FestivallerMalatya

Arguvan Türkü Festivali 2022 – Festival Tarihi Ne Zaman?

Arguvan Türkü Şenliği

Arguvan, Malatya’ya bağlı küçük bir ilçedir ancak nüfusu çok denebilecek kadardır. 2003 senesinden günümüze kadar her yıl Arguvan’da türkü festivalleri organize edilmektedir. 2020 senesinde tüm dünyada etkisini gösteren pandemi nedeniyle organize edilememiş olsa da 2021 ve ondan önceki senelerde festivaller yapılmıştır. Peki Arguvan Türkü Festivali 2022 ne zaman düzenlenecek? Festivalde ne gibi etkinlikler yapılacak?

Arguvan Türkü Festivali Nedir?

Arguvan-Turku-Festivali-2022-dsf

Türkü festivalleri, Arguvan’da adeta geleneksel bir durum halini almıştır ancak bu tarz bir festival yani türkü festivali Türkiye’de ve dünyada tek olma özelliği göstermektedir. Ülkemizin ve dünyanın dört bir yanında çeşitli kültürel ve sanatsal festivaller düzenleniyor olsa da henüz “türkü festivali” adı altında, türkü temalı bir festival düzenlenmiş değildir. Dolayısıyla Uluslararası Arguvan Türkü Festivali bu yönüyle oldukça özel bir yere sahiptir.

Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü UNESCO, Arguvan Türkü’lerini kültür mirası olarak kabul etmiştir. UNESCO tarafından Arguvan Türküleri, “Somut Olmayan Dünya Kültür Mirası” listesine eklenmiştir. Buna ek olarak bu türküler TRT repertuarında da kendine yer bulmuştur. Arguvan Türkü Festivali ülkemizde oldukça ses getirmeyi başarmış, değerli bir etkinliktir. Hatta İstanbul Yeditepe Üniversitesi her sene nisan ayında “Arguvan Türküleri Ses Yarışması” düzenlemektedir.

Arguvan Türkü Festivali 2022 Ne Zaman, Hangi Tarihler Arasında Yapılacak?

Arguvan-Turku-Festivali-2022-aaa

 

Arguvan Türkü Festivali, her yıl ilçede büyük bir ilgiyle karşılanmaktadır. Festival süresi bazı senelerde 2 gün, bazı senelerde ise 3 gün kadar sürebilmektedir. Festivale olan ilgi büyük olduğunda festival süresi de 1 gün kadar uzamaktadır. Festivale şehrin önde gelen tanınmış isimleri, milletvekilleri ve sanatçılar da katılım sağlamaktadır. Festivalin açılışını ise genellikle her sene Malatya Belediye Başkanı yapmaktadır.

Arguvan Türkü Festivali’nin amacı toplumun değer ve kültürlerini ön plana çıkarmak, söz konusu coğrafyada iz bırakmış halkın kültürel değerlerini özüne uygun bir şekilde geliştirip uyarlamaktır. Arguvan halkı için türküler adeta bir yaşam biçimi halini almıştır ve festivaller de kültürün vazgeçilmez bir parçası olmuştur.

Arguvan Türkü Festivali ne zaman, hangi tarihler aralığında yapılacak sorusu festivale katılmayı planlayanlar için merak konusudur. Geçtiğimiz senelerdeki festival tarihlerine bakıldığında temmuz ayının sonlarına doğru yapıldığı görülmektedir. 2022 Arguvan Türkü Festivali’nin de yine temmuz ayı sonlarında yapılacağı tahmin edilmektedir. Festival süresinin ise 2 gün olacağı öngörülmektedir. Yolunuz bu tarihlerde olur da Malatya’ya düşerse festivale mutlaka katılmalısınız.

Daha birçok festival haberi, tatil turları ve gezi fikirleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını ziyaret edebilirsiniz.

2 Yorum

    1. Merhaba, Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletiyorum. Sürekli güncel bir çok içerik yayınlıyoruz. Gerek engelli arkadaşlarımıza, gerekse şehit ve gazilerimize veya gazi ailelerimize. Mümkün olduğunca bizi takip etmeye çalışın, bizlerde sizlere mümkün olduğunca güncel içerikler iletmeye devam edeceğiz. İlginize teşekkürler.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri