BalıkesirMarmara

Akçay gezilecek yerler? Akçay’a nasıl gidilir? Akçay Kumsal

Akçay Gezi Rehberi

Akçay, yaz aylarının incisi, hafta sonu ve bayram kaçamaklarının yapıldığı küçük ve bir o kadar da zengin bir kültüre sahip Ege kentidir.

Akçay, bakıldığında Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde bulunan şehirlerden birisidir. Bu kapsamda, huzurlu, sessiz, sakin, bol oksijenli ve doğa ve deniz tatili yapmak isteyen herkesin ajandalarında olan bir yerleşim yeridir.

Akçay’da büyük oteller veya lüks eğlence kulüpleri bulamazsınız ancak Kaz Dağları’nın dibinde olmayı ve Ege’nin canlandıran sularında yüzmeyi seçerek hayatınızın sonuna kadar unutamayacak bir ambiyansı aklınıza kazıyabilirsiniz.

akçay merkez

AKÇAY NASIL BİR BÖLGEDE?

Bu girişten sonra Akçay aşığı biri olarak size Akçay’ı anlatayım.

Akçay, bence Ege’nin en güzel yerlerinden birisi olan Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde yer almaktadır. Bu körfezde Altınoluk ve Ayvalık gibi önemli Ege kentleri de bulunmaktadır. Akçay’ın arkasında Kaz Dağları önünde ise Ege Denizi yer almaktadır.

Havası temiz, 2,3 katlı evlerin çoğunlukta olduğu bir şehir merkezine sahiptir. Bu ambiyans büyük şehirlerde yaşayan kişilerin hep hayal ettiği bir ortamdır.

SIRT ÇANTANI VE ÇADIRINI ALIP AKÇAY’A GİDEBİLİRSİN

Küçük küçük Ege kentlerinin bulunduğu Edremit Körfezi o kadar rahat bir bölge ki sadece sırt çantanızı ve arkadaşlarınızı alarak çadır ile sahilde kalabilir ve unutulmaz anılar yaşayabilirsiniz (Denendi). Özellikle Balıkesir, Çanakkale ve İstanbullu gençler yazları sırt çantasını alır ve Akçay’a giderler.

akçay harita

AKÇAY’A NASIL GİDİLİR?

Akçay’a Ege ve Marmara bölgelerindeki illerden direk otobüs vardır. Diğer bölgelerden ise belli tarih ve saatlerde az sayıda sefer bulunmaktadır. Ancak bir Balıkesir kenti olan Akçay’a ister Balıkesir Otobüs Terminali’nden isterseniz, Balıkesir merkezde yer alan Toplu Taşıma Merkezi’nden (TTM) araçlar bulabilirsiniz. Balıkesir Otobüs Terminali’nden büyük otobüsler ile yâda TTM’den minibüs tarzı araçlarla gidebilirsiniz. Yaz aylarında bu araçların sayısı artmaktadır. Öte yandan bana sorarsanız TTM’den minibüslerle girmenizi öneririm Akçay’a daha hızlı gitmiş olursunuz. (Balıkesir merkez ile Akçay’ın arası yaklaşık olarak 1-1.5 saat arasıdır)

AKÇAY’DA KALINACAK YERLER NERELERİ?

Akçay’da kalınacak 4 farklı yer bulunmaktadır. Bunlardan birincisi oteller, ikincisi pansiyonlar, üçüncüsü çadır kampları ve dördüncüsü emlakçılar tarafından sezonluk kiralanan daireler.

akçay ahşap ev

OTELLER

Akçay’da büyük sayılacak çok fazla otel bulunmamaktadır. Çoğunluğu küçük ve tatil köyü tarzı otellerdir. Büyük ve küçük otellerin fiyat aralığı ise yaklaşık 200 ile 1000 TL arasındadır.

Bu fiyatlar sezon yoğun geçerse farklılık gösterebilmektedir. Koronavirüsün yoğun hissedildiği zamanlarda otel fiyatları düşük seyretmekteydi ancak 2021 yazı ile birlikte fiyatlarında rekor artış gözlendi. Bu bölgede uygun fiyat ödeyerek otellerde kalmayı isterseniz, otellerin ve tatil sitelerinin yaptığı kampanyaları takip etmelisiniz.

PANSİYON

Öte yandan şehir merkezinde çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Kendi deneyimimi göz önüne alırsak buraların günlük fiyatları düşük sınıf otellerden bir miktar düşüktür. Ancak otellerin çoğunda sabah kahvaltısı bulunmakta ancak pansiyonlarda bu ayrıcalık yoktur. Pansiyonlarda daire kiralayabileceğiniz gibi oda da kiralayabilirsiniz.

Biz arkadaşlarımızla Akçay’a tatil için gittiğimiz bir sene pansiyondan 2+1 daire kiralamıştık ancak burayı sadece uyumak ve gün içerinde dinlenmek için kullandık. Şehirdeki pansiyonların yüzde 99’u sadece kalma ve denizden çıktıktan sonra dinlenmek ve duş almak için kullanılmaktadır. Ama küçük de olsa birçok otelde kendine özgü alanlar bulunmaktadır. Bunların en yaygını havuzlardır.

akçay çadır kampı

ÇADIR KAMPI

Eğer Akçay’da 1 haftadan az veya 3-4 gün kalmayı düşünüyorsanız çadır kampları sizin için en uygunu olacaktır. Eğer 1 haftadan fazla kalacaksanız kesinlikle tavsiye etmiyorum. Çadır kampları çoğunlukla Akçay merkezden biraz uzakta yerleşim yerlerin daha az olduğu ormanlık ve denize sıfır alanlarda bulunmaktadır.

Bu yerlerin en sevdiğim yanı yeşillik alanlarda bulunması, denize yakın olması şehrin diğer bölgelerine göre daha serin olması ve arkadaşlık ortamının daha kolay kurulabildiği ortamlar olmasıdır. Eğer çocuğunuz varsa hemen arkadaş bulacaktır. Aileniz hemen yan çadırdaki aile ile kaynaşacaktır.

DAİRE KİRALAMA

Bu uygulama son 10 yılda gittikçe popüler olmaya başladı. Bu uygulamada özellikle Akçaylılar evini sezonluk emlakçıya kiraya verir emlakçılar ise günlük, haftalık ve aylık olarak Akçay’a gelen turistlere bu evleri kiralar.

akçay plaj

AKÇAY PLAJININ ÖZELLİKLERİ

Akçay plajı temiz ve kum ağırlıklı bir plajdır. Akçay plaj alanı bakımından zengin bir konumundadır. Kilometrelerce uzunluğunda denize girilebilecek sahile sahiptir. Altınkum Plajı, Akçay’ın en önemli plajlarındandır. Öte yandan sahilde duş ve soyunma kabinleri bulunmaktadır. Ayrıca günlük 20 TL’ye şezlong kiralayabilirsiniz.

akçay sahil

AKÇAY SAFARİ TURLARI

Akçay ve Kaz Dağları’nın dip dibe olması nedeniyle bölgedeki bazı turizm şirketleri Kaz Dağları’na safari turları düzenliyor. Eğer gelmişken Kaz Dağları’nı da gezelim diyorsanız bu turlara katılıp Kaz Dağları’nı daha yakından tanıyabilirsiniz.

AKÇAY’DA GEZİLECEK YERLER NERELER?

Akçay’a 17 km uzaklıktaki Antandros Antik Kenti. (Tarih turizmini sevenlerin mutlaka uğraması gereken bir noktadır)

Akçay Antandros Antik Kenti

Akçay’a 17 km uzaklıktaki Altınoluk. (Hava temizliği konusunda dünyadaki sayılı şehirlerden)

Akçay’a 6 km uzaklıktaki Pınarbaşı piknik alanı. (Bu alan doğal güzelliği ve alabalık tesisi ile ünlüdür)

Akçay’a 17 km uzaklıktaki Şahinderesi Kanyonu. (Kaz Dağları’ndan gelen serin suların kenarında kurulan bir piknik alanı. Sularının sığ olasından dolayı suların içerisinden kaynağa doğru gidebilirsiniz)

akçay şahinderesi kanyonu

Akçay’a 3 km uzaklıktaki Çağlayan, ( Kızılkeçili Köyü içinde yer almaktadır. Kültür Bakanlığı´nca tescillenmiş 800 yıllık bir çınar ağacına sahiptir)

Akçay’a 8 km mesafedeki Güre Gelinçamı Piknik alanı, (Sarıkız etkinliklerinin bir bölümü burada gerçekleştirilir)

Akçay’a 5 km mesafedeki Sutüven, (Sutüven Şelalesi burada bulunmaktadır)

Akçay’a 7 km mesafedeki Hasan Boğuldu. (Şelale ve balıklı bir göle ev sahipliği yapmaktadır”

Akçay’a 5 km mesafede Tahtakuşlar Etnografya Müzesi. (Orta Asya´dan, Türkiye´ye göç eden Türk boylarının kültür varlıklarının bulunduğu bir müzedir.)

Öte yandan Burhaniye Ören, Edremit, Ayvalık, Cunda Adası ve Sarımsaklı şehirleri Akçay’a çok yakındır.

Akçay Zeytinli Rock Festivali

ZEYTİNLİ ROCK FESTİVALİ

Zeytinli Rock Festivali, Akçay’a yakın alın Zeytinli Beldesi’nde gerçekleştirilmektedir. Akçay merkezden yürüyerek festivalin olduğu alana ulaşabilirsiniz. Festivale katılanlar çoğunlukla Zeytinli plaj alanında kalmaktadır. Plajda kalmak istemeyenler çevredeki otel ve pansiyonlarda kalmaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu