Gastronomi Gezileri

Bitlis’in Sokak Lezzetleri: Bitlis Sokaklarının 5 Tadı!

Bitlis'te Ne Yenir?

Bitlis’in sokak lezzetleri rehberi, Bitlis sokaklarında deneyimleyebileceğiniz 5 şahane lezzeti sizlerle buluşturuyor. Şimdiden afiyet olsun!

Bitlis’in 5 Sokak Lezzeti

1- Büryan
Büryan, bir çeşit kebap diyebileceğimiz lezzetli bir yemek. Bitlis sokaklarında gezerken en iyilerini görebileceğiniz lezzet böylece Bitlis’in sokak lezzetleri arasında yer almaya hak kazanıyor. Oldukça meşhur bir lezzet olan Büryan, çoğu zaman Bitlis ve Siirt arasında ortak sahiplenilse de Bitlis’te yiyebileceğiniz önemli yemekler arasında.

Özellikle yöre halkı arasında tandırlarda pişirilmesi Bitlis’in Büryan’ını daha lezzetli bir hale getiriyor. Yemeğin ana ürünü kuzu etidir. Kuzu eti iyi piştiğinde lezzeti kat ve kat artan bir üründür ve bu yörede Büryan’ın eti tandırlarda piştiği için kuzu eti ağzınızın içinde dağılarak tüm tadını verecektir. Büryan, salata ile ve yine tandırda pişen ekmekle servis edilir. Yanında kaşık salatası veya çoban salatası yemenizi ve ayran içmenizi öneririz!

bitlis'in sokak lezzetleri

2- Ciğer Taplaması
Bitlis’in sokak lezzetleri listemizin bir diğer yıldızı Ciğer Taplaması! Bitlis’te restoranların menülerinden eksik olmayan tatlardan biri olan Ciğer Taplaması, mutlaka koyun ciğeriyle yapılan muhteşem bir lezzettir. Ciğer tatlandırmada kullanılan baharatlar kullanılarak lezzetlendirilen yemek içerisinde köftelik bulgur kullanılması ise onu diğerlerinden ayırır.

Köftelik bulgurla yapıldığı için daha farklı bir deneyim yaşayacağınız Ciğer Taplaması, kesinlikle ve kesinlikle denemeniz gereken yiyecekler arasında!

bitlis'in sokak lezzetleri

Bitlis’in Sokak Lezzetleri ile Bitlis Sokaklarını Tanıyın!

3- Tutmaç Çorbası
Esnaf lokantalarında en güzellerini deneyebileceğiniz Tutmaç Çorbası, Bitlis sokak tatları arasındadır. Çorbadan sokak lezzeti olur mu demeyin! Evlerde de pişen bir yemek olsa da bu çorbanın en güzelini Bitlis sokaklarında bulacaksınız!

Tutmaç Çorbası; un, yoğurt, sarımsak, tereyağı gibi malzemelerle yapılıyor. Ancak çorbanın asıl yıldızı kesinlikle kavurma! İçinde kavurma olan bu çorba mutlaka yenilmesi gereken lezzetlerden biri. İçinde sarımsak da olan çorba, piştikten sonra üzerine yağ yakılarak servis edilmektedir. Afiyet olsun!

tutmaç çorbası

4- Ahlat Lokma Tatlısı
Bitlis’in en büyük ilçesi Ahlat’ın adını üzerine almış bu tatlı, Bitlis’in sokak lezzetleri içerisinde yer alıyor. Caddelerdeki küçük tatlı tezgahlarında veya tatlı dükkanlarında deneyimleyebileceğiniz bu tatlı, yöre halkı tarafından genellikle üzerine toz tarçın serpilerek tüketiliyor.

Siz de yediğiniz yemeklerin ardından bir güzel tatlı yiyelim derseniz Ahlat Lokma Tatlısı, Bitlis sokaklarında sizleri bekliyor!

ahlat lokma tatlısı

5- Teter
Teter, Bitlis tatlılarından bir tanesi. Evlerde bayat ekmekleri değerlendirmek adına yaratılan bu tatlı daha sonra halk tarafından çok sevilmiş ve sıkça tüketilir olmuş. Bayat ekmeklerden yapıldığını bile anlamayacağınız yumuşacık dokusu ile Teter, Bitlis sokaklarında tadabileceğiniz Bitlis’in sokak lezzetleri arasında! Pekmez, ufak bir parça tereyağı veya dondurma ile süslenen tatlıyı denemelisiniz!

bitlis'in sokak lezzetleri

Ayrıca ilginizi çekebilir: Bitlis’in Meşhur Lezzetleri: En Meşhur 5 Tat!

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri