BalıkesirGastronomi Gezileri

Balıkesir’de Ne Yenir? Balıkesir’in En İyi 5 Yöresel Yemeği

Balıkesir Yöresel Yemekleri

Balıkesir, Güney Marmara bölgesinde yer alan ve topraklarının bir bölümü de Ege’de olan turizmiyle ön plana çıkmış şehirlerimizden biridir. Zengin ve lezzetli bir mutfak kültürüne sahiptir. Etli yemekleri, sebze yemekleri, sulu yemekleri ve çeşit çeşit tatlılarıyla lezzetli seçenekler sunmaktadır. Peki Balıkesir’de ne yenir? İşte Balıkesir’in en iyi 5 yöresel yemeği:

Balıkesir Mantısı

Balıkesir’de ne yenir

Balıkesir’de ne yenir sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri Balıkesir mantısı olacaktır. Bu mantı, bildiğimiz mantılardan biraz farklıdır. İçerisinde kıyma bulunmaması onu farklılaştırmaktadır. Yörede özellikle düğünlerde ve benzeri etkinliklerde sık sık dağıtılmaktadır. Mantı hamuru yoğrulduktan sonra hamur parçasının dört kenarı da boş olacak şekilde bükülüp fırına atılmaktadır. Hamur parçasının belirli bir şekli olmadığından “Saçaklı Mantı” olarak da anılmaktadır. Mantı fırından alındıktan sonra hamur tercihen et ya da tavuk suyunda haşlanabiliyor, üzerine sarımsaklı yoğurt veya tereyağı ilave edilebiliyor. Balıkesir Mantısı’nı yiyebileceğiniz en güzel yer Şefo Mantı Taş Ev Restoranı olacaktır.

Tirit

Balıkesir’de ne yenir

Orta Asya kültürünün en önemli lezzetlerinden birisi tirit yemeğidir. Balıkesir’de de bir hayli popüler bir lezzettir. Ancak daha çok ana yemeklerden sonra ya da ara sıcak olarak servis edilmektedir. Çok lezzetlidir ancak tek başına bir ana yemek olarak tercih edilmemektedir. Yapımı esnasında kullanılan dana eti, pide, yoğurt ve tereyağının kalitesi yemeğin lezzetini belirleyen en önemli kriterler arasındadır. Tirit, küp şeklinde doğranmış etlerin pide içerisine yerleştirilmesi ile hazırlanmaktadır. Şehirde, tirit yemeğini yiyebileceğiniz birçok yer bulunmaktadır ancak Kanaat Lokantası ilk tercihlerinizden biri olmalıdır. Hesaplı ve lezzetli bir yemek için ziyaret edebilirsiniz.

Sura

Balıkesir’de ne yenir

Balıkesir’de ne yenir sorusuna etli bir yemek tavsiyesi verilecekse Sura ilk sıralarda yer almalıdır. Sura da tıpkı tirit yemeği ana yemekten ziyade bir ara sıcaktır. Bayramlarda ve özel günlerde yöre halkının en sık yaptığı yemeklerden biridir. Sura, İstanbul gibi metropol şehirlerde “Kaburga Dolması” olarak bilinmektedir. Yemeğin lezzetini belirleyen en önemli unsurlar kullanılan baharatlardır. Bu yemeği Şirin Lokantası’nda yiyebilirsiniz.

Keşkek

Balıkesir’de ne yenir

Keşkek, ülkemizin her yerinde severek tüketilen yemeklerden biridir ancak bu yemeğin kaynağı Balıkesir’dir. Balıkesir’de her evde pişen keşkek yöre için oldukça değerli bir lezzettir. Düğün gibi organizasyonlarda en sık yapılan yemekler arasındadır. Keşkek hazırlanışı itibariyle kolay bir yemek değildir. Ancak belirli püf noktaları bulunmaktadır. Özellikle etin kuzu eti ve buğdayın keşkek için uygun olması oldukça önemlidir. Kimileri bu yemeği yoğurtla yerken kimileri yoğurtsuz yalnızca baharatlarla tüketmektedir. Keşkek yemeğini deneyebileceğiniz şehirde birçok yer bulunmaktadır. Tellioğlu Değirmen Cafe ya da Hünkar Kömürde Döner, keşkek için en doğru tercihler olacaktır.

Vali Kebabı

Balıkesir’de ne yenir

Balıkesir’de ne yenir sorusuna verilecek son örnek Vali Kebabı’dır. Vali Kebabı, şehrin en popüler yöresel lezzetleri arasında gelmektedir. Bu kebabı, sıradan kebaplardan ayıran en önemli özellik; etin 1 yaşından küçük erkek koyunlardan elde edilmesidir. Bunun sebebi etteki sinirin, yağın ve damarların az olmasını sağlamaktır. Bu sayede daha kolay pişecek, ağızda daha kolay dağılacaktır. Ayrıca bu kebap yapılmadan önce et belirli bir süre dinlendirilmektedir. Kimileri 2 gün dinlendirirken kimileri 12 saat kadar dinlendirmektedir. Lezzetli bir Vali Kebabı’nın sırrı budur. Balıkesir’de Vali Kebabı yiyebileceğiniz başlıca mekanlar; Keyf ET Balıkesir, Ali Baba Kebap ve Lahmacun Salonu’dur.

Buna benzer daha birçok içerik ve tatil önerileri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Balıkesir’in sokak lezzetleri içeriğimize de tıklayarak göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri