BursaKeşfet

Bursa Aktopraklık Höyüğü

Aktopraklık Açıkhava Müzesi Nerede?

Bursa Aktopraklık Höyüğü en çok ziyaret edilen alanlar içerisindedir. Avrupa’nın en büyük tarih öncesi parkı olan Aktopraklık Höyük Arkeopark ve Açık hava müzesi günümüzden 8500 yıl öncesine ait eserleri sergiliyor. Arkeopark akçalar mevkisin de bulunan bir müzedir ve o döneme ait çok sayıda canlandırma burada bulunuyor. 187 dönüm alan üzerinde kurulu olan Arkeopark’a toplu okul gezileri de düzenlenerek öğrencilerin tarih bilgileri pekiştirilebilir.

Turistik bir mekân olan Arkeopark 2004 yılından bu yana tarih severleri buraya çekmeye devam ediyor.  8500 yıl öncesinden bu yana yaşamış olan köy insanlarının yaşamlarının canlandırıldığı ve ortasından geçen derenin üzerinde farklı dönemlere ait köprülerin inşa edildiği bu bölge büyük bir kompleks halinde düzenlenmiştir.

Aktopraklık Açıkhava Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Kent merkezine 25 km mesafede bulunan Aktopraklık Açıkhava Müzesi’ne yolunuz Bursa’ya düşerse mutlaka uğramalısınız. Buraya girişler de tamamen ücretsizdir. İçinde uzun ve büyük yürüyüş alanları mevcut olan bu sit alanı Kalkolitik Çağ’a ait kalıntıların sanayi alanı inşası sırasında ortaya çıkmasıyla bulunmuştur.

1-12
Bursa Aktopraklık Höyüğü

Kent merkezinden metro ya da İzmir yolu otobüslerini kullanarak Akyapark durağında inebilirsiniz. Arkeopark buradan 200 m ilerde yer alır.  En iyi şekilde tur şirketleriyle gezilebilir. Bu yolla rehber eşliğinde rahatlıkla bilgi alabilirsiniz. Bursa Aktopraklık Höyüğü sayesinde kültürel bilgilerinizi de arttırabilirsiniz.

Bursa Arkeopark Ziyaret Günleri Ve Saatleri

Bursa Nilüfer’e bağlı Akçalar mevkiine yakın olan Arkeopark Pazartesi günleri dışında her gün ziyarete açıktır. Ziyaret saatleri ise haftanın her günü 09.30’dan 17.30’a kadardır. Bu saatler arasında ziyaret edip çok gecikmemeye çalışmakta yarar vardır.

Arkeopark ziyareti ile hem doğa hem de kültürel geziyi bir arada deneyimleme şansını yakalamış olursunuz. Ziyaret saat ve günlerinde dilediğiniz şekilde gelerek bu muhteşem sit alanını görebilirsiniz.

Arkeopark Çevresinde Nereleri Gezebilirsiniz

Arkeopark ziyaretinin ardından Nilüfer çevresinde yer alan gezi noktalarını gezip görebilirsiniz. Nilüfer’e en yakın konumda yer alan Ağlayan Çınar’ı mutlaka görmelisiniz. Bursa’nın bu en huzurlu alanının ardından Ayvaini mağarasını da gezmeniz mümkün.

Ardından Tahtalı Köyü’nde yer alan Theodoros Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Günümüze kadar çok sağlıklı bir şekilde gelememiş olsa da gezip görmeye değer yapılardandır.

Daha fazla gezi ve seyahat önerisi için Gezilinki Youtube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri