ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Ayvacık nerededir? Ayvacık’a nasıl gidilir?

Ayvacık Gezilecek Yerler

Ayvacık, doğal güzellikleri ile “Organik Kültürler Diyarı” olarak isimlendirilen ve çevresinde bulunan tarihi kalıntıları ile Çanakkale’nin sessiz, sakin bir ilçesidir.

Ayvacık, konu olunca tabi ki Küçükkuyu’dan başlayarak Babakale’ye kadar uzanan 78 kilometre uzunluğundaki sahil şeridinden bahsetmesek olmaz. Ayvacık konum olarak birçok tatil beldesine yakın olmasıyla birlikte tatilin kalbi olarak nitelendirilebilir.

Ayvacık tarih ile iç içe olan bir bölgededir, bu yüzden tarih boyu birçok medeniyete ev sahipliği yapmıştır. Ayvacık’ı ilk kuranlar Mysyalılar ile Luviler olduğu tahmin edilmektedir.

Birçok savaşın yaşandığı Ayvacık’ta sırası ile Hititler, Lidyalılar ve Persler’in egemenliğinde kalmıştır. Daha sonraki yıllarda ise Büyük İskender’in fethiyle bu bölge Bergama Krallığı’na geçmiştir. En son Roma’nın hakimiyetinde kalan Ayvacık, Sultan Murad döneminde Osmanlı egemenliğine girmiş ve bugüne kadar Türk egemenliğinde kalmıştır.

AYVACIK’TA GEZİLECEK YERLER

-Doğal güzellikleri ile akla gelen Kaz Dağları bu bölgede bulunmaktadır. Ayvacık’ın orman ve bol su kaynakları ile bürünmesinin de temel sebebi Kaz Dağları’dır. Kaz Dağları’nda toplam 30 akarsu yatağı bulunmaktadır. Bu nedenle Homeros’un ünlü eseri İlyada’da “Bin Pınarlı İda” olarak isimlendirilmiştir. Kaz Dağları’na yolunuz düşerse Adatepe Köyü, Ayazma ve Zeus Altarı’na gitmenizi öneririz.

-Şahinderesi Kanyonu, bol oksijen deposu ve ormandan gelen çam kokulu havası ile misafirlerini beklemektedir. Şehirlerin kirli havasından kurtulmak isteyenler için Şahinderesi Kanyonu, mükemmel bir nimettir.

– Afrodit Kaplıcası, ismi ünlü güzellik tanrıçası Afrodit’ten gelmektedir. Bölgede çıkan termal sular ile insanların şifa bulmak için geldiği ülkemizin ünlü kaplıcalarından biridir.

– Assos Antik Kenti, Tuzla Çayı ile Ege Denizi arasında kalan bölgede, Hitit Kralı IV. Tudhaliya tarafından stratejik önemi nedeniyle birçok askeri alan kurulmuştur. Günümüz itibariyle Assos kentin kalıntılarını görebilir ve dönemin tarihini yaşatacak yapıları ile içerisinde gezinebilirsiniz.

– Apollo Smintheus Tapınağı, Antik Yunan geleneklerine göre Tanrıça Athena için yapılan tapınak, Gülpınar Beldesi’nin kuzey doğusu ile kuzey batısı arasında kalmaktadır. Ayrıca içerisinde ünlü Truva Savaşını konu alan kabartmalar ve mimari yapılar bulunmaktadır.

AYVACIK’A NASIL GİDİLİR

Eğer kendi aracınız ile gelecekseniz ilk önce Çanakkale’ye gelebilirsiniz. Çanakkale merkez ile Ayvacık arası yaklaşık 65 kilometre mesafede bulunmaktadır.

Şehirlerarası otobüs ile gelecekseniz, Çanakkale merkeze gelerek, şehir terminalinden Ayvacık minibüslerine binerek ulaşım sağlamanız gerekmektedir.

Ayrıca hava yolu ile gelmek isterseniz de Edremit Körfez Havalimanı’na uçak ile gelerek buradan Ayvacık minibüslerine binerek de ulaşım sağlayabilirsiniz.

 

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri