ÇanakkaleGastronomi Gezileri

Çanakkale’nin En İyi Sokak Lezzetleri: Çanakkale’nin Nesi Meşhur?

Çanakkale Sokak Lezzetleri

Çanakkale, ülkemizin en değerli şehirleri arasında gelmektedir. Marmara Bölgesi’ne bağlı bir şehir olsa da Ege’de de toprakları bulunmaktadır. Tekirdağ, Bursa, Edirne ve İstanbul gibi şehirlere yakın olması sebebiyle günübirlik geziler için de sıkça tercih edilmektedir. Çanakkale tatil ve kültür turizmi açısından oldukça gelişmiş bir yerdir. Ayrıca buranın mutfak kültürü de tatmin edici düzeydedir. Çanakkale’nin sokak lezzetleri oldukça zengindir. Günübirlik gezileriniz ya da tatil gezileriniz esnasında her sokak başında Çanakkale’ye özgü lezzetleri deneyimleyebilirsiniz. Peki Çanakkale’nin nesi meşhur? İşte birbirinden güzel Çanakkale sokak lezzetleri:

Peynir Helvası

Çanakkale sokak lezzetleri

Peynir helvası yalnızca Çanakkale’ye özgü bir lezzet değildir ancak Çanakkale’de en lezzetli peynir helvasını yiyecek olmanız muhtemeldir. Burada, peynir helvası alışılagelmişten biraz daha farklı şekilde hazırlanmaktadır. Şehrin en popüler lezzetlerinden biridir. Peynir helvasını her kafede, restoranda yiyebilirsiniz. Ayrıca yöre halkının da özel günlerde misafirlerini ağırlarken tercih ettiği ilk tatlılardan biridir. Çanakkale’de en lezzetli peynir helvalarını; Çerkezoğlu Peynir Helvası, Uludağoğulları Helvacılık, Samanyolu Peynir Helvası, Hüsmenoğlu Babalığın Torunları gibi mekanlarda yiyebilirsiniz.

Mafiş

Çanakkale sokak lezzetleri

İsmi gibi kendisi de oldukça farklı olan Mafiş tatlısı, Çanakkale sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Aslında hemen hemen herkesin bildiği “Pişi” ile aynı şekilde hazırlanmaktadır. Ancak ondan farkı üzerine şerbet dökülmesidir. Küçük hamur bezeleri kızgın bir yağda kızartıldıktan sonra üzerine şerbet dökülerek tatlandırılmaktadır. Mafiş tatlısı, Çanakkale’nin yerli halkı tarafından sıkça yapılmaktadır. Ayrıca şehirde pek çok tatlıcıda bu tatlıyı denemek de mümkündür. Bu tatlıyı Çanakkale’de; Kadir Usta, Zeus Dondurma, Hüsmenoğlu, Doğan Pastanesi, Güntepe Restoran gibi mekanlarda deneyebilirsiniz.

Sardalya

Çanakkale sokak lezzetleri

Sardalya, Çanakkale sokak lezzetleri arasında yer almaktadır. Çanakkale ve Balıkesir çevresinde sardalya balığı en çok tüketilen balıklar arasındadır. Balıkçıların hepsinde sardalya bulmak mümkündür ve de önemli bir yere sahiptir. Çanakkale’de sardalya balığını hem ızgarada hem de tavada servis edilmektedir. Özellikle de sardalya balığının una bulanarak tavada kızartılması tavsiye edilmektedir. Yanında tarator gibi yoğurtlu bir sosla servis edilmesi de bu yemeğin en ilginç yanlarından biri olmaktadır. Eğer çok vaktiniz yoksa Çanakkale’nin hemen hemen her sokağında sardalya yiyebileceğiniz bir balıkçı bulabilirsiniz. Ekmek arası sardalya da oldukça güzel bir lezzet şöleni sunmaktadır. Bu lezzeti yiyebileceğiniz en güzel mekan, şehrin de en popüler mekanlarından biri olan Sardal-Ye’dir. Fiyatları makul denebilecek düzeyde olmakla birlikte balıkları oldukça taze ve lezzetlidir.

Midye Dolma

Çanakkale sokak lezzetleri

Çanakkale sokak lezzetleri denince akla ilk gelen lezzetlerden bir tanesi de midye dolmadır. Midye dolma ülkenin dört bir yanında oldukça sevilen bir yiyecektir. Özellikle de İstanbul ve çevresinde bir hayli popülerdir. Çanakkale’de midye dolma oldukça önemli bir yere sahiptir. Şehirde hem turistik yerlerde hem de her cadde üzerinde midye dolma görmeniz mümkündür. Çanakkale’de midyeyi özel kılan en önemli detay her zaman taze olmasıdır. Eğer midye dolma seviyorsanız Çanakkale geziniz esnasında mutlaka denemelisiniz. Yiyebileceğiniz başlıca mekanlar; Midye Bar, Zen Midye Kokoreç, Deniz Kızı Midye Dolma Balık Ekmek şeklinde sıralanabilir.

Kabaklı Börek

Çanakkale sokak lezzetleri

Kabaklı börek, Çanakkale’de oldukça yaygın olan börek çeşitlerinden biridir. Bu böreğin en ayırt edici yanı şekerli olmasıdır. Yufka içerisinde balkabağı, toz şeker, yağ, karabiber konularak hazırlanan bu böreği Çanakkale’de birçok restoranda, kafede tadabilirsiniz. Sarmaşık Hamur Evi – Bozcaada’da kabaklı börek yiyebilirsiniz.

Çanakkale sokak lezzetleri gibi daha birçok içerik için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca Çanakkale’nin en iyi 5 yöresel lezzeti nelerdir, tıklayarak göz atabilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri