayrıca bu fener, Ağva’nın sembollerinden biri haline gelmiş durumda.

ağva

Kilimli Koyu

Ağva içerisinde veya yakınlarda birçok koy mevcut. Yine de Kilimli Koyu mutlaka görmeniz gerekenlerden biri. Neden mi? Bembeyaz kumları ve berrak denizi ile el değmemiş gibi duran eşsiz bölgede kamp alanları bulunuyor. Ayrıca ücretsiz kamp yapabileceğiniz, yiyecek içecek alabileceğiniz alanlar da burada. Yalnızca kamp için değil, sakin bir hafta sonu tatili sırasında buraya uğrayıp denizin dibinde ve bu koyun görüntüsü altında küçük bir piknik yapabilir; eğer yaz aylarıysa güneşlenebilir veya denize girebilirsiniz. Seçim sizin!

ağva

BONUS

Ağva’nın tüm koyları oldukça güzeldir. Kadırga Koyu’da bunlardan biri. Ağva’dan 7 kilometre uzak olmasının yanında denizin aşındırıp ortaya çıkardığı kayaların görüntüsü oldukça güzeldir. Nehirler, göller ve şelaleler de Ağva’da görebileceğiniz yerlerden. Göksu Nehri, Saklıgöl, Yeşilçay deresi; Kurudere Şelalesi gibi yerler, Ağva turunuz sırasında görmeyi düşünebileceğiniz yerlerden.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri