AvrupaKaradağ

Avrupa’nın Gözbebeklerinden Biri: Budva Gezi Rehberi

Budva Gezilecek Yerler

Budva hakkında bilginiz yok mu? Telaşlanmayın, GeziLinki bunların hepsini bir çırpıda halleder, size sadece gezmek kalır! İşte Budva gezi rehberi

Budva Nerede? Budva Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Budva gezi rehberi ile tarihi yerleri keşfinizi daha iyi yapabilmeniz için Budva tarihi hakkında size biraz bilgi vermek istiyoruz. Karadağ’a bağlı bulunan Budva, bir sahil şehridir. Adriyatik Denizi’ne kıyısı olan bu şehir, ülkenin batısında kalmaktadır. Sahil şehri Budva’nın köklü bir tarihi vardır. Elde edilen bilgilere göre, arkeolojik kazılardan yola çıkılarak bu şehrin tarihinin MÖ 5. Yüzyılda başladığı söyleniyor.

Budva’ya imparatorluk olarak ilk hakim olan, Roma İmparatorluğu’dur. Roma İmparatorluğu hakimiyeti altındayken Budva, özellikle ticaret alanında gelişmiş, üretime önem veren bir şehir haline gelmiştir. Daha sonra Roma İmparatorluğu yıkılmış ve şehre Bizans İmparatorluğu hakim olmuştur. 15. Yüzyıla gelindiğinde ise Budva şehri, Venedik Cumhuriyeti’nin egemenliği altına girmiştir. Budva’da Venedik hakimiyeti başladıktan sonra; şehirde Osmanlı-Venedik çekişmeleri başlamıştır. Osmanlı da bu dönemde Budva’ya egemen olmak için savaşmıştır.

19. yüzyıl ve sonrasındaki dönemde Budva birçok farklı devletin egemenliği altına girmiştir. Kronolojik sırasıyla; Fransa, Avusturya-Macaristan İmparatorluğu, İtalya ve Nazi iktidarı sırasında Almanya Budva’yı ele geçirmiştir.

Budva Görülmesi Gereken Yerler

Budva gezi rehberi size farklı bir kültürü farklı bir sahil şehrini tanıtacak. Karadağ’ın incisi konumundaki bu şehirde gezip görmeniz gereken birçok farklı yer var. Bu yerlerden başlıcalarını; Eski Şehir, Hisar, Dans Eden Kız Heykeli, Sveti Nikola Adası ve Santa Maria in Punta şeklinde sıralayabiliriz.

budva gezi rehberi

Eski Şehir ( Old Town)

Budva’nın eski dönemlerdeki yaşam tarzını, mimarisini ve kültürünü keşfetmeniz için gitmeniz gereken yerdir. Yıl içinde binlerce turisti ağırlayan Eski Şehir bölgesi, size ayrıca surları ve önemli tarihi yapıları keşfetme imkanı sunuyor. Eski Şehir bölgesinin dar sokaklarında gezerken, yapılarını incelerken kendinizi Venedik’te gibi hissedebilirsiniz. Çünkü bu bölgenin oluşumunda Venedik kültürünün etkisi çoktur. Budva tarihini yansıtan bu meşhur  Eski Şehir bölgesi, UNESCO tarafından koruma altına alınmış.

Budva gezi rehberi

Hisar

Budva şehir manzarasını ve Adriyatik Denizi’nin masmavi manzarasını seyredebileceğiniz yerdir. Önemli bir konumda yer alan Hisar, Budva için savunma görevi gören yerdir. Hisar bölgesi, zamanında Adriyatik Denizi’nden gelecek saldırılara karşı önlem almak ve saldırıda bulunabilmek için denizin hemen yanına yapılmıştır. Konumu bakımından büyük öneme sahiptir. Budva gezi rehberi kapsamında şehrin gün batımı manzarasını seyretmek isterseniz ilk gideceğiniz yer mutlaka Hisar olmalı.

dans eden kız budva

Dans Eden Kız Heykeli

Adriyatik Denizi’nin hemen yanında, bir kaya üzerinde yer almaktadır. Bu heykel, Budva şehrinin önemli simgelerinden biridir. Dans Eden Kız Heykeli, özellikle sahip olduğu arka manzarası sayesinde de oldukça etkileyici görünmektedir. Bu heykelin bir hikayesi yok mu diye soracak olursanız; aslında birçok farklı hikayesi olduğunu söyleyebiliriz. Bu etkileyici Dans Eden Kız Heykeli’ni görmek için gittiğinizde bu birbirinden farklı efsaneler size de yerliler tarafından anlatılacaktır.

Sveti Nikola Adası

Budva’dan ulaşabileceğiniz Karadağ’da ünlü bir adadır. Plajıyla, berrak deniziyle bu doğa harikası adaya siz de bayılacaksınız. Budva gezi rehberi araştırmanız yaz aylarına denk gelmişse ve Budva şehrinde denize girmek, plajda vakit geçirmek isterseniz; rotanız Sveti Nikola Adası yönünde olsun. Üstelik bu adaya ulaşım da oldukça kolay. Sveti Nikola Adası, Budva şehir karasına yaklaşık 1 kilometre mesafede yer alıyor ve bu adaya kısa sürede tekneyle ulaşabiliyorsunuz.

sveti nikola budva

Santa Maria in Punta

Azize Maria Kilisesi, ülkenin en eski kilise yapılarından biri olarak bilinmektedir. Bu kilisenin yapımının 9. Yüzyıla kadar uzandığı söylenmektedir. Oldukça zarif bir mimarisi olan bu ihtişamlı kilise, zamanında manastır olarak da kullanılmıştır. Santa Maria in Punta adlı kilisenin içerisinde birçok mezar da bulunmaktadır. Budva halkı için manevi değeri büyük olan bu kiliseyi mutlaka gezip görmelisiniz.

santa maria in punta

Budva Şehir Müzesi

Gittiği şehrin şehir tarihini, geçmişte o topraklarda yaşamış olanların yaşam tarzını merak edenlerin Budva’ya gittiklerinde mutlaka gezip görmesi gereken yerdir. Bu müzede; Bizans, Roma ve Yunan döneminden kalan ve arkeolojik kazılarla bulunan silahlar, paralar ve genel olarak tarihi eşyalar sergilenmektedir. Bunun yanında geçmişte bu topraklarda yaşamış olan insanların geleneksel eşyaları, kıyafetleri de Budva Şehir Müzesi’nde sergilenmektedir. Budva Şehir Müzesi’ni, pazartesi hariç diğer günlerde ziyaret edebilirsiniz.

budva şehir müzesi

Petrovac

Budva’da kafa dinleyebileceğiniz en iyi yerlerin başında gelmektedir. Budva şehrinin en ünlü sahil kasabası olan Petrovac’ta birçok etkinliğe katılabilirsiniz. Bu etkinliklerden en önemlisi ise Petrovac’ta yamaç paraşütü yapabilecek olmanız. Ekstrem sporlara ilginiz varsa ve Budva’da iseniz mutlaka Petrovac’a gidip yamaç paraşütü yapmalısınız. Ayrıca Petrovac için yalnızca bir sahil kasabası deyip geçmemek lazım. Bu sahil kasabasının tarihi Roma dönemine kadar uzanıyor.

budva gezisi

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Diğer Avrupa şehirleri hakkında bilgi için aşağıda sıralanan içeriklerimize göz atabilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri