Sanal Gezi Turları

Artık Evinizden Nemrut Müzesi Sanal Turu Yapabilirsiniz!

Nemrut Müzesi Nerede?

Adıyaman’da bulunan Nemrut Ören Yeri hakkında ve Nemrut Müzesi sanal turu hakkında bilgi almak istiyorsanız, sizler için hazırladığımız içeriğe göz atmalısınız!

Nemrut Açık Hava Müzesi Hakkında

Nemrut Açık Hava Müzesi, Malatya’dan da Adıyaman’dan da ulaşabileceğiniz konumda bulunmakta. Adıyaman’a bağlı Kahta ilçesinde bulunan Nemrut Açık Hava Müzesi; Malatya’dan buraya ulaşmak istediğinizde yaklaşık 2 saatlik, Adıyaman şehir merkezine de yaklaşık bir buçuk saatlik mesafede bulunmaktadır.

nemrut müzesi sanal turu

Nemrut müzesi sanal turu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi vermeden önce, gelin burası hakkında biraz daha konuşalım. Neredeyse 250 yıl süren Kommagene Krallığında, atalara ve tanrılara duyulan minnet ile sevginin göstergesi olarak; anıtsal heykeller yaptırılmış. Heykelleri yaptıran Kral I. Antiochus’un kendi mezarı da aynı alanda bulunuyor.

Heykellerden bir kısmı güneşin doğuşunu, bir kısmı ise güneşin batışını selamlayacak şekilde konumlandırılmış. Heykellerin kafa kısımları zamana yenik düştüğünden, yerde duruyorlar. 1987 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine dahil edilen Nemrut Açık Hava Müzesi, Karl Sester tarafından keşfedilmiştir.

Yaklaşık 2000 metre yüksekliğe konumlandırılmalarıyla atalarına duyduğu saygıyı göstermek isteyen I. Antiochus’un mezarının da bu konumda, bir odada olduğu bilinmekte ancak bu mezarın yeri hala bilinmemektedir. Yalnızca bulunduğu bölgeye seyahat ederek değil, Nemrut müzesi sanal turu yaparak da burayı gezebilirsiniz.

Nemrut Müzesi Sanal Turu Nasıl Yapılır?

Malatya tarafından da, Adıyaman tarafından da gelecekseniz farklı girişleri bulunuyor açık hava müzesinin. Müze kartınızla giriş yapabilirsiniz. Bazı ören yerlerinde olsa da, burada yemek için bir tesis bulunmuyor, aklınızda bulunsun.

nemrut müzesi sanal turu

Nemrut dağının yaklaşık 2000 metre yükseklikte bulunmasından dolayı, burayı ziyaret edecekler için yaz da olsa kış da olsa giydiklerine dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatalım. Ayrıca ayakkabınızın rahat olması da önemli. Ama Nemrut’u ziyaret etmek için yapmanız gereken tek şey oraya gitmek değil.

muze butonu

Nemrut’ta sanal tur yaparak da Adıyaman’daki bu müzeyi gezebilir ve kalıntıları görebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey ise yukardaki butonu kullanarak, Nemrut Dağı Ören Yeri’ni bulmak ve internet sitesindeki panelden ilerleyerek turunuzu gerçekleştirmek.

Ayrıca sitemizde yer alan Adıyaman’a Tarihi Bir Yolculuğa Hazırlanın! Nemrut Dağı Gezisi yazımıza da gezi rehberliği için göz atabilirsiniz.

İnternet sitesinde sanal turunuza başladığınızda, girişten doğu terasına ve batı terasına doğru ilerliyor ve 360 derecelik açıyla ören yerindeki her yeri gezebiliyorsunuz. Geziniz sırasında size rehberlik edecek okları takip edebileceğiniz gibi, yakınlaşmak ya da ilerlemek istediğiniz noktaya doğru farenizi kontrol etmeniz yeterli.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri