BalıkesirGezi Turları

Balıkesir Müze Rehberi: Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Balıkesir'in En Güzel Müzeleri

Ege ve Marmara denizine kıyısı bulunan Balıkesir, ülkemizin en turistik ve de en kabalık şehirlerinden biridir. Şehrin tam 20 ilçesi vardır ve ilçelerinin tamamında da turizm faaliyetleri oldukça gelişmiş durumdadır. Bölge tarih olarak oldukça eskilere dayanmaktadır. MÖ 129 senesinde Romalılar hakimiyetine giren bölge MS 670 senesinde Arapların idaresine geçmiştir. Kısacası şehir tarih seyri boyunca çeşitli medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapmıştır. Şehrin tarihine daha yakından şahitlik edebilmek için müzeler gezilebilir. Balıkesir gezilebilecek müzeler açısından bol alternatife sahiptir. İşte Balıkesir müze rehberi:

Balıkesir Kuva-yi Milliye Müzesi

Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Müze binası 1840 senesinde Karesi devletinin defterdarı Mehmet Paşa adına yaptırılmıştır. 1. Dünya Savaşı esnasında milli mücadeleye destek amacıyla karargâh olarak da kullanılmıştır. İki katlı bir konak olan müzenin zemin katında Kuva-yi Milliye’nin oluşturulmasında öncülük eden 41 kişinin fotoğrafları ve kişisel eşyaları sergilenmektedir. Ayrıca burada Mustafa Kemal Atatürk’ün Balıkesir ziyaretinde çekilen fotoğrafları da sergilenmektedir. İkinci katında ise Balıkesir’de yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserler sergilenmektedir. Müzeye giriş saatleri 08.30 – 17.30 arasındadır. Girişler ücretsizdir.

Balıkesir Ulusal Fotoğraf Müzesi

Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Ulusal Fotoğraf Müzesi hem ülkemizin hem de şehrin ilk fotoğraf müzesidir. Fotoğraf ve fotoğrafçılık tarihi üzerine birçok nesnenin sergilendiği müzede Mehmet Emin Tan Fotoğraf Kitaplığı da yer almaktadır. Burası özel bir kitaplık olup müzenin en çok dikkat çeken bölümüdür. İçerisinde 2 tane sergi salonu, kitaplıklar, makine teknolojisi salonu, fotoğrafçılık ekipmanları ve karanlık oda bulunmaktadır. Burada tarihi ve teknik öneme sahip birçok fotoğraf makinesi sergilenmektedir. Fotoğrafçılık merakı olanların gezmekten büyük keyif alabileceği yerlerin başında gelir. Müze salı, çarşamba, perşembe ve cumartesi günleri ziyarete açıktır. Saat 13.00 ile 18.00 arasında ücretsiz şekilde ziyaret edebilirsiniz.

Tahtakuşlar Etnografya Müzesi

Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Balıkesir gezilebilecek müzeler içerisinde önemli bir yere sahip olan Tahtakuşlar Etnografya Müzesi esasında bir sanat galerisidir. Alibey Kudar isimli bir ilkokul öğretmeni tarafından kurulan özel etnografya müzesinde Orta Asya’dan Türkiye’ye göç eden Kaz Dağı ya da bir diğer bilinen ismiyle İda Dağı eserleri sergilenmektedir. İçerisinde sanat eserlerinin sergilendiği bölümler de yer almaktadır. Sanat tarihi meraklıların gezmekten oldukça keyif alabileceği yerlerden biridir. Edremit’ten yaklaşık 17 km uzaklıkta bulunan etnografya müzesine Balıkesir – Çanakkale E-24 karayolu ile gidilebilir. Haftanın her günü saat 09.00 – 20.00 saatleri arasında ziyarete açıktır. Girişler ücretli olup oldukça makul bir ücreti vardır.

Taksiyarhis Anıt Müzesi

Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Ayvalık’ta yer alan Taksiyarhis Anıt Müzesi aynı zamanda ilçenin ilk kilisesi olma özelliğini taşımaktadır. Dışarıdan her ne kadar sade ve doğal bir görünüme sahip olsa da içi oldukça etkileyicidir. İç yapısı altın renkli oymalar ve işlemelerle kaplıdır. Ayrıca rengarenk freskler ise ortama farklı bir hava katmıştır. 1927 senesinden sonra uzun yıllar “Tekel Deposu” olarak kullanılmış ve 2012 senesinde restore edilerek anıt müzesi olarak ziyaretçilere açılmıştır. Temmuz aylarında Ayvalık Müzik Festivali kapsamında burada çeşitli dinletiler ve konserler olmaktadır. Giriş ücreti 10 TL olsa da değişiklik gösterebilir. Müzenin ziyaret saatleri ise 08.30 ile 17.30 arasıdır. Pazartesi günü hariç her gün açıktır.

Sarıkız Kazdağı Etnografya Müzesi

Balıkesir Gezilebilecek Müzeler

Balıkesir gezilebilecek müzeler içerisinde en az bilinen ancak gidenlerin de şehirde en sevdiği müzelerden biridir. Edremit ilçesinin Güre Mahallesi’nde yer alan müze mitolojilerden günümüze dek Kaz Dağları’ndaki yaşamı ziyaretçilerine sunmaktadır. Müze henüz 2015 yılında açılmıştır. Oldukça yeni bir müze olsa da kültür ve tarihi yansıtma biçimi olarak oldukça başarılı bir görünüme sahiptir. Müzede sergilenmekte olan belli başlı eserlerden ilki Mustafa Kemal Atatürk’e tahsil edine fayton ve Nutuk’un ilk baskısıdır. Bununla birlikte Çanakkale Savaşı’nın seyrini değiştiren Seyit Onbaşı’nın, Sabahattin Ali’nin, Tuncel Kurtiz’in balmumu heykelleri de sergilenmektedir. Müzenin girişinde ise Kaz Dağları’nın sembolü haline gelen Sarıkız’ın mumya heykeli bulunmaktadır. Kış sezonunda pazartesi günleri kapalı olan müze yaz sezonunda haftanın her günü açıktır. Kış sezonunda son giriş saat, 17.00 iken yaz sezonunda 23.00’dır. Girişler ücretli olsa da oldukça makul bir ücreti vardır.

Açık Hava Mermer Müzesi

Balıkesir’in Marmara ilçesi ülkemizin mermer rezervi bakımından en zengin bölgesidir. Marmara Adası üzerinde, sahile sıfır bir noktada yer alan mermer heykellerinden oluşan Açık Hava Mermer Müzesi gezilip görülmeye değer müzelerden biridir. Müzeye ulaşmak için öncelikle ilçe merkezine gelmelisiniz. Burası şehir merkezinden yaklaşık 150 km uzaklıkta yer almaktadır. Feribotlarla ulaşım sağlamak mümkündür. Aynı zamanda Tekirdağ’dan deniz otobüsleriyle de gelinebilir. Pazartesi haricinde haftanın her günü açık olan müze 08.00 ile 19.00 arasında hizmet vermektedir. Müzeye girişler ise ücretsizdir.

Bu içeriğimizde Marmara ve Ege Bölgesi’nin en güzel şehirlerinden olan Balıkesir’de gezebileceğiniz başlıca müzelerden söz edilmiştir. Balıkesir geziniz için Balıkesir gezi rehberi içeriğimizi de inceleyebilirsiniz. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri