Ankara

Ankara Gezilecek Yerler: Göksu Parkı

Göksu Parkı Gezisi

Ankara’da piknik yapılacak ve açık havada vakit geçirilecek yer denildiğinde akla ilk gelen yerlerden biri şüphesiz ki Göksu Parkı’dır. Burası Ankara’nın en güzel açık hava mekanlarından biridir. Göksu Parkı’nı yalnızca bir “park” olarak nitelendirmek yanlış olacaktır. İçerisinde yer alan olanaklarla, tesislerle burası bir parktan çok daha fazlasıdır. Ankara gezilecek yerler arasında en yeşil, doğayla iç içe vakit geçirilecek yerlerden birisidir. Peki Göksu Parkı nerededir? Park içerisinde neler yapılabilir? Göksu Parkı için giriş ücreti var mıdır? Tüm bu soruların cevabı ve daha fazlası bu içeriğimizde…

Göksu Parkı Hakkında

Parkın kapladığı alan yaklaşık 508 bin hektardır. Bu alanın 13 bin hektarlık bölümü piknik yapılacak, mangal yakılacak alan olarak ayrılmıştır. İçerisinde çok sayıda mangal yerleri bulunmaktadır. Ayrıca mangalınızı götürmenize gerek yoktur. Piknik yapacakların buraya yalnızca yakacak odun, kömür ve etlerini getirmeleri yeterli olacaktır. Tam olarak 700 barbekü ve kamelya bulunmaktadır. Her barbekünün yanında oturma alanı mevcuttur. Bu alan yaklaşık 6-7 kişiliktir. Öğleden sonra genellikle tüm kamelyalara güneş vurmaktadır. Bu nedenle kamelyanızın bir cephesini kapatabileceğiniz bir örtü götürmenizde yarar olabilir. Özellikle de öğleden sonra gidecek olanlar için güneş alan yerler kalmış olacaktır.

Göksu Parkı

Göksu Parkı içerisinde çok sayıda çeşmeler de bulunmaktadır. Bu çeşmeler içme suyu olarak kullanılamasa da bulaşık, sebze yıkama amaçlı kullanılabilir. Üstelik bu çeşmelerin sayısı yaklaşık 80 tanedir ve hemen hemen her kamelyaya da oldukça yakın bir konumdadır. Elbette Göksu Parkı’nda yemek alternatifleri sadece mangal yakmakla sınırlı değildir. Göksu Gölü’nün her köşesinde restoran ve kafe bulunmaktadır. Bu restoranlar hem akşam yemekleri hem de kahvaltılar için oldukça idealdir. Genellikle buranın sabah kahvaltıları meşhurdur. Birçok Ankaralı hafta sonlarında Göksu’ya serpme kahvaltı için gelmektedir. Dingin göl manzarasına karşı kahvaltı yapmak haftanın tüm stresinden kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

Göksu Parkı

Göksu Parkı’nda otopark sorunu yoktur. Oldukça geniş bir otopark alanına sahiptir. Ayrıca içerisinde mini bir lunapark, spor salonu, çocuk oyun alanları, sinema salonu, go-kart, dağ kızağı gibi olanaklar da bulunmaktadır. Buraya gelecek olanlar için piknik tek seçenek değildir. Çok sayıda alternatif bulunmaktadır. Hiçbir şey yapmayacak olsanız bile çimlerde oturarak doğanın ve gölün tadını çıkarabilirsiniz.

Göksu Parkı

Sporseverler için Göksu, Ankara’nın en güzel yerlerinden biridir. 1,6 km’lik yürüyüş parkuruyla, tenis alanlarıyla, voleybol, futbol ve basketbol sahalarıyla oldukça popülerdir. Sporseverlerin burada spor yapacağı çok çeşitli alanlar bulunmaktadır. Buna ek olarak gölde su bisikleti de kullanılabilir. Arkadaşlarınızla, ailenizle göl üzerinde su bisikleti ile gezintiye çıkabilir ve alanı daha detaylı keşfedebilirsiniz. Dilerseniz burada oltanızla balık da tutabilirsiniz ancak burada balık bulabilmek çok da kolay değildir.

Göksu Parkı Giriş Ücretleri

Parka yaya olarak girişler ücretsizdir. Piknik alanlarından yararlanmak için bir ücret ödemenize gerek yoktur. Araçla girecek olanlar ise otopark ücreti ödemek durumundadır. 10 TL civarında araç başına bir ücret alınmaktadır.

Göksu Parkı’na Nasıl Gidilir?

Göksu Parkı

Parka toplu taşıma araçlarıyla gidecek olanlar Kızılay’dan Eryaman’a doğru hareket eden metro hattını kullanabilirler. Eryaman 1-2 durağına inerek parka yürüyerek gidebilirsiniz. Eğer yanınızda eşyalarınız varsa ve ağırsa metro önünde yer alan taksi durağından bir taksiye de binebilirsiniz. Mesafe yakın olduğundan çok bir şey tutmayacaktır. Özel araçla gidecek olanlar ise İstanbul Yolu üzerinden Eryaman’a çıkmalıdır.

Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri