BursaDini-Kültür Turları

Bursa Somuncu Baba Fırını ve Evi Gezi Rehberi

Bursa Somuncu Baba Fırını Nerede?

Somuncu Baba türbesi en çok ziyaret alan noktalardan biridir. Maneviyatı yüksek olan şehirlerimizden biri olan Bursa şehrimize yolunuz düşerse görmeniz gereken yerlerden biri de Somuncu Baba fırını ve evidir. Bursa Osmangazi Belediyesi’ne ait kuzguncular semti Şeyh Hamid Mahallesi’nde bulunur.1370-1399 yılları arasında Bursa’da yaşayan tasavvuf ehli Somuncu Baba tarafından yapılmıştır. Yapının üstü ev alt katı da fırın ve çilehane olarak tasarlanarak yapı inşa edilmiştir. Dönemin büyük tasavvuf alimi çok sayıda ziyaretçi çekmektedir.

Evi ve Fırını Nerededir 

Evliyalar şehri olarak bilinen Bursa ilimizdeki önemli tarihi yerlerden biri de Somuncu Baba Evi ve Fırını’dır. Aslen Kayseri Akçakaya köyündendir. Bursa’ya 1370 ‘lerden sonra gelmiştir.  Fırını iki gözlüdür. Tasavvuftaki kuralı fırın sistemine yansıtmıştır. Ona göre bu dünyadaki her şey zıddıyla kaimdir. Yani bu dünyada sıcak varsa soğuk da var. Yeri Bursa Osmangazi Belediyesi’ne ait kuzguncular semti Şeyh Hamid Mahallesi’nde bulunur.

Fırının Özellikleri Nelerdir 

Gece varsa gündüz de var dini felsefesini işine yansıtmıştır. Somuncu Baba Fırını’nın ham maddesi tuğla, taş ve çamurdur. Fırını alttan ve üstten borularla ısıtmalı sistemli yapmıştır. Böylece ekmekleri buharda pişirmiştir. Fırının üst tarafına borular yerleştirmiş alt tarafına da kaya tuzu ve cam parçaları koymuştur. Kaya tuzunu alt tarafın ısısını kontrol altına almak için kullanırken cam parçalarını ise ekmeğin içinin pişmesi için kullanmıştır. Otuz seneye yakın Bursa’da yaşamış.

1-6

Ulu Cami’nin yapım aşamasında üç sene boyunca günlük beş yüz işçiye ekmek yapmıştır. Ulu Cami’nin açılışında Şeyhülislam Molla Fenari’ nin Hatmi Şerifin okunması için önerilince büyük âlim ve gavsül azam olduğu ifşa edilmiştir. Ulu Cami’nin açılışında ifşa olan Bursa’dan Kütahya üzerinden Aksaray’a geçmiştir. Daha sonra Malatya Darende’ye geçmiştir. Gittikten sonra fırını işlememiştir. Şuanda ziyaretçilere açık olan Evi ve Fırını vakıfa aittir.

Ziyaret Saatleri 

Somuncu Baba Evi ve Fırını’ nı müzeler kanunu gereğince pazartesi günü hariç (pazartesi günleri bakım ve temizlik yapıldığından ) her gün sabah saat 10.00 ve akşam saat 18.00 saatleri arasında ziyaret edebilir. Yolunuz gezi ya da iş dolayısıyla Bursa’ya düşerse gerek tür dahilinde gerekse kişisel olarak muhakkak görmeniz gereken yerler listesine eklemelisiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri