BursaMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Bursa’daki Işık Tanrısı’nın Şehri: Gölyazı Gezi Rehberi

Gölyazı Gezilecek Yerler

Tarihi yüzyıllar öncesine dayanan Gölyazı; Uluabat Gölü, eski adıyla Apolyont Gölü’nün kıyısındaki bir yarımadada kurulmuştur. Bu köyün tarihi Roma dönemlerine kadar uzanmaktadır. Gelin Bursa Gölyazı gezi rehberi videomuzda değinemediğimiz detaylara bir bakalım.

Gölyazı Gezisi: Gölyazı’nın Tarihi

Ayrıca Gölyazı, Işık Tanrısının Şehri olarak da bilinmektedir. Osmanlı Dönemi’nde ise Rum ve Türk nüfusun birlikte yaşadığı yerleşkede, 900 haneye yakını Rum, geri kalanı ise Manav Türklerinden oluşan 1000’in üstünde hane bulunmaktadır. Her iki taraf da hem iş hem sosyal hayat üzerinde uyumlu şekilde yaşamışlardır. Örneğin hamamlarda Perşembe ve Cuma günleri Müslümanlar yıkanırken Cumartesi ve Pazar günleri Rumlar yıkanırdı. Bunun dışında Pazar günleri Türk pazarları Cuma günleri Rum pazarları kurulur ve iki grup da birbirlerinden alışveriş ederlerdi. Ayrıca Gölyazı hakkında bilinmesi gerekenlerden biri de Tanrı Apollon adına kurulan 8-9 antik kentten, su kenarına kurulmuş olan tek şehir olmasıdır.

Gölyazı, Bursaİzmir karayolu üzerinde bulunan araçla kolaylıkla ulaşabileceğiniz Nilüfer ilçesine bağlı bir yerleşkedir. Zeytin ağaçlarıyla kaplı bir yolda, yaklaşık bir buçuk saatlik bir yolculuk sonunda Gölyazı’ya ulaşabilirsiniz. Gölyazı gezi rehberi planınız varsa sakın ertelemeyin, gerçekten gezilip görülecek bir yer.

Gölyazı  Görülmesi Gereken Yerler

Gölyazı deyince akıllarda canlanan ilk görüntüler elbette hayran bıraktıracak manzaralardır. Fakat daha öncesinde köyün iç kısımlarını gezip hatta bir kahvehane veya bir yemek mekanına oturup yerli halkla sohbet edebilirsiniz. Tadı damağınızda kalacak bir çay veya bir kahve ve hoş sohbet eğlenceli vakit geçirmenizi sağlayacaktır. Daha sonrasında, Gölyazı’da gezilecek yerler arasında bölgeye ilk giriş yaptığınızda sizi Gölyazı’nın sembollerinden biri sayılan Ağlayan Çınar karşılayacaktır.

gölyazı gezisi ağlayan çınar

Yemyeşil yapraklara ve şaşalı bir gövdeye sahip bu ağacın bu ismi alma hikayesi oldukça ilginçtir. Ağaç yıllar içerisinde yana doğru eğilim gösterdiğinden dolayı gövdesinden doğal bir kaynak suyu çıkmış ve alt tarafta küçük bir havuz oluşturmuştur. Bu nedenle yerli halk zamanla ağaca Ağlayan Ağaç lakabını takmıştır.

Zambak Tepe

Gölyazı Gezi Rotanızda mutlaka olması gereken yerlerden biri de Zambak Tepe’dir. Zambak Tepe, günbatımı manzarasının en muazzam seyredildiği yer olarak söylenir ve meydanda bulunan çay bahçesinden 10 dakika uzaklıkta bulunmaktadır. Fotoğraf çekmeyi veya çekilmeyi seviyorsanız, tam saatinde bölgeye gidip muhteşem günbatımı kareleri yakalayabilirsiniz. Ayrıca bu bölgenin de isminin bir hikayesi bulunmaktadır. Bu tepe eskiden Rum mezarlığı olarak kullanılmış ve Rumlar’da mezar başına zambak dikme geleneğinden kaynaklı zamanla buraya Zambak Tepe adını vermişlerdir.

Apollon Tapınağı

Mazisini Apollon’dan alan bu köyde, Apollon Tapınağı’nı görmeden gitmek olmaz. Apollon Tapınağı, Gölyazı’nın çevresinde bulunan küçük adalardan biri olan Kızadası’nda bulunmaktadır. Buraya gidebilmek için teknelerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca bu tapınak Roma İmparatoru Caracalla döneminde bastırılan bir paranın üzerinde yer alan tapınağın ta kendisidir. Tapınak zaman zaman sular altında kalmasına karşın oldukça gösterişli bir yapıya sahiptir ve ön yüzü 3 sütunlu ve üçgen alınlıklıdır.

Aziz Panteleimon Kilisesi

Üç nefli, dikdörtgen bir plana sahip olan kilisenin doğu tarafında üç bölümlü apsisi bulunmaktadır. Ana apsitte dışa doğru daralmakta olan bir pencere ve ona simetrik iki dikdörtgen niş bulunmaktadır. İbadet yerleri kuzey ve güney olmak üzere birbirlerine simetrik altı pencere ile aydınlatılmıştır. Kilisenin kuzey güney cehpeleri payelerle birlikte beş bölüme ayrılmıştır. Ayrıca bu kilise Anadolu Rum Ortodoks kiliselerinin önemli ve en özgün olanlarından biridir ve Aziz Georgios adına inşa edilmiştir.

Bazı kaynaklar inşa edilme yılını 19. Yüzyıl sonu olarak ifade etseler de kilisenin restorasyon döneminde ortaya çıkan 1903 göstergesi, kilisenin olası yapım tarihini belirtmektedir. Kilisenin üzerini örtmekte olan çift katlı büyükçe bir çatı bulunmaktadır fakat restorasyon öncesinde bu çatı yıkılmıştır. Aziz Panteleimon Kilisesi Gölyazı Gezisi rotalarının olmazsa olmazlarından biridir.

Gölyazı’da Kahvaltı

Gölyazı’ya kadar gelip, usulüne uygun muhteşem bir köy kahvaltısı yapmadan dönmek, bu geziyi yarım bırakmak demektir. Gölyazı, doğal ve sakinlik veren atmosferi ile akıllara kazınmaktadır. Buraya geldiğinizde kendinizi Venedik simülasyonunda gibi hayal edip sandal ile çevre turu yapabilirsiniz. Daha sonrasında karnınızın acıktığını hissedip kahvaltı için bir yerler arayacak olursanız, hiç zorlanmayacaksınız. Çünkü çevrede birçok mekan kahvaltı hizmeti vermekte. Daha el işi ürünler ile kahvaltı etmek isterseniz gölün kenarında tezgahlarını açmış kadınların sıcacık gözleme ve böreklerinden de tercih edebilirsiniz. Fiyatlar iki bölüm için de oldukça uygun. Yani ister bir mekanda doğanın verdiği huzurla kahvaltı edin, isterseniz göl kenarında sıcak çay ve gözlemenin samimiyetiyle kahvaltı edin, her ikisinin de tadı damağınızda kalacaktır. Gölyazı gezi rehberi planınız varsa kahvaltı seçeneğini mutlaka düşünmelisiniz.

Gölyazı’da Konaklama

Bursa Gölyazı’nın günübirlik gezilecek bir yer olmadığını geldiğinizde çok daha iyi anlayacaksınız ve burada birkaç gün daha vakit geçirmek isteyeceksinizdir. Eşsiz manzaraları ve doğanın huzurunu en derinlerde hissettiğiniz bu köyde biraz daha vakit geçirebilmek için kalabileceğiniz bazı yerler bulunmaktadır. Bunlardan biri pansiyon tarzı yerler diğeri ise oteller. Bunlarla ilgili bilgiler verecek olursak Gölyazı yerleşkesinde pek fazla otel bulunmamakta fakat bölgeye 15 kilometre uzaklıkta uygun fiyata konaklayabileceğiniz oteller mevcut. Üstelik kahvaltı dahil olanları da var.

Gölyazı hakkında daha çok bilgi almak isterseniz, GeziLinki’nin YouTube kanalımıza da göz atabilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu