AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Alanya Gezilecek Yerler – Alanya Gezi Rehberi

Alanya'da Gezilebilecek En Güzel Yerler

Alanya, Antalya’nın en turistik ve en büyük ilçelerinden biridir. Toros Dağları ile Akdeniz kıyıları arasındadır. Muhteşem doğa manzaralarına sahiptir. Yolu Antalya’ya düşecekler mutlaka Alanya’yı da ziyaret etmeli, burayı görmeden tatilini sonlandırmamalıdır. Peki Alanya gezilecek yerler nerelerdir? Alanya’ya dair birçok detayı kapsayan kapsamlı Alanya gezilecek yerler gezi rehberi GeziLinki aracılığıyla sizlerle.

Alanya Tarihi

Alanya, Antik Çağ zamanında Pamfilya ve Kilikya arasında kalmıştır ve bu nedenle de o dönemde bu isimlerle anılmıştır. Alanya’nın ilk kez ne zaman kurulduğuna dair net ve kesin bir bilgi mevcut değildir. Ancak kentin bilinen en eski adının Korekesium olduğu varsayılmaktadır. 13. yüzyıla gelindiğinde 1. Alâeddin Keykubat tarafından şehre Alaiye ismi verilmiştir ve 1935 senesinde ise Mustafa Kemal Atatürk, Alanya ismini vermiştir.

Alanya Plajları

Alanya-gezilecek-yerler

Alanya gezilecek yerler denince akla ilk olarak plajlar gelmektedir. Hem ülke hem de dünya çapında bilinirliğe sahip oldukça harika plajlara sahiptir. Bu plajlar; Kleopatra Plajı, Damlataş Plajı, Keykubat Plajı, Emirgan Ulaş Plajı, Portakal Plajı, Mahmutlar Halk Plajı, İncekum Plajı ve Galip Dere Halk Plajı şeklinde sıralanabilir. Plajlar arasında Kleopatra Plajı ilçenin en popüler plajı konumundadır. İlçeden buraya yürüyerek de ulaşmanız mümkündür. Altın renkli kumları ve berrak denizi ile her göreni büyüleyen bir güzelliğe sahiptir. Mavi bayraklı plajlardan biri olup plaja giriş ücretsizdir.

Alanya Antik Kentleri

Alanya gezilecek yerler açısından birçok alternatife sahiptir. Özellikle antik kentlerin sayısı, ilçede bir hayli fazladır. Bu kentler; Colybrassus, Hamaxia, Syedra, Leartes, Iotape, Selinus, Nephelis, Adanda Lamus ve Antiocheia Cragum antik kentleridir. Hamaxia Antik Kenti, ilçeye en yakın antik kenttir. 12 km kadar uzaklıkta yer alan bu antik kent, Roma döneminden kalma bir yapıdır. İçerisinde çok sayıda yazıtlar bulunmaktadır.

Alanya’ya Yakın Yerler

Alanya Kalesi

alanya-kalesi

Alanya’nın ikonik yerlerinden biri Alanya Kalesi’dir. Alanya turunuza buradan gezmeye başlayabilirsiniz. Kalenin muhteşem manzarası görülmesi gereken yerlerden biridir. Buradan; Kleopatra Plajı’nı, Cilvarda Burnu’nu, Keykubat Plajı’nı ve Alanya limanını panoramik bir manzara şeklinde izleyebilirsiniz. Ayrıca kaleye çıktığınızda; Ehmedek, Süleymaniye Camii, Gemili Mescit, Alanya fenerini ve sarnıçı mutlaka görmelisiniz.

Kızılkule

Alanya’nın bir diğer simgesi de Kızılkule’dir. Kızılkule 13. yüzyılda 1. Alâeddin Keykubat tarafından yaptırılmıştır. Selçuklu mimarisinin eşsiz ve en görkemli yapılarından biridir. Kızılkule’nin içini gezdikten sonra terasına çıkıp eşsiz mavi manzarayı izlemeden ayrılmamalısınız.

Sapadere Kanyonu

Alanya gezilecek yerler denince akla gelen bir diğer yer Sapadere Kanyonu’dur. Burası ilçenin en etkileyici ve en güzel manzaraya sahip kanyonlarından biridir. Oldukça büyük bir kanyondur. Kanyon içerisinde yapay göletler, yeme içme mekanları, piknik alanları ve hediyelik eşya satan iş yerleri bulunmaktadır. Alana giriş ise ücretlidir.

Syedra Antik Kenti

1

Alanya gezinizde kültür ağırlıklı bir rotada ilerlemek istiyorsanız mutlaka Syedra Antik Kentini de gezmelisiniz. Bu antik kentin tarihi, milattan önce 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Hem antik kent hem de antik kentin bulunduğu çevre görmeye değer güzelliklere sahiptir

Alanya Yeme İçme

Alanya geçmiş dönemde Selçuklu’nun başkenti olması sebebiyle mutfak kültürü oldukça gelişmiştir. Alanya’nın yerel lezzetleri dünya çapında da bir üne sahiptir. Alanya gezinizde yöresel lezzetler tatmak istiyorsanız; un çorbası, laba dolması, bumbar dolması, etli kuru bamya yemeği, kabuklu kuru fasulye yemeği, göleviz yemeği, kuru patlıcan yemeği, barbunyalı taze fasulye yemeği semizotu yemeği, soğan yahnisi ve taze balkabağı yemeği yiyebilirsiniz.

Ayrıca, Antalya yöresel yemekleri ve sokak lezzetleri için tıklayabilirsiniz.

Alanya Konaklama

alanya-konaklama

Alanya gezilecek yerler sıraladıktan sonra konaklamanın nasıl olacağı hakkında da bilgi vermek gerekebilir. Alanya bir turizm beldesi olduğu için çok sayıda konaklama seçeneğine sahiptir. Alanya’da lüks otellerde, butik otellerde, bungalov evlerde, pansiyonlarda ya da daha ekonomik tesislerde kalabilirsiniz. Denize yakın veya daha yeşil bir alanda konaklamak isterseniz birçok seçenek bulabilirsiniz.

Alanya Ulaşım

Alanya, Antalya şehir merkezine yaklaşık 140 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Bu yaklaşık 2 saatlik bir araç yolculuğu demektir. İstanbul ile Alanya arası 800 kilometre olup ortalama 10 saattir. Alanya – Gazipaşa Havalimanı arasındaki mesafe ise 40 kilometredir. Şehir merkezinden ya da ilçe merkezinden ulaşım otobüslerle sağlanabilmektedir.

Buna benzer daha birçok gezi fikri ve tatil turları için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri