Sanal Gezi Turları

Anadolu Medeniyetler Müzesi Ücretsiz Sanal Turu

Anadolu Medeniyetler Müzesi Nerede?

Dünyanın sayılı müzelerinden biri olan Anadolu Medeniyetler Müzesi’ nde Anadolu’nun arkeolojik eserleri sergileniyor. Anadolu Medeniyetler Müzesi sanal tur olanağıyla bu müzeyi evinizden ziyaret edebilmeniz de mümkün hale gelmiş oluyor.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Hakkında

Müzenin dünyada sayılı olmasının nedeni ise, Paleolitik Çağ’ı da içine alan kendine özel eser koleksiyonudur. Anadolu Medeniyetler Müzesi’nde ilk önce sadece Hititlere ait eserler sergileniyordu fakat zamanla Anadolu’ da bulunmuş diğer uygarlıkların da eserleri sergilenmeye başlayınca müze, Hitit sergisi özelliğini kaybetmiştir.

anadolu medeniyetler müzesi sanal tur

Ayrıca Avrupa Müze Formu 1997 senesinde bir yarışma düzenlemiştir ve bu yarışmaya Lozan şehrinde bulunan birçok müze de katılmıştır. Anadolu Medeniyetler Müzesi ise yarışmada Avrupa Yılın Müzesi ödülünü alarak Türkiye’nin bu ödülü alan tek müzesi olmuştur. Bunun yanında müzede tarihin bilinen en eski haritası sergileniyor. Harita Çatalhöyük kent planı haritası. Çıkıp müzeye gitme imkânınız yoksa bahsettiğimiz Anadolu Medeniyetler Müzesi sanal turu imkanından kesinlikle yararlanarak bu müzeyi uzaktan olsa da gezme fırsatını kaçırmamalısınız. Ayrıca bir diğer sanal tur ise Artık Ücretsiz, Göbeklitepe Ören Yeri Sanal Tur!

Anadolu Medeniyetler Müzesi Tarihi

Öncelikle müze, Osmanlı binalarında bulunur. Bu binalar Kurşunlu Han ve Mahmut Paşa Bedesteni olarak sıralanabilir. Bu iki binanın da Fatih Dönemi’ de Mahmut Paşa tarafından yaptırıldığı bilinmektedir. Anadolu Medeniyetler Müzesi’ ni 1921 senesinde Mübarek Galip Bey Kurmuştur. Atatürk’ ün Eti Müzesi kurma fikrinden etkilenilmiş ve bölgenin farklı yerlerinde Hitit Dönemi eserleri birikince bir müze ihtiyacı doğmuştur. Bu aşamadan sonra da bugün müzenin bulunduğu bu iki bina fikri öne sürülmüş ve kabul görmüştür. 1938-1968 yılları arasında müzeyi sağlamlaştırma ve restore etme çalışmaları sürmüştür.

anadolu medeniyetler müzesi sanal tur

Anadolu Medeniyetler Müzesi Sanal Tur

Oturduğunuz yerden müze gezmeye ne dersiniz? Birçok müzen günümüzde sanal tur imkanına sahip. Anadolu Medeniyetler Müzesi sanal tur ile Anadolu’ nun dört bir yanında bulunmuş eserleri görebilir. Bulunduğunuz yerden tarihe yolculuk yapabilirsiniz.

Anadolu Medeniyetler Müzesi Sanal Tur Nasıl Yapılır?

Ankara’ da bulunan bu müze her gün açıktır sadece dini bayramların ilk gününde öğle saatlerine kadar kapalı kalır. Bunun dışında müze, yaz döneminde 08.30-19.00 arası açıkken kış döneminde ise 08.30-17.30 saatleri arası açıktır. Ayrıca gişenin de kapanış saatleri vardır; yaz dönemi 18.30, kış dönemi ise 16.45’ te gişe kapanır. Anadolu Medeniyetler Müzesi giriş ücreti 36 liradır fakat T.C. vatandaşı olan 18 yaşından küçük herkes müzeyi ücretsiz ziyaret edebilir. Bunun yanı sıra 65 yaş üstü, rehber ve engelli olanlar 5 liraya müze kart sahibi olabilir. Anadolu Medeniyetler Müzesi Sanal turu için aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz.

muze butonu

Daha fazla gezi fikri için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri