BalıkesirGastronomi Gezileri

Balıkesir’in En İyi Sokak Lezzetleri: Balıkesir’in Nesi Meşhur?

Balıkesir Sokak Lezzetleri

Balıkesir, ülkemizin turizm cenneti sayılabilecek rotalarından biridir. Balıkesir’de gezip görebileceğiniz çok sayıda tarihi yapı, doğal güzellik, plajlar ve müzeler bulunmaktadır. Gezi ve tatil açısından mükemmel olanaklar sunan bu şehrin mutfak kültürü de oldukça gelişmiştir. Yolu Balıkesir’e düşenlerin en sık sorduğu sorulardan biri Balıkesir’in nesi meşhur sorusu olmaktadır. Balıkesir’in yöresel lezzetleri oldukça fazla ve meşhurdur. Buna ek olarak Balıkesir’in sokak lezzetleri de bir hayli fazladır. İşte Balıkesir gezinizde size eşlik edecek Balıkesir sokak lezzetleri rehberi…

Susurluk Tostu ve Ayranı

Balıkesir’in sokak lezzetleri

Susurluk, şehrin en popüler ilçelerinden biridir. Burada yeme içme denince akla ilk olarak ayran ve tost gelmektedir. Çünkü Susurluk tostu ve ayranı oldukça ünlüdür. Tostu özel bir peynirle hazırlanmaktadır ve yanında da ayran servis edilmektedir. Bu peynir Mihaliç peyniridir. Kelle peyniri olarak da anılan bu peynirin tuzsuz olması makbuldür. Ayranı ise diğer ayranlardan ayıran en temel özellik bir hayli köpüklü olmasıdır. Susurluk tostunu ve ayranını deneyebileceğiniz en güzel yerlerden biri Düzdağ Tost olacaktır.

Sakızlı Dondurma

Balıkesir’in sokak lezzetleri denilince akla ilk gelen lezzetlerden bir tanesi de sakızlı dondurmadır. Bu dondurma özellikle damla sakızı sevenler için oldukça güzel bir seçenek olacaktır. Balıkesir’e gittiğinizde hemen hemen her yerde karşılaşabileceğiniz ve hemen ayak üstü tadına bakabileceğiniz bir lezzettir. Özellikle Cunda Adası’nda her adım başı sakızlı dondurma satan bir yerle karşılaşmak mümkündür. Kokusu ve tadı enfes olup kalorisi çok yüksek değildir.

Karadut Şurubu

Balıkesir’in sokak lezzetleri

Karadut şurubu, Balıkesir’in en meşhur sokak lezzetleri arasında gelmektedir. Özellikle yaz aylarında her sokak başında karadut şurubu satan bir işletmeye rastlamak mümkündür. Yazın bunaltıcı sıcaklarına iyi gelecek karadut şurubunu deneyebilirsiniz. Hatta bu yörede karadut şurubu günün her öğününde sofralarda servis edilmektedir. Sağlığa birçok faydası olan bu içeceği denemeden şehirden ayrılmamalısınız.

Edremit Köftesi

Balıkesir sokak lezzetleri denince akla ilk gelen lezzetlerden bir tanesi de Edremit Köftesi’dir. Edremit Köftesi sıradan et köftelere oranla daha yumuşak bir yapıya sahiptir. Eğer daha önceden Edremit Köftesi denemediyseniz çok şey kaçırmış demeksinizdir. Yörede en çok tüketilen yemeklerden olan bu lezzeti her sokak arasında, restoranda ve kafede rahatlıkla bulabilirsiniz. Sıradan ev köftelerine oranla hem malzemeleri hem de baharatları daha farklıdır. Dilerseniz bu köfteyi evde de rahatlıkla yapabilirsiniz.

Ayvalık Tostu

Balıkesir’in sokak lezzetleri

Şehrin en çok sevilen lezzetlerinden biri olmakla birlikte tüm ülkede oldukça sık tüketilmektedir. Ayvalık tostunu şehrin hemen hemen her noktasında yiyebilirsiniz. Her caddede, her kafede ve restoranda Ayvalık tostu bulunmaktadır. Hazırlanışı her ne kadar kolay olsa da malzemeleri özenle seçilmelidir. Tostun püf noktalarından biri malzemelerin julyen doğranmasıdır. Bu sayede malzemeler tam olarak erimemekte, biraz daha diri kalmaktadır. Balıkesir’de Ayvalık tostu yiyebileceğiniz en güzel mekan Hacıoğlu Aşkın Tost Evi olacaktır.

Höşmerim

Balıkesir’in sokak lezzetleri

Balıkesir’in sokak lezzetleri listesinin son sırasında Höşmerim yer almaktadır. Bu bir tatlıdır ve keçi sütünden yapılmaktadır. Sütlü tatlı sevenlerin hayran kalacağı lezzetlerden biridir. Höşmerim tatlısı; tereyağı, şeker, peynir ve keçi sütü ile yapılmaktadır. Servis edilirken ceviz ya da fındık kullanılabilmektedir. Hazırlanışı çok pratik olduğundan sıcak şekilde de tüketilmektedir. Küçük paketlere konularak şehrin birçok noktasında satılan bu tatlıyı mutlaka Balıkesir geziniz esnasında denemelisiniz.

Buna benzer daha birçok içerik ve tatil önerileri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Balıkesir’in en iyi 5 yöresel lezzeti nelerdir, tıklayarak göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri