Kocaeli

Başiskele Gezilecek Yerler: Kocaeli Başiskele Gezi Rehberi

Kocaeli Başiskele'de Nereler Gezilir?

Kocaeli’nin; Bahçecik, Yeniköy, Karşıyaka, Yuvacık ve Kullar beldelerinin birleştirilmesiyle oluşturulmuş ilçesi Başiskele, 2008 senesinde ilçe statüsü kazanmıştır. Marmara Bölgesi’nin Çatalca – Kocaeli bölümünde yer almaktadır. Batısında Gölcük, doğusunda Kartepe, güneyinde Bursa’nın İznik ve Adapazarı’nın Pamukova ilçeleri bulunmaktadır. Başiskele gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak sahili gelir. Buna ek olarak ilçede gezilip görülebilecek tarihi yerler de bulunmaktadır. İşte Kocaeli Başiskele gezisi için işe yarayabilecek notlar:

Başiskele Tarihi

Bölgedeki en eski yerleşimlerin milattan önce 712 senesinde olduğu bilinmektedir. MÖ 712 senesinde Megaralıların bölgeye göç edip yerleşmesiyle birlikte, bölgede yerleşik hayatın başladığı bilinmektedir. Megaralılar burada liman çevresine yerleşmiştir ve başlıca geçim kaynakları da deniz ürünleri olmuştur. Liman sayesinde Megaralılar zenginleşmiştir ve ekonomik olarak güçlü hale gelerek kendi paralarını bastırmışlardır. 1078 senesinde bölge, Selçukluların egemenliği altına girmiştir. Daha sonra Haçlı Seferleri ile birlikte Roma – Bizans egemenliğine girmiştir. 1337 senesinde Orhan Bey döneminde Akçakoca Bey’in büyük gayretleri ile fethedilmiş ve kesin olarak Türk toprağı olmuştur.

Başiskele Gezilebilecek Tarihi ve Turistik Yerler

İlçede gezilebilecek yerler daha çok doğal güzelliklerdir. Başiskele’ye yolu düşecek olanlar için aşağıda sıralanmış yerler ziyaret edilebilir.

Yuvacık (Kirazdere) Barajı

Başiskele gezilecek yerler

Kocaeli’nin Kirazdere Çayı üzerinde, şehrin içme suyu ihtiyacını karşılamak maksadıyla 1987 – 1999 seneleri arasında inşa edilmiş bir barajdır. Yıllık 142 hm³ içme suyu temin etmektedir. Şehrin içme suyu ihtiyacının yaklaşık 80’ini karşılamaktadır. Burası Yuvacık beldesine bağlı olduğundan Yuvacık Barajı olarak adlandırılmıştı. Daha sonra Kirazdere Barajı olarak adlandırılsa da yine de Yuvacık Barajı olarak bilinmektedir. Barajın çevresi doğası itibariyle oldukça temiz ve yemyeşildir. Bu bölgede birçok aktivite yapılabilir. Eğer buraya hafta sonu, bir yaz günü gelmeyi planlıyorsanız mutlaka erken gelmelisiniz çünkü öğleden sonra buralarda yer bulmak pek de mümkün değildir. Barajın çevresinde alabalık restoranları, çeşitli yeme – içme mekanları, piknik ve kamp alanları, konaklama tesisleri bulunmaktadır. Bunlara ek olarak baraj çevresinde ATV turu, paintball, zipline gibi aktiviteler yapmak da mümkündür. Kısacası Yuvacık Barajı olanaklar ve aktiviteler bakımından oldukça gelişmiştir. Başiskele ilçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıktadır.

Başiskele Sahili

Kocaeli gezilecek yerler

Başiskele gezilecek yerler denildiğinde akla ilk olarak Başiskele Sahili gelir. Sahilin yapımı 2006 senesinde tamamlanmış ve halkın kullanımına çok büyük bir sosyal tesis kazandırılmıştır. Sahil çevresinde onlarca yeme içme mekanı, 2 tane 5 yıldızlı otel, birçok düğün salonu, iskeleler, tekne limanları bulunmaktadır. Burada bisiklet kiralayarak sahil çevresinde turlayabilir, çim alanlarda spor yapabilir, basketbol ve voleybol sahalarında spor yapabilir, iskelede balık tutabilir ya da günün yorgunluğunu atmak için sahilde bulunan kafe ve restoranların birinde oturarak bir şeyler yiyip içebilirsiniz. 2019 senesinde belediyenin kararıyla burada mangal veya semaver ateşi yakmak yasaklanmıştır. Bununla birlikte çadır kurup kamp yapmak da yasaklanmıştır. Ancak Ramazan aylarında burada kocaman iftar çadırları kurularak güzel bir ortam yaratılmaktadır. Burası Başiskele ilçe merkezinin Marmara Denizi kıyısında yer alıyor. İlçe merkezinden sahil kesimine doğru ilerlediğinizde her şekilde Başiskele Sahili’ne ulaşabilirsiniz.

Beşkayalar Tabiat Parkı

Başiskele gezilecek yerler

Başiskele’de yeşilliklerle kaplı bir alanda vakit geçirmek isterseniz Beşkayalar Tabiat Parkı’nı tercih edebilirsiniz. Doğasına ve sunduğu manzaralara hayran kalacağınız bir park olarak Beşkayalar, daha çok trekking grupları tarafından tercih edilmektedir. Kış aylarında bile burası trekkingcilerin uğrak yerlerinden biridir. Ormanlık alanı oldukça büyüktür. Orman içerisinde kamp ve piknik faaliyetleri serbesttir. Ancak kamp ve mangal ateşlerinin kontrollü bir şekilde yakılması önemlidir. Tabiat parkı içerisinde tuvalet, soyunma kabinleri, mescit, sosyal tesisler bulunmaktadır. Başiskele ilçe merkezinden yaklaşık 5 km uzaklıktadır. Girişler ücretsizdir.

Döngel Vadisi Millet Bahçesi

Başiskele gezilecek yerler

Başiskele gezilecek yerler listesinin son sırasında Döngel Vadisi Millet Bahçesi yer alıyor. Burası hemen hemen ilçe merkezinde bulunmaktadır. Doğayla iç içe bir ortamda kamp ve piknik yapmak isteyenlerin oldukça keyif alacağı bir ortama sahiptir. Burası genellikle yerel halk tarafından piknik faaliyetleri için tercih edilmektedir. Hazır barbekü yerleri bulunmaktadır. Mangalınızı yanınızda taşımanıza gerek yoktur. Oturma alanları yeterli düzeydedir. Çocuk oyun alanları, otopark, tuvalet, çeşme gibi olanaklar da bulunmaktadır. Girişler ücretsizdir.

Başiskele Yeme İçme

Başiskele’de denemeniz gereken lezzetlerin başında kiremitte alabalık ve İzmit köftesi gelir. Her iki lezzete de ilçede yer alan birçok bölgede ulaşabilirsiniz. Özellikle sahil kesiminde yer alan restoranlarda bu lezzetleri mutlaka tatmalısınız.

Başiskele Konaklama

Turistik bir belde olduğundan çok sayıda konaklama tesisi bulunmaktadır. 5 yıldızlı oteller, butik oteller, pansiyonlar, bungalov tesisleri, kamp alanları gibi çeşitli seçenekler yer alır.

Başiskele Ulaşım –  Başiskele’ye Nasıl Gidilir?

İlçenin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 40 kilometredir. Ayrıca ilçe İstanbul’a 120 km, Bursa’ya 130 km, Yalova’ya 75 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Kocaeli’nin en güzel ilçelerinden olan Başiskele hakkında bilgiler sunulmuştur. İlçede görüldüğü gibi gezilebilecek turistik mekanların sayısı fazladır. Başiskele geziniz için bu içeriğimiz sizlere rehberlik edebilir. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımıza göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri