BursaGünübirlik Geziler

Bursada Günübirlik Bir Gezi: Mudurnu Gezi Rehberi

Mudurnu Gezilecek Yerler

4000 yıl öncesine dayanan tarihi ve doğal güzellikleriyle günübirlik geziler için vazgeçilmez rotalardan biri olan Mudurnu, ziyaretçilerini bekliyor. İşte ilgilileri için Mudurnu gezi rehberi

4000 Yıllık Tarihi ile Mudurnu!

Bolu’ya bağlı bir ilçe olan Mudurnu, şehir merkezine 52 kilometre yaklaşık bir saat mesafededir. Ankara ile Mudurnu arasındaki mesafe 200 kilometre, Akyazı 70 kilometre ve Adapazarı 100 kilometredir. Nüfusu 2016 yılı itibari ile 19.375 olan Mudurnu İlçesi’nin bir beldesi ve 74 köyü bulunmaktadır.

Günübirlik geziler için gözde bir yer olan Mudurnu İlçesi’nin tarihi 4000 yıl öncesine dayanmaktadır. Mudurnu İlçesi, Kentsel Sit Alanı olarak kabul edilmiştir. 165 tane ev, 8 cami ve çok sayıda çeşme ile hamam olan Mudurnu’da, toplamda 173 tane mimari değeri fazla yapı bulunmaktadır. Gezilecek yerler arasında şunlar da bulunmaktadır: Tarihi evler, Kanuni Camii, Yıldırım Bayezit Camii ve hamamı, Şeyhül Ümran, Abdurrahim Tırsi, Şeyh Fahreddin Rumi, Davud-i Halveti, Şeyh Tevfik Efendi, Karaarslan Baba türbeleri.

günübirlik geziler
Kanuni Sultan Süleyman Camii

Günübirlik geziler için tercih edilen Mudurnu ilçesinde 215 tarihi değeri olan konut, 2 askeri yapı, 2 doğal anıt ve 20 dini yapı olan 239 tescilli yapı vardır. Mudurnu’da her sene temmuzun ilk pazar günü Şeyh-ül Ümran günü kutlanır. Ahilik geçmişi çok eski olan Mudurnu ilçesinde her hafta Cuma günü, Cuma namazından önce Esnaf Duası yapılmaktadır. Esnaflar arasından Orta Parası ismiyle para toplanarak ihtiyaç sahiplerine verilmektedir. Ayrıca her sene ekim ayının ikinci haftası Ahilik Kültürü Haftası düzenlenir.

günübirlik geziler
Tarihi Mudurnu Evleri

Mudurnu’da bulunan Abant Gölü ve etrafındaki yaylalar, Sülük Gölü ve Karamurat Gölü gezilmesi gereken doğal yerlerdendir. Kaplıca turizmi alanında Sarot ve Babas Kaplıcaları çok ünlüdür.

Türk mimari örneklerinden olan Keyvanlar Konağı ve Armutçular Konağı da görülmesi gereken yerlerdendir. Günübirlik turlar için gözde yerlerden olan Mudurnu’da yöresel ev yemekleri tanıtılan konaklardan odada kiralanabilmektedir.

günübirlik geziler
Abant Gölü

İstanbul’a yakın günübirlik geziler için tercih edilen Mudurnu’da, Şeyh-ül Ümran Tepesi de büyük ilgi görmektedir. Buradan bütün Mudurnu’yu izleme olanağı vardır. Şeyh-ül İmran Bayramı ise temmuz ayı ilk haftasındadır. Mudurna’da bayanların yaparak satışa sundukları iğne oyası çok meşhurdur. Türkiye genelinde Pişmaniye ismiyle bilinen Mudurnu Saray Helvaları üretim merkezide Mudurnu’dur.

Günübirlik Geziler Kategorisinin Vazgeçilmesi Mudurnu

Günübirlik geziler için ideal olan Mudurnu Babas Kaplıcası hafif diyabetliler ve metabolizma hastalıklarına faydalıdır. Diğer bir Mudurnu kaplıcası olan Sarot Kaplıcası, Bolu İli içinde bulunan tüm maden sularından farklı bir özellik taşımaktadır. Sıcaktır ve sülfat taşımaktadır.

İtalya 1999 senesinde Cittaslow (Sakin Şehir) akımına günümüzde 30 ülke dahil olmuştur. Türkiye’de bu ülkeler arasındadır. Ve ülkemizde bulunan üyeler içine Mudurnu’da katılmış bulunmaktadır. Ayrıca, Mudurnu 2014 senesinde Mudurnu Tarihi Ahi Kenti ismiyle Dünya Mirası Listesi’ne kabul edilmiştir.

Mudurnu’da bulunan Yıldırım Beyazıt dönemine ait olan Yıldırım Beyazıt Camii ve Yıldırım Beyazıt Hamamı altı yüz yıldır ayaktadır ve turistlerin öncelikle ilgi gösterdiği yerlerdendir.

günübirlik geziler
Yıldırım Beyazıt Hamamı

Mudurnu ilçesinde, ilçeye girişte Şehriman ve Hisar Tepesi bulunmaktadır. Mudurnu Deresi ise iki dağın arasındadır.

Büyük şehrin gürültüsünden uzaklaşmak isteyenler kaplıcaların şifalarından faydalanmak, inanç olgusu veren yerleri ziyaret etmek, tarihi mekanlarda bulunmak isteyenlerin günübirlik geziler ile tercih yerleridir. Akkayalar Travertenleri, Kurtuluş Savaşı izlerini halen üstünde taşıyan Zafer Kulesi, Frigyalılar zamanında oyulmak suretiyle Seben Kaya Evleri yoğun ilgi görülmektedir. 

Mudurnu, Bolu ilinin gurme ilçeleri arasındadır. Mudurnu’da tadılabilecek en ünlü lezzet Mudurnu Tavuğu’dur. Tavuğun yanında ilçeye has olan lezzetler ise şunlardır: Kızılcık Çorbası, Kabak Tatlısı, Kaşık Sapı Mantısı, Tarhana Çorbası, Un Helvası, Mudurnu Saray Helvası (Pişmaniye), Bombay Fasulye, Cevizli Ekmek.

Mudurnu, konaklama süresinde düşük fiyatları ile turizme hizmet vermektedir. Mudurnu otel ve pansiyonları ücretsiz iptal ve erken rezervasyonları ile müşterilerine yardımcı olmaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve aktivite içerikleri için GeziLinki’nin YouTube kanalını da ziyaret edebilirsiniz.

Bursa Somuncu Baba Fırını ve Evi Gezi Rehberi adlı içeriğimiz için de tıklayabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri