MarmaraSakaryaYurtiçi Gezilerimiz

Arifiye Gezilecek Yerler: Yeşilliklerle Kaplı Gezilmeye Değer Bir Rota

Arifiye’de Gezilmesi Gereken Yerler


Sakarya’nın sanayi bakımından en gelişmiş ilçelerinden olan Arifiye, Sapanca Gölü’ne oldukça yakın bir konumda yer alır. Bu sebeple de yeşili içinde fazlasıyla barındıran bir bölgedir. Gezilip görülmeye değer rotalar sunmaktadır. Sadece doğal güzellikleriyle değil tarihi ve kültürel yapısıyla da dikkat çekmektedir. İlçede Karadeniz ikliminin etkisi belirgin bir şekilde hissedilse de yer yer Akdeniz iklimine de rastlanılmaktadır. Sakarya’nın merkez ilçesi olan Arifiye, şehir merkezinden yaklaşık 10 km mesafede yer almaktadır. Şehir merkezine yakın olması ve sanayisinin gelişmiş olması sebebiyle sürekli göç alarak büyümektedir. Bu içeriğimizde Arifiye gezilecek yerler nerelerdir, Arifiye’de ne yapılır gibi sorulara yanıt aranmıştır.

Arifiye Tarihi

Kuzeyinde Adapazarı, güneyinde Geyve, batısında Sapanca ve Serdivan, doğusunda Erenler ilçelerinin yer aldığı Arifiye’nin tarihi oldukça eskilere dayanmaktadır. Cumhuriyetin ilk senelerinde Arifiye’nin bulunduğu bölgede yerleşen Osmanlı göçebeleriyle nüfus mübadelesiyle Anadolu’ya gelen Müslümanlar, Kafkaslardan gelen Gürcüler, Çerkezler, Boşnaklar ve Kırım Türkeri buraya yerleşmiştir. Bölgede zenginliği ve yardımseverliği ile ön plana çıkan Arif Bey’in ismi 1850 senesinde bu beldeye verilir ve böylece bölge Arifiye ismiyle anılır hale gelmiştir. 2008 senesinde ilçe statüsü kazanmıştır.

Arifiye’de Gezilecek Tarihi ve Turistik Yerler

Gölbaşı Piknik Alanı / Parkı

Sakarya Gezilecek Yerler

Arifiye ilçesinde yer alan Gölbaşı Piknik Alanı ya da bir diğer bilinen adıyla Gölbaşı Parkı, Sapanca Gölü’nün hemen yanı başında yer almaktadır. Sapanca Gölü’nün eşsiz manzarasıyla dinlenmek, vakit geçirmek için en ideal yerlerden biridir. Park içerisindeki sosyal tesisler oldukça fazladır. Alanda yürüyüş parkurları, sosyal tesisler, spor tesisleri, çocuk oyun alanları ve piknik alanları bulunmaktadır. Arifiye’nin en meşhur dinlenme merkezi olup özellikle hafta sonlarında ve tatil günlerinde oldukça kalabalık olabilmektedir. Halka açık bir alandır ve girişler ücretsizdir. Kalabalık olmasının bir sebebi de bu durumdur. Burada gün batımını izleyebilir, sevdiklerinizle birlikte piknik yapabilir, yürüyüş yapabilir, bisiklet sürebilir, gölde balık tutabilirsiniz. Gölbaşı Piknik Alanı, şehir merkezinden 10 km uzaklıkta yer almaktadır.

Adliye Kalesi

 Arifiye Gezilecek Yerler

Arifiye gezilecek yerler içerisinde tarihi öneme sahip yerlerden bir tanesi Adliye Kalesi’dir. Arifiye ilçesine bağlı Adliye Köyü sınırları içerisinde yer almaktadır. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıktadır. Arifiye Köyü’ne ise 1,5 km mesafede yer almaktadır. Sakarya Nehri’nin Geyve boğazından çıkmıştır ve stratejik bir öneme sahiptir. Bölgeyi kontrol etmek ve korumak amacıyla yapılmıştır. Kale tamamen yöresel taş malzemelerden inşa edilmiştir. Duvar kalınlığı 2 metreyi bulmaktadır. Yüksekliği ise 6 metreye kadar çıkmaktadır. Kalenin yapım tarihinin 13. yüzyıla, Bizans Dönemi’ne uzandığı bilinmektedir. Her ne kadar günümüze kadar ulaşmış olsa da nehir tarafındaki duvarın çöktüğü görülmektedir. Arifiye geziniz esnasında tarihi bir yer gezip görmek isteyenler için ideal bir tercih olabilir.

Karıncalı Dede Türbesi

 Arifiye Gezilecek Yerler

Adapazarı – Eskişehir yolu üzerinde yer alan ve yine Adliye Köyü yakınlarında yer alan bir tepe üzerinde Karıncalı Dede Türbesi yer almaktadır. Türbe, adını karıncalarla doğaüstü ilişkiler kurduğu ve onlarla konuştuğu düşünülen bir Türkmen ermişten almıştır. Söylentilere göre karıncalar tarafından basılan bir köyün halkı, Karıncalı Dede’ye başvurmuş ve köyün bu karıncalardan kurtulmasını istemiştir. Karıncalı Dede, çevreye zarar veren bu milyonlarla karınca işle konuşarak onları ikna etmiş ve rivayete göre de köyü karınca istilasından kurtarmıştır. Türkmen ermişin vasiyeti üzerinde kayanın üzerine mezarı yapılmış ve zamanla burası Karıncalı Dede Türbesi olarak anılmaya başlamıştır. Burada hem türbe ziyareti yapabilir hem de çevresindeki yeşil alanlarda piknik yapabilirsiniz.

Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı

 Arifiye Gezilecek Yerler

Sapanca ve Arifiye ilçelerinin ortasında yer alan Sakarya İl Orman Parkı, yaklaşık 1030 hektarlık bir alan üzerinde yer almaktadır ve Arifiye gezilecek yerler içerisinde özel bir yere sahiptir. 2011 senesine tabiat parkı olarak ilan edilmiştir. Sapanca Gölü’nün harika manzarasını içerisinde barındırır ve binlerce vatandaşa dinlenme ve rekreasyon alanı tanır. Şehir merkezinden yaklaşık 12 km, Sapanca ilçesinden 4 km ve Arifiye ilçesinden ise 6 km uzaklıkta yer alır. Konaklama alanları, piknik yerleri, yürütüş ve dinlenme alanları, kamp yerleri bulunmaktadır. Ayrıca alanda kafe, restoran, binicilik tesisleri de yer almaktadır. Sakarya İl Ormanı Tabiat Parkı’nda aileniz ve arkadaşlarınızla eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. Girişler ücretli olup makul ücretleri vardır.

Arifiye Yeme İçme

Sakarya’nın meşhur yemekleri

İlçede yeme içme olanakları oldukça çeşitlidir. Arifiye’de ayva dolması, pırasalı börek, keşkek, incir uyuşturması gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

Arifiye Konaklama

İlçede konaklama alternatifleri oldukça gelişmiştir. Her türlü standartlarda, her bütçeye uygun oteller yer almaktadır. Bunun haricinde kamp alanları ve bungalov ev tesisleri de bulunmaktadır.

Arifiye Ulaşım – Arifiye’ye Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 10 kilometredir. Bunun haricinde Kocaeli’ye 55 km, İstanbul’a 140 km, Ankara’ya 285 km, Bolu’ya 120 km ve Yalova’ya 100 km uzaklıkta yer almaktadır.

Siz de Arifiye’yi gezip görmek ve farklı yerler keşfetmek istiyorsanız bu içeriğimizden yararlanabilirsiniz. Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri