AnkaraTermal Tatiller

Ankara’da Kaplıca Tatili: Beypazarı Kaplıcaları

Ankara - Beypazarı Gezi Rehberi

Başkent Ankara’da bulunan Beypazarı Kaplıcaları hem bulunduğu konum hem de şifalı suları ile termal tatil yapmak isteyenlerin tercih edebileceği mekanlardan sadece birisidir.

Ankara Hakkında

Jeotermal açıdan ülkemizin çok zengin illeri arasında bulunan bir yer de Ankara’dır. Şehirde doğal kaynaklar yolu ile tedavi yönteminin gittikçe güçlenen bir seyir izlemesi ve bunun da il dahilinde bulunan Beypazarı Kaplıcaları gibi pek çok kaplıcanın tercih edilenler listesinde yer aldığını söylememiz mümkün. Özellikle Ankara’da bulunan bazı kaplıcaların taşıdığı üstün nitelikler sebebi ile Ankara’nın dünya kaplıca sıralamasında da ilk sıralara yükselmesi gayet doğaldır. Ankara Türkiye’nin başkenti olmanın getirdiği avantajları en iyi şekilde değerlendiren özellikle sağlık sektöründe gereken yatırımı yapmaktan kaçınmayan illerimizden bir tanesi. Bazı yerel kaynakların henüz istenen seviyede olmaması dışında çerçevenin geneline bakıldığı zaman manzara uzmanlarından tam not alacak biçimdedir.  

ankara beypazarı

Ankara’da Kaplıca Tatili Yapılacak Yerler

Kaplıca yönünden oldukça zengin olan ve bu kaplıcalar içinde gereken her şeyin yapılması ile termal tatil yapmak isteyenler için tercih edilebilecek en güzel yerlerden birisi de Ankara’dır. Öncelikle Karakaya Kaplıcasına bakacak olursak, kaplıcanın Selçuklu Dönemi’nde yapıldığı bilinmektedir ve ihtişamlı bir güzelliğe sahip kemerler ile iki tarihi hamama sahiptir. Karaköy Kükürtlü Kaplıcası, diğer kaplıcaların aksine merkeze yakındır, tuzlu, kükürtlü ve çamurlu suyu sayesinde deri hastalıklarına şifa olmaktadır. Ayaş İçme ve Kaplıcası, öncelerde birkaç bakımsız evden ibaret olsa da ün kazanmasıyla birlikte modern bir termal merkez haline gelmiştir. Kapıkullu Kaplıcası, karaciğer ve safra yolları rahatsızlıklarına oldukça iyi geldiği bilinen bir kaplıcadır.

ankara kaplıca tatili

Beypazarı ilçesi ise şifalı su kaynakları bakımından Ankara’nın önde gelen ilçeleri arasında yer almaktadır. Beypazarı-Dutlu-Tahtalı Kaplıcaları oldukça bilinen kaplıcalardır. Dutlu kaplıcası, yukarı kaynak bölümünde kalmaktadır. Bu kaplıca Dutlu Hamamı olarak da bilinmektedir. Tahtalı kaplıcası ise bir havuzdan ibarettir. Tahtalı Hamamı olarak de bilinen bu kaplıcada şifalı su havuzun içinde kaynamaktadır. Beypazarı Kaplıcaları her yıl binlerce yerli ve yabancı ziyaretçi ağırlamaktadır. Zengin radyoaktivite gazlara sahip olan bu kaplıcalardan çok değişik etkiler beklemek mümkündür ve insan vücudunda uyarıcı bir tesir meydana getirmektedir. Üst derideki kan dolaşımını açarak kanın burada toplanmamasını sağlar. Beypazarı Kaplıcaları kan dolaşımında tıkanıklık gösteren damar sertliğine bağlı gelişen sendromların tedavisinde etkilidir.

beypazarı kaplıcaları
İlginizi çekebilir Bolu’da Ferahlatan Kaplıca Tatili: Sarot Kaplıca

Beypazarı Kaplıcaları Ulaşım Nasıl?

Ankara ilinin Beypazarı ilçesinde yer alan Beypazarı Kaplıcaları şehir merkezine yaklaşık 95 kilometre, Beypazarı ilçe merkezine ise yaklaşık 20 kilometre uzaklıktadır. Eğer ulaşımınızı toplu taşıma ile gerçekleştirecekseniz, Ankara’nın merkezinde bulunan otogardan her saat başı Beypazarı’na kalkan otobüsler mevcut. Kaplıcalara gitmek için Ankara-Beypazarı, Beyter Kaplıcaları yol ayrımındaki AKPET Benzin İstasyonundan servis minibüslerine binmelisiniz. Eğer kaplıcalara ulaşım için özel aracınızı tercih edecekseniz, Ankara-Sincan-Ayaş-Beypazarı karayolunun 85. Kilometresine geldiğinizde Güneydoğu istikametine döndükten sonra yaklaşık 5 kilometrelik asfalt yolu takip ederek tesislere ulaşabilirsiniz.

Beypazarı Kaplıcaları’na Gitmek İsteyenlere Tavsiyeler

Sözünü ettiğimiz bu kaplıca ve içme alanlarına kadınlar ve erkekler için ayrı ayrı tedavi havuzları, özel odalar, banyolar ve yardımcı tesisler elbette bulunmaktadır fakat Beypazarı Kaplıcaları ziyaretiniz sırasında konaklama yenileme çalışmaları nedeniyle mümkün değildir. Yenileme çalışmaları bitmiş ise, orada bulunan tesiste banyolu, balkonlu ve süit olarak farklı seçeneklerde odalar mevcut. Bunun yanında dilerseniz, Beypazarı Kaplıcaları ziyaretinizi günübirlik olacak şekilde de planlayabilirsiniz.

beypazarı ulaşım

Ankara’da Kaplıca Tatili ve Sosyal İmkânlar

Beypazarı’nda bulunan kaplıcalar öncesinde bir tesise sahip değildi ve sosyal imkanlar oldukça kısıtlıydı ancak kaplıcaların adının duyulması ile hem tesisler hem de konaklayacak alanlar arttırılarak daha iyi bir kaplıca tatili deneyimlemeniz için çalışmalar yapılmıştır. Daha fazla gezi ve tatil önerisi için Gezilinki Youtube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri