Festivallerİzmir

Alaçatı Ot Festivali 2022 – Festival Tarihi Ne Zaman?

Alaçatı Ot Şenliği

Alaçatı Ot Festivali, her sene Çeşme Belediyesi tarafından organize edilen ve Türkiye’nin dört bir yanından ilgiyle takip edilen renkli festivallerden biridir. Alaçatı Ot Festivali her sene düzenli olarak yapılmaktadır ancak geçtiğimiz 2 senede koronavirüs önlemleri gereği “evden” yapılmıştır.

Alaçatı Ot Şenliği, baharın habercisi niteliğinde bir festivaldir ve yabancı turistlerin dahi heyecanla takip ettiği etkinlikler arasında yer almaktadır. Çeşme’nin kendine has doğası ve bu doğaya ait ot çeşitliliğinin bir sergisi olan festivale bu sene de yoğun bir ilgi söz konusu.

Alaçatı Ot Festivali Nedir?

Alacati-Ot-Festivali-1

Festival, İzmir’in en gözde bölgelerinden Alaçatı sokaklarında yapılmaktadır. Sokaklara kurulan stantlar üzerinde yerel üreticiler ve halk tarafından toplanan otlar tanıtılmaktadır. Bu festival ilk kez 2010 senesinde düzenlenmiştir. Düzenlendiği o dönemde yalnızca 1 gün olarak organize edilmiştir. Ancak zamanla festival süresi 3 güne kadar çıkmış ve senede birçok kez yapılır hale gelmiştir.

Bölgedeki farklı otları görmek isteyen, ot çeşitliliğini tanımak isteyen, keyifli ve eğlenceli söyleşilere katılmak isteyen yüzlerce kişi festivali yakından takip etmektedir. Ayrıca katılımcıların festivalden daha büyük bir keyif alabilmeleri için farklı yarışmalar da düzenlenmektedir. Yarışmalar hem oldukça çekişmeli hem de son derece keyifli geçmektedir. Özellikle ortamın ve katılımcıların samimi olması festivalleri çok daha eğlenceli hale getirmektedir.

Alaçatı Ot Festivali’nde;

  • Açılış kortejine eşlik edebilir,
  • Atölye çalışmalarına katılabilir,
  • Bitkileri daha yakından tanıyarak bilgi sahibi olabilir ve yemeklerinizde kullanabilir,
  • Festival sonunda düzenlenen sergi ve konserlere katılım sağlayabilirsiniz.

Alaçatı Ot Festivali 2022 Ne Zaman, Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

Alacati-Ot-Festivalidsff

Türkiye’nin en çok ilgi gösterdiği, en popüler festivallerden biri olan Alaçatı Ot Festivali 2022 ne zaman, hangi tarihlerde düzenlenecek soruları birçok kesimin merak ettiği konular arasında yer almaktadır. Bu sene on birincisi düzenlenecek olan festival yine on binlerce insanı ağırlayacaktır. 11. Alaçatı Ot Festivali’nin teması ise semizotu olarak belirlenmiştir. Her sene belirli bir bitki çeşidi seçilerek düzenlenen etkinlikte bu sene odak nokta semizotu olacaktır. Peki festival hangi tarihler arasında olacak ve kaç gün sürecek? Bu seneki yani 2022 Alaçatı Ot Festivali, 24 Mart ile 27 Mart tarihleri arasında yapılacaktır. Festivale katılım şartı bulunmamaktadır. Herkes katılmakta özgürdür ve katılım için de herhangi bir ücret talebinde bulunulmamaktadır. Bu baharda yolunuz İzmir ve çevresine düşerse Alaçatı Ot Festivali’ne mutlaka gitmelisiniz.

Çeşitli festival, etkinlik, gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri