Plaj Önerileri

Ayazma Plajı nerede? Ayazma Plajı’na nasıl gidilir?

Ayazma Plajı Gezi Rehberi

Ayazma Plajı Çanakkale’nin Bozcaada ilçesinde yer alan ve yaz aylarında oldukça kalabalık olan bir plajdır. Plajı birçok gezi rehberi ülkemizdeki en popüler plajlar listesinde vermektedir.

Ayazma Plajı yaz aylarında ziyaretçi akınına uğrayan bir plajdır. Ayazma’nın bu kadar tercih edilir olmasının nedenlerinden birisi Bozcaada merkeze minibüs ile 15 dakika uzaklıkta olmasıdır. Bu nedenle bölge hafta içi ve hafta sonu tatilci akınına uğrar.

Öte yandan Ayazma Plajı’nın bir bölümü ücretli, bir bölümü ise ücretsiz plajdır. Oldukça temiz olan plajda geç saatlere kadar denize girilebilmektedir. Ayrıca plajda şezlong ve şemsiye kiralanabilmektedir.

Bölgenin tek kötü yanı (O da sıcak deniz sevenler için) denizi soğuktur. Aslında bu özellik sıcak yaz aylarında görmezden gelinebilir.

AYAZMA PLAJI’NA ULAŞIM

Eğer bölgeye İstanbul’dan gelmek istiyorsanız Çanakkale Boğazı’ndan geçmeniz gerekmektedir. Çanakkale Boğazı’ndan Gestaş’ın arabalı feribotları ile karşıya geçebilirsiniz. Gelibolu – Lapseki (20 dakika), Eceabat – Çanakkale (15 dakika), Kilitbahir – Çanakkale (7 dakika)

Karşıya geçtikten sonra Çanakkale’nin Geyikli ilçesine gitmeniz gerekmektedir. Geyikli Yükyeri Feribot İskelesi’nden yine arabalı feribot ile Bozcada’ya Bozcaada’dan da Ayazma Plajına geçebilirsiniz. Bursa Balıkesir gibi illerden gelecekler ise direk karayolu ile Geyikli’ye, Geyikli’den arabalı feribot ile Bozcaada’ya Bozcaada’dan da Ayazma Plajı’na gidebilir. Öte yandan Balıkesir ve Çanakkale illerinden Geyikli’ye otobüs vardır. Çanakkale’den ise diren Bozcaada’ya otobüs bulunmaktadır.

Ayazma Plajı’na Bozcaada merkezden yaz aylarında 15 dakikada bir minibüs kalkmaktadır.

Gidiş Dönüş

11.00-11.10

12.00-12.10

13.00-13.10

14.00-14.10

15.00-15.10

16.00-16.10

17.00-17.10

AYAZMA PLAJI’NIN ÖZELLİKLERİ

Plaj kum plajdır. Bu nedenle kolaylıkla güneşlenebilir ve çocuklarınız kumda oynayabilir. Denize girme konusunda da kum plaj oldukça avantajlıdır.

Bölgede tatil yapma imkanı geniştir. İster otel isterseniz ise pansiyonlarda kalabilirsiniz. Bölgeye gelen çoğu kişi bölgedeki konaklama merkezlerinde en az iki gün tatil yapmaktadır.

Plaj içerine kamp kurabilirsiniz. Çadırınız ile gelerek hiçbir ücret ödemeden burada kalabilirsiniz. Öte yandan burada kalmak isterseniz çadır da kiralayabilirsiniz. Özellikle gençler yaz aylarında bölgeye gelerek kamp atarlar. Bölgedeki kamp kültürü çok eskilere kadar gider. Belki de Çanakkale’deki ilk kamp Bozcaada’da yapılmıştır.

Ücretli ve ücretsiz plaj seçenekleri bulunmaktadır. Ücreti plajın giriş ücreti 20 TL’dir. Şezlong ve şemsiye için ise ayrıca bir 20 TL ödemeniz gerekmektedir. Giriş ücreti olan 20 TL’yi vererek sahildeki WC’leri ücretsiz kullanabilir ve duş imkanından da yararlanabilirsiniz.

Ayazma Plajı çevresinde konaklama imkanı bulunmaktadır. Konaklama yerlerinin ücreti 200 TL’den başlamaktadır.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR NOKTA: Hisaralan Kaplıcaları Nerede? Balıkesir’de Termal Tatil

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu