BalıkesirEgeYurtiçi Gezilerimiz

Balıkesir’de Gezilecek Yerler

Balıkesir'de Görülmesi Gereken Yerler

Balıkesir ülkemizin en kalabalık 10 şehrinden biridir. Topraklarının bir bölümü Güney Marmara’da, bir diğer bölümü ise Ege Bölgesi’nde yer almaktadır. Şehrin hem Ege’de hem de Marmara’da kıyısı bulunmaktadır. Nüfusu yaklaşık 1 buçuk milyon olan şehrin en kalabalık ilçesi Karesi’dir. Karesi, aynı zamanda şehrin de ilk adıdır. Balıkesir doğası ve tarihi yapısıyla gezilmesi ve görülmesi gereken şehirlerimiz arasında yer almaktadır. İşte GeziLinki okurları için Balıkesir’de gezilecek yerler listesi…

Kaz Dağları

kaz-daglari

Balıkesir’de gezilecek yerler denince akla ilk olarak Kaz Dağları gelir. Kaz Dağları, adı birçok mitolojik hikâyeye de konu olmayı başarmış günümüzün oksijen deposu alanlarından biridir. Çeşitli hikayelerde Yunan Tanrısı Zeus’un burada doğduğuna dair bilgiler yer almaktadır. Birçok medeniyete ev sahipliği yapmayı başarmış eşsiz gezi rotalarından biridir. Biga Yarımadası’nın en yüksek noktası olmasıyla oldukça önemli bir değerdir. 1994 senesinde milli park statüsü kazanan bu alanda çok sayıda canlı türünü gözlemlemek de mümkündür. Kaz Dağları’na giderek; Yeşilyurt Köyü’nü, Sarıkız Türbesi’ni, Zeytinyağı Müzesi’ni, Şahinderesi Kanyonu’nu, Darıdere Tabiat Parkı’nı ve Adatepe Köyü’nü gezebilirsiniz.

Ayrıca burada; trekking yapabilir, safariye çıkabilir, buz gibi sularında yüzüp balık tutabilir ya da sevdiklerinizle kamp, piknik gibi aktiviteler yapabilirsiniz. Alana giriş ücretli olsa da makul bir ücreti vardır.

Sarımsaklı Plajı

Sarimsakli-Plaji

Sarımsaklı Plajı, Ayvalık ilçesinde Küçükköy beldesinde yer almaktadır. Sarımsaklı, adını bu civarda yer alan sarımsı renkteki taşlardan almıştır. Bu taşlar bu bölgedeki evlerin ve kiliselerin yapımında kullanılmaktadır. Sarımsaklı bölgesinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. 15. yüzyıldan itibaren burada yerleşik hayat vardır. Akdeniz ikliminin özellikleri görülen bu bölgede kışlar ılık, yazlar ise oldukça sıcak geçmektedir. Öğle saatlerinde esmeye başlayan imbat ve meltem ise ayrı bir güzelliğe sahiptir. Sarımsaklı civarında tam 22 tane plaj yer almaktadır. Bu plajların neredeyse tamamı mavi bayraklı olup halka açık ve ücretsizdir. Plajı son derece temiz bir yapıdadır. Sahil boyunca uzanan kafe ve restoranlarda oturabilir, manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. Sarımsaklı, şehir merkezinden yaklaşık 130 km mesafede yer almaktadır. Arabayla yolculuğunuz yaklaşık 1 buçuk saat sürecektir. İstanbul – Sarımsaklı arası ise yaklaşık 520 kilometredir.

Cunda Adası

Cunda-Adasi

Balıkesir’de gezilecek yerler denince akla gelen bir diğer yer ise şüphesiz ki Cunda Adası’dır. Cunda Adası ya da bir diğer bilinen ismiyle Ali Bey Adası, Ayvalık’ta yer alan 22 adadan bir tanesidir. Bu ada, 22 ada içerisinde yer alan yerleşime açık tek ada konumundadır. Adanın doğal güzelleri görülmeye değer güzellikler sunmaktadır. Adanın dar sokakları, meydanları, taş kahvesi ve lezzeti tostları mutlaka denenmelidir. Nüfusu yaklaşık 3 bin civarındadır. Ancak yaz aylarında bu sayı 10 kata kadar çıkmaktadır. Geceleri çok daha hareketli olmaktadır. Özellikle tavernaları çok canlıdır. Limanda yer alan kafeler ve restoranlar da oldukça nezih mekanlardır. Sundukları manzaralar oldukça başarılıdır. Cunda Adası’nda konaklayabileceğiniz çok sayıda pansiyon, otel tarzı tesisler mevcuttur. Dilerseniz kamp yapabileceğiniz yerler de bulunmaktadır. Cunda Adası’na geldiğinizde; Taksiyarhis Kilisesi, Despot Evi gibi yerleri gezebilirsiniz.

Gönen

gonen

Gönen, Balıkesir’in en ünlü ilçelerinden biridir. Bu ilçenin en ön plana çıkan özellikleri; doğal ve tarihi güzellikleri, yöresel yemekleri ve şifalı sularıdır. Özellikle şifalı suları yurdun dört bir yanından ziyaretçi çekmektedir. İlçenin oldukça köklü bir tarihi geçmişi vardır. Bu bölgede yerleşimin, milattan önceki yıllarda başladığı bilinmektedir. Gönen’e gittiğinizde gezebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır. Bu yerler arasında; Babayaka Kalesi, Alacaoluk Kalesi, Güvencinli Köprü, Gönen Şehir Parkı, Kuş Gölü Milli Parkı, Gönen Mozaik Müzesi, Ekşidere Dağ Ilıcası, Manyas Çayı ve Marmara Adası örnek olarak sayılabilir. Kuş Gölü Milli Parkı, ilçe merkezine yaklaşık 25 km mesafede yer alır. Bandırma ve Gönen ilçelerinin tam ortasındadır. İçerisinde çok sayıda doğal yapı olduğundan milli park olarak koruma altındadır. Buraya giderek hem kamp hem de piknik yapabilirsiniz.

Avşa Adası

avsa-Adasi

Balıkesir’de gezilecek yerler arasında Avşa Adası, İstanbul’a yakın bir konumda olması sebebiyle oldukça uğrak rotalardan biridir. Özellikle yaz sezonunda birçok tatilcinin en çok tercih ettiği yerler arasında gelmektedir. İstanbul’dan deniz otobüsü aracılığıyla buraya 2 buçuk saatte ulaşabilirsiniz. Takımadalardan biri olan Avşa Adası birçok koya sahiptir. Bu nedenle de denize girmek isteyenler için harika olanaklar sunmaktadır. Adanın nüfusu yaklaşık 3 bin civarındadır ancak yaz aylarında nüfusu 100 bine yaklaşmaktadır. Adada gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu tarihi yapıların birçoğu Bizans döneminden kalmıştır. Adada gezebileceğiniz en güzel yerler; Yiğitler Kalesi, Şahin Tepesi, Aziz Georgios Manastırı Kütüphanesi, Ali Baba Türbesi, Avşa Adası Değirmenardı Mevkii Foto Çekinme, Türkeli Sahili, Yiğitler Köyü Şarap Fabrikası olarak sayılabilir. Şarap fabrikasında, adada yetiştirilen ürünlerden şaraplar üretilmektedir. Şarap tadımı için ziyaret edebilirsiniz.

Şeytan Sofrası

Seytan-Sofrasi

Şeytan Sofrası, Ayvalık ilçesinde bulunan ve yaz aylarının bu bölgede en çok ziyaretçi ağırlayan yerleri arasında bulunmaktadır. Buranın hem denizleri hem de doğal güzellikleri her göreni büyülemektedir. Şeytan Sofrası hikayesi ve eşsiz manzaralarıyla Ayvalık’ta görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir. Ayvalık ilçe merkezinden yaklaşık 8 km uzaklıkta bulunmaktadır. Bir tepe olan Şeytan Sorası, gün batımı ve doğumunun izlenebileceği en güzel yerler arasındadır. Bu tepeye çıkarak Midilli Adası’nı ve daha birçok adayı seyredebilirsiniz. Mekanı önemli kılan özelliklerden biri “Şeytan Ayak İzi” adı verilen bir çukurdur. Bu çukurun, mitolojik bir hikayesi bulunmaktadır. Hikayeye göre, Zeus’u korkutmaya çalışan bir şeytan buradan kaçarken ayak izini bırakmıştır. Görüntü itibariyle bir hayli dikkat çeken bu yer, Ayvalık’a gittiğinizde mutlaka gezmeniz gereken yerlerden biridir. Şeytan Sofrası’na Sarımsaklı güzergahında gittikten sonra tabelaları takip ederek kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz. Sarımsaklı girişinden burası yaklaşık 1 km kadar sürecektir.

Akçay

akcay

Balıkesir’de gezilecek yerler listesinin son sırasında bu bölgenin en huzurlu ve sessiz tatil yerlerinden Akçay beldesi yer almaktadır. Akçay, Kaz Dağları’na oldukça yakın bir konumda yer alır. Termal zenginlikleri yönünden oldukça dikkat çeken noktalardan biridir. Yurdumuzun dört bir yanından birçok turist, Akçay’a bu şifalı sular için gelmektedir. Bölgede yazlıklar bir hayli fazladır. Genellikle emeklilerin ikamet ettiği bir beldedir. İklim olarak ılıman bir havanın hakim olduğunu söylemek mümkündür.

Akçay’da gezilecek birçok yer bulunmaktadır. Örneğin Altınkum Plajı, bu bölgede denize girebileceğiniz en güzel yerlerden biridir. Sarıkız Heykeli de ziyaretçilerin ilgiyle gezdiği yerlerden biridir. Sarıkız Heykeli’ni ilçe merkezine giderek görebilirsiniz. Buna ek olarak; Zeytinli Köyü’ne gidebilir, buradaki Hasanboğuldu ve Sütuven Şelalesi’ni gezebilirsiniz. Özellikle Hasanboğuldu hem hüzünlü aşk hikayesiyle hem de eşsiz doğal güzellikleriyle birçok tatilcinin buradaki en sevdiği yerlerden biridir.

Bu içerikte Balıkesir gezisinde gezilip görülmesi gereken başlıca yerlerden söz edilmiştir. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalına da göz atabilirsiniz.

Ayrıca Balıkesir sokak lezzetleri ve yöresel yemekleri için diğer içeriklerimize göz atabilirsiniz.

2 Yorum

  1. Aw, this was a very nice post. Spending some time and actual effort to create a great article… but what can I say… I procrastinate a whole lot and don’t manage to get nearly anything done.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri