Artvin

Borçka Gezilecek Yerler – Artvin Borçka Gezi Rehberi

Borçka'da Ne Yapılır?

Doğal güzelliklerini saymakla bitiremediğimiz Artvin’in en güzel ilçelerinden olan Borçka da ziyaretçilerine çok sayıda gezilip görülecek yerler sunmaktadır. Doğu Karadeniz Bölgesi’nin en çok gezilen yerleri arasında gösterilen Borçka her mevsimde ayrı bir güzelliğe sahiptir. İlçede konaklama olanaklarının gelişmişliği ve çeşitliliği sayesinde de Artvin geziniz esnasında birçok imkandan yararlanabilmeniz mümkündür. Borçka ilçesini tam anlamıyla gezmek isterseniz buraya en az 3 gününüzü ayırmanız gerektiğini unutmamalısınız. Ulaşım konusunda oldukça rahat olan ilçeye aktarmalı bir şekilde kolayca ulaşabilirsiniz. Bu içeriğimizde Borçka gezilecek yerler listelenmiştir. İşte detaylı bir şekilde hazırlanmış Artvin Borçka gezi rehberi:

Borçka Tarihi

İlçenin tarihi, milattan önce 2 binli yıllara dek uzanmaktadır.  Bu bölgede sırasıyla; Orta Asya’dan göç eden Huriler, Kimmerler, Sakalar, Arsaklılar, Bizanslılar, Araplar, Hazar Türkleri, Selçuklular ve Osmanlılar yaşamıştır. Yavuz Sultan Selim’in şehzadeliği döneminde Osmanlı topraklarına dahil edilmiş ve Osmanlı – Rus Savaşı’na dek böyle kalmıştır. Bu savaş sonrasında Ruslara bırakılan ilçe, I. Dünya Savaşı’nın ardından ise Gürcülerin işgaline uğramıştır. 1921 senesinde yeniden Osmanlı topraklarına giren bölge, 1928 tarihinde ilçe statüsü kazanmıştır.

Borçka’da Görülmesi Gereken Yerler

Maral Şelalesi

Artvin’de Gezilecek Yerler

Doğu Karadeniz Bölgesi elbette ki doğal güzellikleri ile ön plana çıkmıştır. Bu güzelliklerden biri de Macahel Vadisi içerisinde bulunan Maral Şelalesi’dir. Burası yemyeşil güzelliklerle çevrelenmiş harika bir alandır. Eğer doğada olmayı, doğa içerisinde vakit geçirmeyi sevenlerdenseniz Maral Şelalesi sizler için güzel bir alternatif olabilir. Buraya Camili Köy’den yürüyerek kısa sürede ulaşabilirsiniz. Yürüyüş esnasında vadinin saklı kalmış doğal güzelliklerini görme fırsatı bulabilirsiniz. Şelaleye giderken yanınıza fotoğraf makinesi almayı unutmamalısınız.

Macahel Bölgesi

Karadeniz’in en güzel yaylaları

Borçka’ya bağlı olan 6 köyden oluşan Macahel Bölgesi, ülkemizin en bakir kalmış ormanlık alanlarından biridir. Camili, Efeler, Düzenli, Uğurlu, Kayalar ve Maral adlı köylerin merkezinde yer alır ve genellikle de yaz aylarında doğa severlerin uğrak yerlerinden biri olur. Camili adıyla da adlandırılan bu bölgeye ulaşım çok kolay değildir. Çünkü bu bölge bakir kalmış, el değmemiş bir alandır. Bu sebeple de alt yapı çalışmaları yeterli değildir. Bir diğer sebep de yılın yaklaşık 6 ayı burada yerlerin karlarla kaplı olmasıdır. Muhteşem bir doğaya sahip olsa da sonbahar ve kış aylarında burada yoğun bir kar yağışı görebilirsiniz. Son olarak burası zengin bitki ve canlı çeşitliliğine sahiptir. Bu nedenle de Türkiye’de yer alan tek Biyosfer Rezerv Alanı’dır. Doğada doyasıya vakit geçirmek ve keşfedilmeyi bekleyen güzellikler için Macahel Bölgesi güzel bir seçenek olabilir.

Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı

Borçka gezilecek yerler

Borçka gezilecek yerler içerisinde bir diğer doğal güzellik yeri de Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı’dır. Macahel ile birlikte burası, Doğu Karadeniz’in en cezbedici güzellikleri içerisindedir. Yemyeşil orman örtüsü ile kaplanmış bir alan olup içerisinde çok sayıda anıt ağaç yer almaktadır. Arazinin kapladığı alan yaklaşık 500 hektarlık bir bölgedir. Bu bölgeyi özel kölen 2 şey vardır. Bunlardan biri yırtıcı kuş türlerinin göç yolu üzerinde bulunmasıdır. Bir diğeri de barındırdığı bitki ve canlı çeşitliliğidir. Bahar mevsiminde yolunuz Artvin’e düşerse mutlaka Camili Gorgit Tabiatı Koruma Alanı’nı da gezip görmelisiniz.

Karagöl

Borçka gezilecek yerler

Artvin Borçka gezi rehberi denildiğinde şüphesiz ilk akla gelen yerlerden biri Karagöl’dür. Karagöl, Doğu Karadeniz’in en çok gezilen yerleri arasında gösterilmektedir. Heyelan Gölü sınıfına giren bu göl, 1900’lü yılların başında Klaskur olarak bilinen yaylanın yakınlarında yer alan bir tepenin kayması ve derenin önünü kapatması neticesinde meydana gelmiştir. Yaklaşık 379 hektarlık bir alana sahip olan göl 2002 senesinde Bakanlar Kurulu kararıyla tabiat parkı statüsü kazanmıştır. Suyu siyah bir görünüme sahip olduğundan “Karagöl” olarak adlandırılmıştır. Karagöl’e gidecek olanlar öncelikle Borçka’da “Karagöl Milli Park” tabelalarını takip etmelidir. Bu tabelaları gördükten sonra yaklaşık 4 km kadar düz bir yolda ilerleyecek ve göle yaklaşırken virajlı yollardan geçeceksiniz. Borçka ilçe merkezine 25 km ve Artvin şehir merkezine ise yaklaşık 60 km uzaklıkta yer almaktadır.

Karçal Dağları

Borçka gezilecek yerler

Şavşat ve Borçka ilçelerini birbirinden ayıran Karçal Dağları; Çoruh Vadisi, Berta Vadisi, Gürcistan sınırına kadar uzanmaktadır. Dağın en yüksek noktası 3428 metre yükseklikte yer alır. Dağın tepesinde buzullar ve buzul gölleri bulunur. Son derece heybetli ve görkemli bir görünüme sahip olan dağ, genellikle Doğu Karadeniz Bölgesi’ndeki trekking severlerin uğrak yerlerindendir. Burası aynı zamanda endemik bitki türlerine de ev sahipliği yapmaktadır.

Borçka’da Ne Yenir?

Karadeniz yöresel yemekleri

Borçka gezilecek yerler için yeteri düzeyde öneri sıraladıktan sonra bir diğer merak edilen konu Borçka’da ne yenir sorusudur. Borçka mutfağında hem Türk hem de Gürcü mutfağının izlerini görebilmek mümkündür. Hazır buralara kadar gelmişken Gürcü mutfağını denemeniz daha iyi olabilir. Mısır ekmeği olarak bilinen çadi, karalahana sarması, mısır ekmeği, tereyağında alabalık, benekli balık, lor çorbası, Gürcü tavuğu, şerbetli silor tatlısı deneyebileceğiniz yöresel lezzetlerden bazılarıdır.

Bu lezzetleri bulabileceğiniz mekanlar ise; Keyf-i Ziyafet, Yöre Pide ve Lahmacun, Meroli, Artvin Sofrası, Borçka Gölbaşı Restoran’dır.

Borçka Konaklama

İlçe sınırları içerisinde konaklayabileceğiniz pek çok alternatif yer almaktadır. İlçede oldukça lüks otellerin yanı sıra çok sayıda bungalov tesisi de bulunur.

Borçka’ya Nasıl Gidilir?

İlçe merkezinin şehir merkezine olan uzaklığı yaklaşık olarak 35 km’dir. Buna ek olarak Borçka; Trabzon’a 195 km, Rize’ye 115 km, Giresun’a 325 km, Rize – Artvin Havalimanı’na 85 km uzaklıkta yer almaktadır. Buna benzer daha birçok tatil ve gezi önerileri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri