Bursa

Bursa Karacabey’de Gezilecek Yerler: Karacabey Longoz Ormanları

Karacabey Gezi Rehberi

Karacabey ya da eski bilinen ismiyle Mihaliç, Bursa’nın 70 km kadar batısında bulunan bir ilçedir. Nüfus bakımından Bursa’nın beşinci büyük ilçesidir. Bölgede ılıman bir Marmara iklimi görülmektedir ve bu yönüyle yılın her mevsimi gezilip görülmeye müsait bir havası vardır. Bursa geziniz esnasında farklı yerler keşfetmek istiyorsanız Karacabey güzel bir rota olabilir. Karacabey denildiğinde akla ilk olarak Karacabey Longoz Ormanları gelse de Karacabey’de gezilecek yerler bir hayli fazladır. İşte bu içeriğimizde Karacabey’de gezilmesi ve görülmesi gereken yerler sıralanmıştır.

Karacabey Tarihi

İlçenin tarihçesinin milattan önce 12. yüzyılda buraya göç eden Misiler’e dayandığı bilinmektedir. O dönemde Karacabey, Miletepolis adında bir şehirdir ancak yerleşim pek yaygın değildir. Bizans döneminde bölge hızlı bir göç almaya başlamış ve Mihaliç adıyla anılır olmuştur. Mihaliç’in Osmanlı İmparatorluğu topraklarına katılmasından sonra bölgeye Türk aileler yerleştirilmiş ve Osman Bey’in silah arkadaşlarından olan Emir Karaca Ali’nin sülalesine bırakılmıştır. Zamanla da ilçe Karacabey adıyla anılır olmuştur.

Karacabey’de Gezilecek Doğal Güzellikler ve Turistik Yerler

Karacabey’de gezilecek yerler denildiğinde akla çok sayıda turistik yer, doğal güzellik alanları gelebilir. Bu yerlerin başlıcası Karacabey Longozu’dur. İşte Karacabey’de gezip görebileceğiniz en güzel mekanlar…

Karacabey Longoz Ormanları

Karacabey’de gezilecek yerler

Subasar olarak da bilinen longozlar, bir tür orman çeşididir. Denize doğru akan derelerin getirdiği kumların birikerek kıyıda bir set oluşturması ve dere ağzını kapatmasıyla oluşmuştur. Türkiye’de varlığı bilinen 4 adet longoz vardır. Bunlar;

Ülkemizdeki longoz ormanlarının belki de en az bilinenin Karacabey Longozu’dur. Karacabey Longozu’nda ormanın büyük bir bölümü su içerisinde kalmıştır. İlkbahar geldiğinde ise bölgede gölcükler oluşur ve nilüfer çiçekleri açmaya başlar. Karacabey’in zengin bir flora ve faunası vardır. Doğaseverler için Bursa’da vakit geçirilebilecek en özel yerlerden biridir. Doğa fotoğrafçıları, kuş gözlemcileri ve araştırmacılar için Karacabey Longozu uygun bir alandır. Burada 217 kuş türünün yaşadığı tespit edilmiştir. Ayrıca 1990’lı yılların sonlarına doğru Meksika’dan ülkemize yılan balıkları göç etmiş ve burası yılan balıkları için üreme merkezi durumuna gelmiştir.

Karacabey’de gezilecek yerler

Peki Karacabey Longozu’nda ne yapılır? Burası öncelikle kafa dinlemek, şehrin gürültüsünden uzaklaşmak için harika bir alandır. Piknik yapabileceğiniz, çadır kampı yapabileceğiniz, bitki ve kuş çeşitliliğini gözlemleyebileceğiniz bir yerdir. Longozun içerisine araba ile girilebilmektedir ancak pek tavsiye edilmez. Çünkü bazı yerlerde çamur bataklıkları bulunmaktadır. Arabanız çamura saplanabilir ya da bozuk yollarda zarar görebilir. Karacabey Longozu için giriş ücreti bulunmamaktadır. Her ne kadar korunan ve ender görülen bir güzellik olsa da korunmasına yönelik ciddi bir hassasiyetin olmadığı görülmektedir. Karacabey ilçesinde, Bayramdere Köyü yakınlarında bulunan longoz, şehir merkezinden 85 km ve ilçe merkezinden ise 25 km uzaklıktadır.

Atatürk Kültür Parkı

Karacabey’de gezilecek yerler

Karacabey’de gezilecek yerler için verilebilecek bir diğer tavsiye Atatürk Kültür Parkı’dır. Yaklaşık 180 bin metrekarelik bir arazi üzerinde yer alan Atatürk Kültür Parkı, 2006 senesinde hizmete açılmıştır. Bursa’nın en çok ziyaret alan parkı konumundadır. Parkın içerisinde 35 bin metrekarelik bir gölet yer almaktadır. Gölet etrafında yeşillik alanlar yer alır ve bu alanda dinlenebilir, hazır yiyeceklerinizle piknik yapabilirsiniz. Park içerisinde kafeler, olimpik yüzme havuzu, spor alanları, çocuk eğlence alanları, halı sahalar bulunmaktadır. Parka girişler ücretsizdir. Günün her saatinde ziyarete açıktır. Hafta sonlarında sevdiklerinizle vakit geçirebileceğiniz güzel bir alandır. İlçe merkezinde yer almaktadır.

Bursa Dalyan Gölü

Karacabey’de gezilecek yerler

Karacabey ilçesinin Kocaçay deltasında bulunan Bursa Dalyan Gölü, bir lagün göl örneğidir. Denizden bir kum kordonu yardımıyla ayrılmıştır. Karacabey Longoz Ormanları’nın içerisinde yer almaktadır. Gölün denizden yüksekliği yaklaşık 2 metredir ve derinliği ise yaklaşık 75 cm kadardır. Kış aylarında denizin suları göle kadar ulaşır ve ağaç kökleri göl suyunun içinde kalır. Muhteşem bir doğal güzelliği vardır ve görülmeye değerdir. Girişler ücretsizdir.

Karacabey Yeme İçme

Bursa’nın nesi meşhur

Karacabey’e yolu düşecekler için mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında kestane şekeri, süt helvası, peynir tatlısı ve pideli köfte yer alır. Bu lezzetlerin tamamını ilçede yer alan birçok restoranda bulabilirsiniz. İlçede ev yemekleri, yöresel yemekler konseptinde menüler çıkaran çok sayıda mekan bulunmaktadır.

Karacabey Konaklama

İlçede geceyi geçirecekler için konaklama seçenekleri yeterli düzeydedir. Otel, bungalov ev tesisleri, kamp alanları, apart evler ve pansiyonlar olmak üzere konaklama alternatifleri mevcuttur.

Karacabey Ulaşım – Karacabey’e Nasıl Gidilir?

İlçe, Bursa şehir merkezinden yaklaşık 65 km uzaklıktadır. Buna ek olarak Mudanya; İstanbul’a 150 km, Kocaeli’ye 200 km, Balıkesir’e 80 km, İzmir’e 260 km ve Ankara’ya ise 445 km uzaklıktadır.

Bu içeriğimizde Karacabey gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Siz de Bursa geziniz esnasında Karacabey’de ne yapılır, Karacabey’de nereler görülmelidir gibi sorulara yanıt arıyorsanız bu içeriğimiz bir rehber niteliğinde olacaktır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızdaki içeriklere de göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri