Seyahat Haberleri

Bisikletle Dünya Turu İle Daha Özgür Hissetmek Mümkün!

Bisikletle Dünya Turu Mümkün Mü?

Dünya turu yapmak hayallerinizden birisi mi? İşte size güzel bir seçenek: Bisikletle dünya turu! Gelin bir bisikletle nasıl dünya turlanır bir göz atalım.

Bisikletle Dünya Turu İle Daha Özgür Hissetmek Mümkün!

Arjantinli Fernando Oscar Calligo (38), 6 yıl önce İzlanda’da bir restoran işletmekteydi ancak plan yamadan, çalışmadan ve parasız bir hayat istediğine karar verdi. Günümüzde birçok gezginin de tercih ettiği gibi o da bisikletle dünya turu yapmayı tercih etti.

Calligo, Peru, Ekvator, Kolombiya, Venezuela, Dominik Cumhuriyeti, İspanya, İtalya, İsviçre, Litvanya, Fas, Letonya, Estonya, Rusya, Moğolistan, Belarus ve Ukranya’yı gezdi. Ukranya’dan sonra rotasını Türkiye’ye çeviren Calligo, burada 1200 kilometre yol kat etti ve son olarak da Alanya’daydı.

bisikletle dünya turu
Uçakla, otobüsle, otostopla, yürüyerek seyahat eden Calligo, ona özgürlük verdiğini hissettiği için son bir yıldır bisikletle dünya turu yapıyor. 10 ay önce Ukrayna’dan tekneyle Türkiye’ye geldi ve Sakarya’dan Alanya’ya kadar pedal çevirdi. Bu süreçte birçok şehir gezen Calligo, Türkiye’ye gelmeyi planlamadığını, sınırları açık olan tek ülke olduğu için geldiğini belirtti. Bunun da plansız yaşamanın bir parçası olduğunu düşünüyor ve Türkiye’de kendisine ve bisikletine oldukça ilgi gösterildiğini aktarıyor. Türkiye’nin iklimini sevdiğini söylerken insanlarının da çok cömert ve yardımsever olduklarını, ona yiyecek ve kalacak yerin yanında para da bağışladıklarını anlattı.

Calligo, sistemin dışında kalarak rahat ve sakin bir hayat geçirilebileceğini düşünüyor ve bir yerde tek düze bir hayat sürmek yerine dünyayı gezerken para kazanabileceğini, hayatını devam ettirebileceğini vurguluyordu. Seyahat ederken küçük sorunlar yaşadığını, sağlığının iyi olduğunu çünkü seyahat ederken stresten uzaklaştığını ve hastalanmadığını aktardı. Gezdiği yerlerin fotoğraflarını, gittiği ülkelerin dillerinde yazılı kağıtlar ve dünyanın en ünlü iki Arjantinli ismi Diego Maradona ve Lionel Messi fotoğrafıyla süslü bisikletinin evi olduğunu belirtiyordu. Soğuk günlerde ısıtmalı, sıcak günlerde havalandırmalı olan motorlu bisikletinin ağır olmasına rağmen çok iyi çalıştığını da ekledi.

Bisikletle dünya turu yapan Calligo’nun amacı, parasız yaşamak. Bunun için henüz hangi ülkeden yaşaması gerektiğini bilmediğini ancak Türkiye ya da Gürcistan olabileceğini söyledi. Düşük bir bütçeyle seyahat ettiğini, seyahat masrafları için geçici iş yaptığını da anlattıklarına ekledi.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri