BursaGastronomi Gezileri

Bursa İskender Nerede Yenir? İskender Efendi’nin Mirası

Bursa İskenderi Nerede Yenmelidir?

Gittiğiniz yerlerdeki özel lezzetleri denemek, bizce bir gezintinin olmazsa olmazlarından sayılır. Bir şehrin, bölgenin mutfağı; aynı zamanda şehrin veya yerleşim alanının kültürü hakkında da bilgi verir. Kullanılan malzemelerin çeşitleri, yemeklerdeki ağırlıklı notalar ve daha fazla detay, bir yemeği yapan insanların örf, adet, gelenek ve göreneklerini yani kısaca kültürünü iyi okumamıza olanak sağlar. Bursa denildiği zaman akla ilk gelen yemek de kuşkusuz iskenderdir. Bursa İskender; döner, yoğurt, tereyağı ve domates sosuyla hazırlanan kebap çeşididir. 1867 yılında Bursa’da yaşayan İskender Efendi’nin işlettiği dükkândan çıkıp bir şehrin en popüler yemeği haline gelmeyi başarmış olan bu eşsiz lezzeti nerede yiyebilirim, diye merak ediyorsanız tam yerindesiniz. Deneyenlerin yorumlarından hareketle, Bursa içerisinde en iyi iskenderi yiyebileceğiniz yerleri GeziLinki olarak sizler için derledik.

Bursa İskender Yiyebilecek Yerler

Kebapçı İskender

Bursa iskenderin yaratıcısı olan İskender Efendi’nin ailesiyle devam eden orijinal lezzeti denemek isterseniz Kebapçı İskender’i tavsiye ediyoruz. Atatürk Caddesi üzerinde bulunan Kebapçı İskender, bu eşsiz lezzetin yaratıldığı dükkân olarak karşımıza çıkıyor. Yalnızca Bursa’da içerisinde değil, Türkiye’de en iyi Bursa İskender yiyebileceğiniz restoranlardan biri. Genelde çok kalabalık oluyor ancak sıra size geldiğinde çok kısa sürede servis tamamlanıyor. Orijinal lezzetin çıkış noktası sizlerle!

kebapçı iskender

İskender Efendi Konağı

İskender Efendi’nin üçüncü kuşak torunu ve torununun çocukları tarafından işletilen yer, botanik park içerisindeki bir konak. Bursa içerisinde en iyi iskenderi yiyebileceğiniz yerlerin başında geliyor. Osmanlı mimarisinin özelliklerini taşıyan yapı hem göze hem de yemekleri ile midenize hitap edecek. Soğanlı Botanik Parkı içerisinde yer alan İskender Efendi Konağı, Osmangazi’de bulunuyor. Bursa İskender deneyimini memnun bir şekilde sonlandırmak için İskender Efendi Konağı’nı tercih edebilirsiniz.

iskender efendi konağı

Uludağ Kebapçısı

Küçük bir alanda kurulu olsa da 1964’ten beri verdikleri hizmet ile Bursa İskender konusunda en başarılı yerlerden biri Uludağ Kebapçısı. Bursa içerisindeki eski garajın yanında olan dükkânın duvarları, oraya gelen ünlülerin fotoğraflarıyla dolu. Küçük ancak lezzeti büyük olan yer daima oldukça kalabalık oluyor ve Bursa’da en iyi iskenderi nerede yiyebilirim sorusuna verilen en popüler cevaplardan birisi!

uludağ kebapçısı

Yüce Hünkâr Meşhur Bursa Kebapçısı

1961’den beri leziz Bursa İskender kebabıyla hizmet veren yerlerden biri de Yüce Hünkâr. Kapalı mekânda veya bahçesinde oturup iskenderinizi yerken Bursa manzarasını izleyebilirsiniz. Yıldırım’da bulunan dükkân Yeşil Camii’ne oldukça yakın bir konumda bulunuyor. Her şeyiyle efsane bir tat yakalayacağınıza eminiz.

yüce hünkâr meşhur bursa kebapçısı

Yavuz İskenderoğlu – Tarihi Ahşap Dükkân

Tasarımda kullanılan ahşap ağırlığından dolayı bu isimle anılan dükkân, yine İskenderoğlu ailesine ait. İskender Efendi’nin torunu Yavuz İskenderoğlu’na ait olan restoran Bursa İskender yiyebileceğiniz en iyi mekânlar arasında. Ayrıca içerideki atmosfer de unutulmaz ve sıcacık. Kuzu eti kullanan restoranda iskenderinizi yedikten sonra Kemalpaşa tatlısı da deneyebilirsiniz. Şimdiden afiyet olsun diyoruz!

iskender
  • Bununla birlikte daha fazla gezi, tatil ve seyahat hakkında bilgilendirici içerikler için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri