AkdenizAntalyaYurtiçi Gezilerimiz

Belek Gezilecek Yerler: Antalya’da Saklı Bir Cennet

Belek Gezi Rehberi - Belek Nerede?

Doğal güzellikleri, tarihi yapıları ve eşsiz denizi ile bu defa rotamızı Belek’e çeviriyoruz. Siz de unutulmaz bir tatil hayali kuruyorsanız Belek gezilecek yerler için bize katılın!

Belek Nerede?

Belek Antalya ili sınırları içerisinde yer alan ve hem Antalya hem de Türkiye için turizm açısından oldukça büyük öneme sahip bir tatil beldesidir. Her yıl binlerce yerli ve yabancı turist Belek gezilecek yerler düzenleme planları yapmaktadır. Antalya’ya 40 km uzaklıkta bulunan Belek, 12 Kasım 2012 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kabul edilmiş bir kanun ile mahalle olma hakkına sahip olmuştur.

Belek, bünyesinde bulundurduğu birçok otel, alışveriş merkezleri, restoran ve kafeleri, golf, kano gibi birçok sporu yapabileceğiniz alanları ile keyifli ve unutulmaz bir tatil fırsatı sunmaktadır. Bunların dışında Belek iki farklı köyden oluşmaktadır. Bunlar Belek ve Kadriye köyleridir. Belek gezilecek yerler sırasında göreceğiniz bu iki köy birbirine yaklaşık 8 km’lik bir yol ile bağlanmıştır.

belek gezisi

Bu köylerden bahsedecek olursak, Belek köyü 8 km bir sahile sahip olan, Kadriye’ye oranla daha büyük ve ilgi çekici bir köydür. Ayrıca köyde bulunan alışveriş noktaları da köyün ilgi çekiciliğini arttırmaktadır. Kadriye köyü ise daha çok tarım bölgesi olarak kullanılan bir köydür. İçerisinde bulunan saat kulesi ve düz kıyı ovaları ile görülmeye değer bir bölge olarak bilinmektedir.

Belek’in tarih sahnesinde ortaya çıkışı 4. Yüzyıla dayanmaktadır. Antik dönemde büyük ölçüde Roma egemenliği altında kalmış ve daha sonraki dönemlerde Selçukluların denetimine girmiştir. Yıllarca süren Roma egemenliği, etkisini bölgede mimari, heykel vb. birçok alanda göstermektedir. Planlarınız arasında bir Belek gezilecek yerler listenizde bulundurmak sizi hem doğal güzellik hem de tarihi şölen açısından etkileyecektir.

Belek’te Gezi Rehberi

Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu, milattan önce 2. Yüzyılda inşa edilmiş ve Belek gezilecek yerler içerisinde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında yer alan görkemli bir Roma mimarisidir. Aspendos Tiyatrosu, yıllar içerisinde varlığını ve sağlamlığını büyük ölçüde koruyan önemli yapılardan biridir. Tiyatronun ilgi çeken özelliklerinden ikisi çok kaliteli bir ses akustiğine ve farklı bir sahne binasına sahip olmasıdır. İki katlı bir forma sahip olan sahne binası yığma taşlardan yapılmıştır. İlk katta sanatçıların sahneye çıkmaları adına yapılan 5 adet kapı vardır ve ayrıca vahşi hayvanları tutmak için yapılan bölümlere açılan kapılar da bulunmaktadır. Akdeniz Bölgesi’nin tamamını kapsayan bir önemi bulunan bu yapı AntalyaAlanya yolunun 44 kilometre ilerisinde bulunmaktadır.

belek gezisi

Kurşunlu Şelalesi

Belek gezilecek yerler içerisinde bu doğal güzellik mutlaka listenizde bulunmalıdır. Kurşunlu Şelalesi, içerisinde bulunan küçük şelalecik adı verilen şelaleler ile 7 göletin birbirine bağlanmasıyla oluşmaktadır. 1986 senesinde bölgeye inşa edilen park ile şelale turistlerin ziyaret etmesine uygun hale getirilmiştir. Bünyesinde bulunan çocuk parkı, piknik alanları, kamp alanları, manzara izlemek için oluşturulan alanlar ve yürüyüş parkuru ile keyifli vakit geçirebileceğiniz bir yerdir.

kurşunlu şelalesi

Dinler Bahçesi

Bu bölge, birçok farklı dini yapıyı bir arada görebileceğiniz ilgi çekici ve güzel bir noktadır. Belek gezilecek yerler arasında bulunması gereken Dinler Bahçesi’nin içinde cami, kilise ve sinagog gibi farklı dinlerin ibaret alanları bulunmaktadır. Bir çeşit saygı, hoşgörü ve dinlerin birbiriyle kardeşliğini temsil eden bu yapı, 2004 senesinde inşa edilen ve hizmete sunulan bu alan, her sene birçok ziyaretçiyi misafir etmektedir.

belek gezisi

Perge Antik Kenti

Ünlü Yunan matematikçisi Pergeli Apollonius’un doğduğu şehir olan bu yer, Tunç Çağı’na dayanan çok eski bir tarihe sahiptir. Antalya’dan 18 km doğuda kalan bu antik kent mutlaka gidip görmeniz gereken yerler arasında bulunmaktadır. İçerisinde bulunan kuleler, sur duvarları ve kapıları, bastionları ve su kanalları ile birlikte tarihsel bir zenginliğe sahiptir.

belek gezisi

Belek Gezisi Ne Zaman Yapılır?

Belek, Akdeniz bölgesinde bulunduğundan bölgede hakim olan iklim tipi tam olarak Akdeniz iklimidir. Bu neticede planlarınız arasında Belek bulunuyorsa, bölgenin bir tatil merkezi olduğunu da göz önünde bulundurarak seçeceğiniz en uygun zaman dilimi yaz ayları olacaktır.

Belek’te Ne Yenir? Belek’te Neler Yapılır?

Belek gezilecek yerler sırasında gezeceğiniz birçok yer ve yapacağınız pek çok aktivite bulunmaktadır. Tüm bunlar neticesinde midenizin açlık çanlarını çalması kaçınılmaz olacaktır. Belek’e gelip tatmanız gereken lezzetler arasında çoğunlukla narenciye ve balık ürünleri bulunmaktadır. Ayrıca Antalya’ya has lezzetlerden; Antalya piyazı, Hibeş ve yoğurt, kulak çorbası, sarımsaklı ekmek gibi yiyecekleri deneyebilirsiniz.

Belek’te tatiliniz sırasında gidebileceğiniz pek çok restoran bulunmaktadır. Bunlar tarz ve türlere göre ayrılmakla birlikte bir kısmı Kadriye’de bir kısmı da Belek tarafında hizmet vermektedir.

Belek İçin Tavsiyeler

Belek’te her yıl özellikle bahar ve yaz aylarında festivaller düzenlenmektedir ve tarihleri takip ederek tatilinizi iki katı eğlenceli hale getirebilirsiniz. Ayrıca burası bir narenciye cenneti olduğundan hafta sonları kurulan pazara uğrayarak Belek dönüşü için narenciye ve karpuz reçellerinden alabilirsiniz.

Ayrıca Belek gezilecek yerler kapsamında dikkat etmeniz gereken konulardan biri bahşiştir. Bazı işletmelerde bahşiş fiyatın içine dahil edildiğinden bahşiş bırakma konusunda dikkatli olmalısınız.

Buna ek olarak daha fazla yer keşfetmek ve farklı tatil fikirleri edinmek için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Çıralı Gezi Rehberi içeriğimize de göz atabilirsiniz.

serkan sayoğlu

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu