Sanal Gezi Turları

Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi Sanal Turu

Millî Mücadele Sergisi Nedir?

Millî Mücadele Sergisi Hakkında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın verdiği talimat ile Millet Kütüphanesi’nde hazırlıklarına başlanan ve 29 Ekim 2020 tarihinde açılan Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi sanal turu ile ziyaret edilebiliyor. Millî mücadele sergisi, İstiklal Harbi’ne ve Cumhuriyet’in kuruluşuna tanıklık eden çok özel eserlerden oluşuyor. Cumhuriyetin 97. yılı dolayısıyla hazırlanan sergi Müzeler Genel Müdürlüğü, Kültür ve Turizm Bakanlığı, TBMM, Cumhurbaşkanlığı Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü, Atatürk üniversitesi ve Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi gibi pek çok kurumun değerli katkılarıyla hazırlandı. Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi “Hakimiyet milletindir.” sloganıyla hazırlandı.

Sergi, Millî Mücadele’nin siyasi, diplomatik ve askeri boyutları yanında günlük hayata ve kültüre yansıyan yanlarını da gözler önüne seriyor. Sayısı 100’ü geçen objeye belgeler sergilenecek olan sergide büyük kahramanlıklar sonucunda kazanılmış olan İstiklal Mücadele’sinin önemli bazı tarihi kayıtları ilk kez gözler önüne serilecek. Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi’nde 23 Nisan 1920 tarihinde TBMM binasına çekilen ilk bayrak ve sancak, Büyük Taarruz sırasında çizilmiş olan savaş planı, Millî Mücadele kahramanlarımızdan Sütçü İmam’ın tabancası ve kılıcı, önemli başka bir Millî Mücadele Kahramanı olan Satı Kadın’a ait pamuk yaşmak ve kadife şalvar ve daha birçok eşya sergilenecek. Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi sanal turu bu değerli eserleri görebilmeniz için güzel bir fırsat.   

Millî Mücadele Sergisi’nde Sanal Gezi

Bugün evimizde bu kadar rahat oturabiliyor ve refah içinde yaşayabiliyorsak, bunun bir sebebi var.

Bizlere bugünleri armağan eden şanlı kahramanlarımızı yakından tanımak, bu ülke için savaştıkları zaman dokunmuş oldukları eşyalara tanıklık etmek, savaşlara ait önemli belgeleri, işgalden kurtulan şehirlerimizin isimlerini ve o şehirlerin geri alınma tarihlerinin yazılmış olduğu bayrağı, o zamanın çok önemli antlaşmalarının imzalandığı kalemleri görmek, en azından şu an için sanal bir ortamda uzaktan da olsa görmek, bizi tarihte güzel bir yolculuğa çıkaracaktır. Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi sanal turu ile tarihe uzanacağınız bu yolculuğa hazırsınız.  

Millî Mücadele Sergisi’nin Sanal Tur Nasıl Yapılır?

İlginizi çekebilir: Denizli’de Müze Gezintisi: Hierapolis Sanal Müze Turu

Ankara, Millet Kütüphanesi’nde bulunan sergi açıldığı tarihten itibaren 2 ay boyunca ziyaret açık kaldı. Bu 2 aydan sonra ise sanal tur özelliğini kullanarak müzeyi gezmeniz mümkün. Olduğunuz herhangi bir yerden ve istediğiniz herhangi bir zaman diliminde bu önemli sergiyi dilediğiniz gibi gezebilirsiniz. Ankara Cumhurbaşkanlığı Millî Mücadele Sergisi’nde sanal tur ile gezinmek için aşağıdaki linkten yararlanabilir ve tarihin tozlu sayfalarını aralayabilirsiniz.

muze butonu

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri