ArtvinKaradenizYurtiçi Gezilerimiz

Arhavi Gezilecek Yerler – Artvin Arhavi’de Nereler Gezilir?

Arhavi Gezi Rehberi

Artvin’in en büyük yüzölçümüne sahip ilçelerinden olan Arhavi, Doğu Karadeniz Bölgesi’nin gezilebilecek en güzel rotaları arasında yer almaktadır. Engebeli bir arazi üzerinde yer alan ilçede tam 30 köy ve 7 yerleşim yeri bulunmaktadır. Artvin şehrinin en büyük üçüncü ilçesi olan Arhavi’de nüfusun büyük bir kısmı Lazlardan oluşmaktadır. Bu içeriğimizde Arhavi gezilecek yerler üzerine çeşitli tavsiyeler sıralanmıştır. İşte Artvin – Arhavi’de nereler gezilir?

Arhavi Tarihçesi

Milattan önce 8. yüzyıla dayanan tarihi geçmişiyle Arhavi’de Taş Devri’nde dahi yerleşik yaşamın olduğu bilinmektedir. Milattan sonra üçüncü yüzyılda Lazika Krallığı’na bağlı olan Arhavi, Roma ve Pers Savaşlarına sahne olmuştur. 1486 senesinde Osmanlı İmparatorluğu’nun hakimiyetine giren Arhavi, Lazistan kazasının merkezi olarak kabul edilmiştir. O dönemde bölge nüfusunun tamamı Hristiyanlardan oluşmaktaydı.

Arhavi’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Mençuna Şelalesi

 Arhavi Gezilecek Yerler

İlçe merkezinden yaklaşık 80 km uzaklıkta bulunan Mençuna Şelalesi, Arhavi’nin en güzel yerlerinden biridir. Tertemiz ve yemyeşil doğasıyla kendine bırakan güzellikler sunmaktadır. Şelalenin çevresi, ormanlık alanlardan oluşmaktadır. Gür bir bitki örtüsü, zengin bir yaban hayatı bulunmaktadır. Şelale, Arılı Dağları’ndan oluşan ufak derelerin birleşmesi ile oluşmuştur. 100 metre kadar bir yüksekliğe sahiptir ve sular 100 metrelik bir yükseklikten vadi tabanına dökülmektedir. Vadi tabanı, 200 metrekarelik bir göl oluşturmuş olup güzel bir manzara sunmaktadır. Mençuna Şelalesi, Çiftekemer Köprüsü civarında yer almaktadır. Şehir merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur. Giriş ücretsizdir.

Ortacalar Çifte Köprü

 Arhavi Gezilecek Yerler

Arhavi ilçesinin Ortacalar bucağından yaklaşık 3 km uzaklıkta bulunan Çifte Köprü, Arılı ve Küçükköy yol ayrımı üzerinde yer almaktadır. Artvin’de tarihi bir yer gezip görmek isteyenler için uygun alanlardan biridir. Geleneksel Karadeniz mimari özelliklerini büyük ölçüde yansıtan köprülerin yapım tarihi net olarak bilinmese de 19. yüzyılın ilk yarısında yapıldıkları düşünülmektedir. Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından 2003 senesinde onarılan köprülerin geçmiş zamanlarda Kafkasya’da asker sevkiyatı amacıyla kullanıldığı bilinmektedir. Mençuna Şelalesi yolu üzerinde bulunan köprülerin çevresinde de vakit geçirilebilecek uygun yerler mevcuttur.

Dikyamaç Köyü

Arhavi gezilecek yerler Artvin’in gezilip görülebilecek en güzel yerlerinden biridir. Burası iklimiyle ön plana çıkmıştır çünkü ülkemizin en çok yağış alan bölgesindedir. Köy, dülgerlik ve asırlık ağaçlarıyla popülerdir. Bu yöreye ait halk oyunlarının büyük bir kısmının kökeni Dikyamaç Köyü’ne bağlıdır. Oyunlarda yer alan çoğu figürün Beyaz Rus oyunlarını anımsattığı da bilinmektedir. Çünkü köyde yaşamış olan yetenekli ağaç işi ustalarının bir kısmı çalışmak amacıyla Romanya’ya ve Beyaz Rusya’ya göçmen olarak gönderilmiştir. Köyün tarihine ilişkin kesin bilgiler mevcut olmasa da binlerce yıllık geçmişe sahip Laz masallarında adının geçtiği de bilinmektedir. Köyde gezip görebileceğiniz yerler arasında doğal güzelliklerin yanı sıra camiler, köy kahvehaneleri ve köprüler yer almaktadır.

Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi

 Arhavi Gezilecek Yerler

Artvin’in ilk müzesi olan Dikyamaç Köyü Yaşam Tarzı Müzesi, etnografik eserlerin sergilendiği bir müzedir. Dikyamaç Köyü’nden ve çevre köylerden köy yaşamını temsil eden eserler, araç gereçler, el sanatları eserleri sergilenmektedir. Müzede, yörenin kültürüne daha yakından şahitlik edebilme fırsatına sahip olabilirsiniz. Bölge turizmine önemli bir katkı verdiği düşünülen müzeyi hem yerli hem de yabancı turistler sıklıkla ziyaret etmektedir. Öyle ki kurulduğu günden bugüne büyük bir ilgiyle karşılanmış, çok kısa sürede bölgenin gözde noktalarından biri haline gelmiştir.  Müzeye; Arhavi, Kavak, Konaklı, Kemer Köprü, Güneşli Köyleri üzerinden ulaşabilmek mümkündür. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta bulunur.

Ciha Tepesi

 Arhavi Gezilecek Yerler

Arhavi gezilecek yerler kapsamında gezilebilecek yerlerden birisi de Ciha Tepesi’dir. Tepenin rakımı yaklaşık olarak 699 metre olup ilçe merkezinden 3 km uzaklıktadır. Tepeye özel araçlarınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz gibi ilçe merkezinden hareket eden tur araçlarıyla da buraya ulaşım sağlamak mümkündür. Aracınızla buraya geldikten sonra 200 metrelik bir mesafeyi yaya olarak gitmeniz gerekecektir. Bu tepede Artvin’in yemyeşil doğasını ve masmavi deniz manzarasını izleme fırsatına sahip olabilirsiniz. Tepede manzaraya karşı bir şeyler yiyip içebilir, yürüyüş yapabilir ve sevdiklerinizle doğa içerisinde vakit geçirebilirsiniz.

Gemi Kayası ve Taş Gemi

Arhavide nereler gezilir sorusuna verilebilecek son yanıtlardan biri Arhavi Balıklı Ormanları içerisinde bulunan Gemi Kayası ve Taş Gemi’dir. Ulaşım buraya çok kolay olmadığından çoğu kişiyi gitmeyi tercih etmese de yine de gezip görmeye değer bir alandır. Doğal güzelliklerin arasında oldukça özel ve doğal bir görünüm sunan Gemi Kayası sakin ve sessiz bir ortamda dinlenme fırsatı tanımaktadır.

Arhavi Plajları

Güngören Halk Plajı

İlçe merkezinden yaklaşık 2 km mesafede bulunan Güngören Halk Plajı, Arhavi’de denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Plajın uzunluğu 1 km olup yaklaşık 35 metre kadar da bir genişliğe sahiptir. Bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için en uğrak yerler arasındadır. Plaj içerisinde kafe ve bar gibi mekanlar bulunmakla birlikte alkollü içecek servisi de bulunmaktadır. Burada kamp, piknik, sörf gibi etkinlikler yapabilir ya da yalnızca ailenizle birlikte gelerek keyifli vakit geçirebilirsiniz. Plaja girişler ücretli değildir.

Kıyıcık Plajı

 Arhavi Gezilecek Yerler

Arhavi gezilecek yerler kapsamında bir diğer nokta da ilçe merkezinden yaklaşık 7 km uzaklıkta bulunan Kıyıcık Plajı’dır. Burası yine bir halk plajı olup mavi bayraklı olmasıyla bilinmektedir. Sahilin bir bölümü çakıl taşları bir bölümü ise kumlarla kaplıdır. Plaja özel araçlarla veya otobüslerle ulaşım sağlanabilmektedir. Plaj içerisinde yeme içme yerleri, bar ve kafe gibi mekanlar bulunmaktadır. Ayrıca yaz sezonunda burada dalış ve sörf gibi keyifli etkinlikler de düzenlenmektedir. Araç girişine uygun olan plaj için herhangi bir giriş kısıtlaması bulunmamaktadır.

Beach Arhavi

Arhavi’de denize girilecek yerler kapsamında son sırada ilçe merkezinden yaklaşık 2 km uzaklıkta yer alan Beach Arhavi bulunmaktadır. Halk plajı olmadığından olanaklar bakımından daha çeşitli alternatiflere sahiptir. Plaj içerisinde bar, kafe gibi yerler bulunmakla birlikte alkollü içeceklerin satışı da yapılmaktadır. Gece yarısına kadar hizmet sunan plajın giriş ücreti ise 100 TL dolaylarındadır.

Arhavi Yeme İçme

Yolunuz Arhavi’ye düşerse mutlaka denemeniz gereken lezzetlerden fasulye kavurmadır. Bu yörenin en popüler yemeği olarak bilinir. Buna ek olarak ilçede hamsili ekmek, karalahana sarması ve çorbası, kel simit, çökelek, kuymak gibi tatları da deneyebilirsiniz. İlçede birçok yöresel yemekler sunan restoranlar mevcuttur.

Arhavi Konaklama

Turistlerin Doğu Karadeniz’deki uğrak rotalarından olan Arhavi konaklama olanakları ile de başarılıdır. İlçede her bütçeye hitap eden oteller, kiralık evler, bungalov evler bulunmaktadır. Gecelik ücretler 2 kişi için 500 – 1500 TL aralığında değişmektedir.

Arhavi Ulaşım – Arhavi’ye Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 70 km’dir. Buna ek olarak Arhavi; Trabzon’a 160 km, Rize’ye 70 km, Borçka’ya 37 km, Giresun’a 290 km, Rize – Artvin Havalimanı’na 50 km, Hopa‘ya 10 km, Murgul‘a 50 km Ardanuç‘a 120 km ve Şavşat’a 130 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri