Balıkesir

Balıkesir Gezilecek Yerler – Balıkesir’de Neler Yapılır?

Balıkesir Gezi Rehberi

Balıkesir turizm açısından oldukça önemli bir şehirdir. Ege ve Marmara denizlerine kıyısı olan, buralarda tatil bölgelerine sahip olan Balıkesir gezilecek yerler açısından hayli zengindir. Balıkesir için Marmara’nın Antalya’sı denilebilir. Birçok tatil özelliğini içerisinde barındıran Balıkesir’in en önemli turizm noktası ise Edremit Körfezi’dir. Burada ünlü Ayvalık, Akçay, Altınoluk, Güre ve Küçükkuyu gibi yerleşim yerleri bulunmaktadır. Öte yandan Balıkesir’in merkezinde deniz yoktur. Bu Balıkesir’e olumsuz bir hava katsa da Balıkesir Merkez’den kısa sürede gidilebilecek doğal güzellikler bu açığı kapatmaktadır. Balıkesir’in en önemli yemekleri arasında ise “Trit” ve “Höşmerim” yer almaktadır. Balıkesir merkezde konaklama sorunu bulunmamaktadır. İlde Büyük, orta ve çok sayıda küçük kapasitede otel bulunmaktadır. Bu içeriğimizde Balıkesir gezilecek yerler hakkında öneriler sıralanmıştır. 

BALIKESİR’DE GEZİLECEK YERLER

Atatürk Kültür Parkı

Balıkesir gezilecek yerleriçerisinde yer alan Parka eskiden lunapark kurulurdu. Bu özellik sayesinde ise şehrin buluşma noktası burası olurdu. Son yıllarda lunapark alanı otopark olarak kullanılmaya başlandı. Ancak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi, otopark haricindeki kısmı yeniden düzenledi.

Şimdilerde park yüksek ağaçların, yeşil çimenlerin kafelerin ve bankların bulunduğu bir yer. Aileler buradaki banklara oturarak piknik yapmakta, gençler ise arkadaşları ile burada oturmakta. Ayrıca parkın yanında yüzme havuzu, futbol sahası ve basket potaları bulunmaktadır.

Değirmen Boğazı Piknik Alanı

Piknik alanı bölgenin en çok tercih edilen piknik alanıdır. Ortasından su akan piknik alanı özellikle yaz aylarında serin ve havadardır.

Ormanlarla kaplı alanda sincap, kaplumbağa, kaz ve ördek gibi havyanlar yer almaktadır. Piknik alanında mangal yapmak serbesttir. Belediye her çardağın yanına mangal koymuştur.

Ayrıca alanda restoran, market ve WC bulunmaktadır. Piknik alanı yürüyüş için birebirdir. Balıkesir halkı özellikle sabah erken saatlerde buraya gelerek yürüyüş yapar.

Yıldırım Camisi (Eski Cami) ve Külliyesi

Balıkesir gezilecek yerler içerisinde yer alan cami Balıkesir için oldukça önemlidir. Bölgedeki en eski Osmanlı yapısı olan cami ve külliyede birçok önemli alim yetişmiştir.

Yaylada Alışveriş Merkezi

Balıkesir’in önemli bir buluşma noktası olan Yaylada Alışveriş Merkezi’nde oldukça büyük bir sinema, dükkanlar ve eğlence alanları bulunmaktadır.

Balıkesir Saat Kulesi ve Şadırvan:

Balıkesir Saat Kulesi Silistre Valisi Girit-i Zade Mehmet Paşa tarafından 1827 yılında yaptırılmıştır. Depremlerde zarar gören saat kulesi 1901 yılında yeniden yapılmıştır. Öte yandan saat kulesi Galata Kulesi’ne benzer bir tarzda yapılmıştır. Şadırvanın ise 1908 yılında inşa edildiği tahmin edilmektedir.

Zağnos Paşa Camisi ve Külliyesi

Balıkesir gezilecek yerler içerisinde yer alan yapı Fatih Sultan Mehmet’in emri ile 1461 yılında Zağnos Paşa tarafından yaptırılmıştır. Cami asırlar boyunca bölgenin en önemli dini merkezi olmuştur. Ayrıca Kurtuluş Savaşı sırasında tavanındaki metalleri sökülerek kurşun yapımında kullanılmıştır. Savaşın ardından caminin tavanı eski hale getirilmiştir.

Kasaplar Camisi

1649 yılında inşa edilen cami Balıkesir tarihi açısından önemli çok önemlidir.

Kuvayi Milliye Müzesi

Balıkesir, Kurtuluş Savaş’ının ilk ateşinin yakıldığı yerdir. Balıkesir’de gizli gizli ilk kez kurulan Kuvayi Milliye birlikleri savaşın kazanılmasında önemli rol oynamıştır. Müzede ise yaşananlar anlatılmakta ve o zamanlar yeniden canlandırılmaktadır.

KURTULUŞ SAVAŞI İÇİN İLK KIVILCIM

Alaca Mescit Camisi

Camide Kurtuluş Savaşı öncesinde gizli gizli toplantı yapan yerel halk Kuvayi Milliye’nin kurulması için karar almış ve gizli gizli silahlanarak Bölgenin Yunanlılardan kurtulması için çalışma başlatmıştır. Bu nedenle cami Kurtuluş Savaşı’nın simge yerlerinden birisidir.

Balıkesir Çamlık Tepesi

Balıkesir’i tam tepeden gören bölgeye büyük bir hilal yapısı yerleştirilmiştir. Balıkesir’e ayrı bir hava katan bu hilalin çevresinde restoranlar ve banklar bulunmaktadır.

Balıkesir tarihi tren garı

Balıkesir gezilecek yerler içerisinde yer alan tarihi tren garı Anadolu’nun ikinci tren hattı olan Kütahya-Balıkesir-İzmir Tren Yolu için 1870 yılında yapımına başlamıştır. Hat anca 1911 yılında faaliyete geçer. Öte yandan 2017 yılında yapılan restorasyon çalışmalarında garda Fransızca ve Arapça ’Balıkessir’ yazılı tabela bulunur.

Karesi Türbesi

Türbe Karesi Beyliği’nin kurucusu Karesi Bey için yapılmıştır. Depremde zarar gören türbe yeniden aslına uygun inşa edilmiştir.

Paşa Konağı

Tarihi Paşa Konağı 126 yıl önce inşa edilmiştir. Konak şuanda basın müzesi olarak kullanılmaktadır.

  • Buna benzer daha birçok tatil ve gezi fikirlerinden yararlanmak için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri