ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Çanakkale’de Güzel Bir Gün: Babakale Gezilecek Yerler

Çanakkale Babakale Gezi Rehberi

Zamanın hızına yetişemediğimiz bu günlerde sessiz sakin bir tatil ile dinlenmek ister misiniz? Babakale gezilecek yerler sizin için huzur dolu dinlenme köşesi olacaktır!

Babakale Nerede?

Babakale, Çanakkale şehrinin Ayvacık ilçesindeki bir köydür. Babakale, Çanakkale il merkezine 110 kilometre mesafede bulunurken Ayvacık ilçe merkezi de 52 kilometre mesafede bulunmaktadır. Babakale gezilecek yerler ile Asya kıtasının batıdaki en uç noktasına yolculuk yapmış olacaksınız!

Babakale’nin bir de hikayesi bulunmaktadır. Çok eski zamanlarda, dini önder Bektaşi Sultan Baba, Osmanlı gemilerinden birinde vefat ettikten sonra bu bölgeye gömülür. Buraya onu anmak için gelen denizciler bölgeye Baba Burnu adını verirler. Burayı korsanlardan korumak için bir de kale yaparlar ve ismi Babakale olarak kalır. Ayrıca, Osmanlı’nın inşa ettiği son kale özelliğine sahiptir.

Babakale Gezisi Yaparken Gezilecek Yerler

Babakale, eski çağlarda Dardanel olarak anılan Çanakkale’de bulunmaktadır. Sahip olduğu köklü tarihi ile eşi benzeri bulunmayan kentte gezilebilecek birbirinden farklı birçok noktaya sahiptir.

Babakale

Osmanlı Dönemi’nde yaptırılan son kale olan Babakale’de hala ayakta olan Ulucami, çeşmeler ve çifte hamam bulunmaktadır. Aynı zamanda, kale bulunduğu köye de ismini vermiştir. Köyün meydanına yakın yerde olan kale görkemli kapılara sahiptir. Babakale gezilecek yerler arasında mutlaka görmeniz gereken kaleden nefes kesen deniz manzarasının keyfini çıkarabilirsiniz. Bu kalede oturarak karşısındaki Midilli Adası’nın manzarasını, gemileri ve balıkçı teknelerini izleyebilirsiniz.

Apollon Smintheus Tapınağı

Apollon Smintheus Tapınağı, Babakale köyüne oldukça yakın olan Gülpınar beldesinde yer almaktadır. Yaklaşık 2500 yıllık bir tarihi olduğu düşünülmektedir. Babakale gezilecek yerler ile Troas bölgesindeki Athena tapınağından sonraki en önemli ikinci kutsal alanı ziyaret edebilirsiniz.

Akliman Plajı

Babakale köyünün 5 kilometre kuzeyinde yer alan Akliman Plajı’nı rotanıza ekleyebilirsiniz. Sahilin yolu dik bir yokuşa sahip olduğundan aracınızı park edip yürüyerek sahile inmeniz daha avantajlı olacaktır. Uzun sahile sahip plajda dilerseniz çadır kurabilirsiniz. Plajda bir de tesis bulunmaktadır. Kumların üzerinde ya da şezlonglarda denizin ve güneşin tadını Çanakkale Babakale gezilecek yerler ile çıkarabilirsiniz.

Behramkale Köyü

Behramkale Köyü ve Assos Antik Kenti’nin bulunduğu bölge ‘’Assos’’ olarak adlandırılmaktadır. Taş evleri ve Arnavut kaldırımları ile ziyaretçilerin ilgisini çeken köy, doğa ve tarihin eşsiz kesişim noktasını oluşturmaktadır. Turkuaz suları ve manzarası ile hayatın dinginliğini gözler önene seren Behramkale, birçok farklı tarihi yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Yalnızca yürüyerek geçilebilen 80 metre uzunluğundaki Behramkale Köprüsü, mimari yapısı ile dikkat çeken Hüdavendigar Camii bunlardan yalnızca birkaçıdır.

Assos Antik Kenti

Behramkale’nin yokuşlu yollarının sonu tepedeki Assos Antik Kenti’ne çıkmaktadır. İki girişi bulunan antik kent, Antik Çağın önemli liman kentlerinden birisidir. Burada karşılaşacağını ilk yapı ise görkemli görüntüsüyle Athena Tapınağı olacaktır. Babakale gezilecek yerler için birbirinden güzel gün batımı manzaraları seyretmek isterseniz güneşi mutlaka burada batırmalısınız.

Assos Antik Limanı

Liman dik ve virajlı bir yola sahiptir. Bu nedenle yürüyerek limana ulaşmanızı öneririz. Balıkçı sandalları ve balık restoranları ile ziyaretçilerini ağırlayan antik liman, Assos’un eğlence mekanıdır.

Kadırga Koyu

Babakale gezilecek yerler arasında kamp yaparak doğanın tadını çıkarmak isterseniz önerebileceğimiz bir diğer nokta Kadırga Koyu’dur. Behramkale Köyü’ne gelmişken bu koyda denize girmeden dönmemenizi tavsiye ederiz. Koy, taşlı sahili ve masmavi suları ile geri dönmek istemeyeceğiniz bir güzelliğe sahiptir.

Babakale Gezisi Ne Zaman Yapılmalıdır?

Mayıs ve ekim ayı döneminde burada deniz, kum ve güneşin keyfini çıkarabilirsiniz. Yılın farklı dönemlerinde Babakale’yi ziyaret ederek mevsimine uygun lezzetli balıkları deniz manzaralı restoranlarda yiyebilirsiniz, tarihi ve doğal güzellikleri gezebilirsiniz.

Babakale Gezisi Yaparken Ne Yenir & Neler Yapılır?

Keşkek, kaya koruğu, hindiba, höşmerim, ısırgan çullaması ve pırasa böreğini Babakale gezisi sırasında mutlaka tatmalısınız. Babakale restoranlarında deniz mahsulleri ve Körfez balıklarını da denemelisiniz. Kalamar Dolması, Karides Tatlısı, Kırlangıç Balığı resteranların spesiyalleri arasındadır. Karagöz, Levrek, Sinarit, Mercan ise bölgenin lezzetli balıkları arasındadır.

Denize karşı Babakale’nin çay bahçelerinde kahve içebilirsizniz. Kekik kaplı tepeler sayesinde lezzetli hayvansal ürünlerinden özellikle ezine peyniri almanızı öneririz.

Babakale Gezisi Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler & Tavsiyeler

Asya’nın en batı ucu ile Ege Denizi’nin birleştiği noktada denizin tadını çıkarmak için pek çok alternatifiniz bulunmaktadır. Sokakağzı, Koruoba ve Kadırga plajlarını tavsiye edebiliriz.

Aile geleneği olarak el yapımı üretilen Babakale bıçaklarından almalısınız. Günümüzde yalnızca bir tane kalan dükkândan boynuz veya ağaç saplı, deri kılıflı bıçakları bulabilirsiniz.

Assos bölgesinde bulunan Babakale’nin Türkiye’nin en batı noktası olduğunu belirtmiştik. Ezine Otogarı’ndan kalkan Akliman otobüsleri ile Babakale Köyü’ne ulaşabilirsiniz.

Çanakkale Havaalanı ve Edremit Havaalanı ile farklı şehirlerden hava yolu ile Babakale gezilecek yerler için kolay bir yolculuk yapabilirsiniz. Edremit- Assos arası uzaklık 60 kilometredir. Çanakkale– Assos arası uzaklık ise yaklaşık 90 kilometredir.

Ayrıca Çanakkale’ye gelmişken yapabileceğiniz bir diğer gezi de Çanakkale’nin Klasikleşmiş Gezilerinden: Gökçeada Gezisi‘dir.

  • Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri