Festivaller

Bahadın Kültür Şenliği 2021 Ne Zaman?

Bahadın Kültür Festivali Nerede?

Yozgat ilinin Sorgun ilçesine bağlı Bahadın Beldesinde eşitlik, özgürlük, adalet gençlik için teması ile 22. Bahadın Kültür Şenliği gerçekleşti.

Bahadın Kültür Şenliği 2021 Ne Zaman?

Yozgat ilinde düzenlenen şenlik Arif Baş Açık Hava Müzesi önünden Hacı Demirel Amfi Tiyatrosuna kadar yapılan kortej yürüyüşü ile başladı. Bahadın Kültür Şenliği en son 2019 yılında gerçekleştirildi ve 2020 yılında çeşitli nedenler ile yapılamadı. Festival haberleri doğrultusunda alınan bilgiye göre 2021 yılında festivalin gerçekleşmesi planlanıyor. Şenliğin tahmini başlangıç tarihi ise 26 Temmuz. Yozgat çevresinin en büyük şenliklerinden biri olan şenliğe her yıl birbirinden ünlü sanatçılar katılıyor. 2019 yılında yapılan şenliğe de İlkay Akkaya, Duygu Kutlu, İhsan Eş, Serpil Efe, Özcan Türe gibi sanatçılar katıldı. Bunun yanı sıra yerel sanatçılar, akademisyenler, halk ozanları, yazar ve şairler de şenlik alanında bulundu.

Bahadın Kültür Şenliği 2021

Şenliğe katılan yazar ve şairler Bahadın Kültür Şenliği boyunca panel ve forum gösterileri gerçekleştirilecek. Eşitlik, özgürlük, adalet gençlik için temalı şenlikte bu temaya yakışır şekilde gençleri yakından ilgilendiren gençlik şölenleri de yapıldı. Ayrıca da şölen de çocuklar için farklı dallarda eğitici atölyeler ve çocuk sergileri planlandı. Aynı zamanda bu şenlikte 2017 senesinden beri köy enstitülü ilk öğretmenlerden olan Arif Baş’ın anısını yaşatmak amacı ile ulusal düzeyde ödüller verilmekte. Son yapılan festivalde de bu çerçeve de bir ödül töreni düzenlendi.

İlginizi çekebilir Bir Su Altı Dünyasından Seyahat Haberleri: Gökpınar Gölü

Arif Baş Edebiyat Ödülleri verilirken nelere dikkat edildiği hakkında düzenleme kurulu adına Sami Eroğlu açıklama yaptı. Her yıl farklı kategorilerde ödül verilen törende bu yıl çocuk şiiri alanında ödül verildi. Ödül sahibi Gündüz Aksu’nun İçimdeki Geveze adlı Dosyasına ödül verilmesinin nedeninin çocuk dilini yakalayışındaki ustalık, dil beceriler ve özgünlüğü gibi nedenlere dikkat ediliyor. Ayrıca Şenlik komitesi Bahadın Kültür Şenliği Derneği Başkanı ve Şenlik Komitesi Başkanı 1922 yılında Sivas’ta gerçekleşen katliama tepki olarak Bahadın Kültür Şenliği adı altında bir festival düzenlemeye başladı.

Bahadın Kültür Şenliği 2021

Bu festivalin en son 22.si gerçekleştirildi ve artık gelenekselleşmeye başladı. Ayrıca bu festival alevi kültürünü asimile çalışmalarına karşı en elle tutulur tepkiyi olarak da görülebilir. Bunun yanında bu şenlik sadece yerel halkın değil sloganı yüreğinde hisseden herkesin şenliğidir. Eşitlik özgürlük, adalet bağlamında düşünen tüm gençlere bu şenlik armağan edilmiştir. Bunların yanında gezi haberleri kapsamında alınan bilgiler doğrultusunda 2021 yılı etkinlik programı henüz belli olmasa da bu programın son yapılan şenlik programı ile paralellik göstere

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri