Fransız PolinezyasıYurtiçi Gezilerimiz

Bora Bora Gezilecek Yerler: En Berrak Sulara Yolculuk

Bora Bora Adaları Gezi Rehberi

Dünyanın en berrak ve güzel sularında yüzmek ister misiniz? Güney Pasifik’in rakipsiz en güzel adası Bora Bora gezilecek yerler ile hayalleriniz gerçekleşiyor.

Bora Bora Nerede? Bora Bora Hakkında Kısa Bilgi

Güney Pasifik Okyanus’unda bulunan Bora Bora, Tahiti’nin kuzeybatısında yer almaktadır. Fransız denizaşırı toprağı olan Fransız Polinezyası’nda bulunmaktadır. Bora Bora gezilecek yerleri için Fransız Polinezyası’nın başkenti Papeete’den uçakla bir saatten az bir sürede adaya ulaşabilirsiniz.

Bora Bora Adaları’ndaki havaalanı, Motu Mete adındaki ayrı ve küçük bir adacıkta bulunmaktadır. Uçaktan indikten sonra ellerinde bölgeye özgü çiçeklerle bekleyen insanlar sizi karşılıyor. Daha sonra bota biniyorsunuz ve Bora Bora gezilecek yerler başlıyor ve adanın ünlü mercan resiflerini görmenize çok az kalmış oluyor!

Bora Bora Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Mavinin her tonuna şahit olabileceğiniz Bora Bora Adaları, herkesin mutlaka bir defa da olsa görmesi gereken bir güzelliğe sahiptir. Bora Bora gezilecek yerler sonrasında hayatınızda göreceğiniz her ihtişamlı görüntü, Bora Bora Adaları’ndan sonra gelecek. Burada şahit olduğunuz güzelliğin aklınızdan silinemeyeceğini söyleyebiliriz.

Cam gibi berrak denizi kadar rengarenk mercan kayalıklarıyla dolu denizaltı dünyası da şahane bir güzelliğe sahiptir. Turkuaz sularının altında yüzlerce çeşit balık, su kaplumbağası ve deniz canlısı yaşamaktadır. Bora Bora Adaları kuş çeşitliliği ile de ziyaretçilerini kendisine çekmektedir.

Matira Plajı

Adanın en büyük halka açık plajıdır. Matira Plajı, kumunun yumuşacık olması ve suyunun kristal berraklığı ile ziyaretçiler arasında oldukça popülerdir. Tatil köyleri, lokantalar ve mağazalar ile dolu olan plajda gününüzün çoğunu geçirebilirsiniz. Matira Plajı, halka açık olmasına rağmen sakindir. Bora Bora gezilecek yerler arasında huzur içinde dinlenmek için mükemmel bir alternatiftir.

Coral Gardens

Ana adanın hemen doğusundaki adacıkta bir mercan kayalığı bulunmaktadır. Mercanlar, müren yılanları, iğne vatozları, kara uçlu resif köpek balıkları gibi canlıların yer aldığı deniz habitatıdır. Şnorkelle yüzerek siz de bu muhteşem güzelliğe tanıklık edebilirsiniz.

Otemanu Dağı

Yemyeşil bitki örtüsü ile kaplı adanın merkezindeki sönmüş yanardağın iki zirvesinden birisidir. Lagünün 2400 metre yukarısında yükselen volkanik kalıntıdır. Dilerseniz yürüyerek dilerseniz de 4 × 4 tür, helikopter turu veya tekne turu ile bu nefes kesen manzaranın tadını çıkarabilirsiniz.

Bora Bora Lagoon Arium

Ana adanın doğusunda bulunan doğal bir akvaryumdur. Lagün yüzeyinin altında köpek balıkları, vatozlar, kaplumbağalar ve daha birçok farklı okyanus balığını rehberlerin gözetimindeki tesislerde görebilmeniz mümkündür.

Paroisse Saint Pierre-Celestin Kilisesi

Bora Bora Adaları’ndaki tek Katolik Kilise’dir. Bölgedeki turistik yerlerin başında gelen kilise, Vaitape’nin merkezinde bulunmaktadır. Yerel halk, Pazar Ayini ve çeşitli dini bayramlarda Paroisse Saint Pierre Celestin Kilisesi’ni ziyaret etmektedir.

Bora Bora’ya Ne Zaman Gidilir?

Bora Bora Adaları’nda tropikal iklim hakimdir. Muson yağmurları, kasırga veya hortum görülmeyen adayı yılın her zamanında ziyaret edebilirsiniz. Bora Bora gezisi için tavsiyemiz ise ‘’Polinezya yazı’’ olarak adlandırılan kasım ve mart ayları arasında gitmemenizdir. Bu aylar arasında hem yağış ve fırtına hem de 30-32 derecede seyreden yaz sıcakları adaya hakimdir. Türkiye’nin yaz aylarına da denk gelen, ‘’Polinezya kışı’’ Bora Bora gezilecek yerler için oldukça uygundur. Polinezya kışı, marttan kasıma kadar sürmektedir. Temmuz ve ağustos ayları arasında gerçekleşen Heiva Festivali olduğunu belirtmeliyiz. Festival, renkli ada yaşamını gözler önüne sermektedir.

Bora Bora’da Neler Yenir?

Bölgede yemekler oldukça çeşitlidir. Zengin deniz ürünlerini şarapla birlikte tadabilirsiniz. Wahoo ve mahi mahi yerel balıklarının yanında ton ve kılıç balığı da oldukça popülerdir. Hindistan cevizi sütüyle hazırlanan Poisson cru’nun tadına mutlaka bakmalısınız. Fransız ve İtalyan mutfağı da adadaki diğer alternatifleri oluşturmaktadır.

Bora Bora Gezisi Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler Tavsiyeler

İlginizi çekebilir: Phuket Gezisi: Dünyanın En Şatafatlı Adası

Bora Bora’nın cam gibi suları sayesinde bölgenin vahşi yaşamını yakından deneyimleyebilirsiniz. Şnorkelli yüzme, vatoz ve köpek balığı besleme gibi aktivitelere katılabilirsiniz. Sualtı dünyası ve dalış etkinlikleri için mükemmel bir konumdur. Yerli siyah uçlu resif köpek balıklarını ve vatozları besleme şansı elde edebilirsiniz. Şnorkelle yüzerken adanın gökkuşağı renginde balıklarla yüzmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bora Bora, beyaz kumsalları kadar mercan gölleriyle de sizi büyüleyecektir. Ayrıca, dünyada siyah inci bulabileceğiniz tek yer burasıdır. Neredeyse her köşe başındaki mağazadan siyah inci satın alabilirsiniz. Bunun oldukça külfetli olduğunu da belirtmeliyiz.

Bora Bora Adaları’nda Schengen vizesi geçerli olmadığı için Fransız Konsolosluğu’na başvurarak vize almanız gerekmektedir.

Türkiye’den Bora Bora Adaları’na direkt uçuş bulunmamaktadır. Çoklu aktarmalı uçuşlarla adaya ulaşabiliyorsunuz. İstanbul’dan Paris ve Los Angeles üzerinden Tahiti’ye gidebilirsiniz. New York, Tokyo, Osaka, Auckland ve Sidney şehirlerinden de aktarmalı uçuşlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarla Tahiti’nin başkenti Papeete bulunan Tahiti Faaa Uluslararası Havaalanı’na ulaşıyorsunuz. Daha sonra, Bora Bora’ya 45 dakika süren bir uçak yolculuğu ya da 7- saat süren bir feribot yolculuğu ile varabiliyorsunuz. Türkiye’den en az 30 saatlik bir uçuş süresi sonunda Bora Bora gezilecek yerle sizi bekliyor.

Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri