ÇanakkaleMarmaraYurtiçi Gezilerimiz

Çardak Kum Adası – Çardak Gezilecek Yerler

Çardak Gezi Rehberi

Çardak, geçmişi 600 yıldan fazla olan, Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı güzel bir beldedir. Bölge son yıllarda turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Çardak Beldesi Kuzey Ege’de deniz kıyısına kurulu bir konumdadır. Bu özelliği de beldeyi tatilciler için cazip hale getirmiştir. Çardak’ın kıyısı olduğu deniz Marmara Denizi’dir. Öte yandan Çardak’ın en önemli ve dikkat çeken bölgesi Çardak Kum Adası denilen yerdir. Bu bölge geçmişten beri şifalı olarak adlandırılmıştır.

Birçok turist bu bölgeye gelerek kendisini Kum Adası’nda bulunan kumlara gömer. Bu aktivitenin sağlığa iyi geldiği inanılır. Özellikle Romatizmal hastalıklara. Ayrıca Çardak’tan bir köprü ile Kum Adası’na geçiş yapabilirsiniz. Yaklaşık 1 km uzunluğunda olan alan yer yer 100-200 metre genişliğindedir. Çardak Kum Adası üzerinde ayrıca iki işletme bulunmaktadır. Bu işletmelerde tost, hamburger ve çizburger tarzı yemekler bulabilirsiniz. Fiyatları ise 15-20 TL civarındadır.

ÇARDAK’TA BULUNAN KUM ADASI’NIN HİKÂYESİ

Bölgedeki inanışa göre Gazi Süleyman Paşa isimli Osmanlı komutanı karşıdaki Gelibolu’ya yaptırdığı sal ile geçmek ister. Tam da bu sırada Kızıl Deli Sultan adında bir kişi de Gazi Süleyman Paşa ile sala binmek ister. Evliya olduğu belirtilen Kızıl Deli Sultan’ı sala almak istemezler ve sal hareket eder. Sal hareket ettikten sonra Kızıl Deli Sultan yanına aldığı kumları atarak salların arkasından yürüyerek gider. İddiaya göre bu kumlar günümüzdeki kum adasına dönüşür. Gazi Süleyman Paşa ve beraberindekiler Çanakkale Boğazı kapanacak korkusuyla Kızıl Deli Sultan’ı da sala alarak Gelibolu’ya götürürler.

TARİHİ ÇARDAK YAĞLI GÜREŞLERİ

Çardak’ın en önemli özelliklerinden birisi de bölgede yapılan tarihi yağlı güreşlerdir. Başlangıç tarihi tam olarak bilinemese de bu geleneğin düzenli olarak 1700’lerde başladığı düşünülmektedir. Her sene pehlivanlar Çardak’a gelmekte ve başpehlivanlık için mücadele etmektedir. Bu etkinlik için her sene binlerce kişi Çardak Kum Adası bölgesine akın etmektedir.

ÇARDAK’A NASIL GİDİLİR?

Çardak, Çanakkale’nin Lapseki ilçesine bağlı bir bele olduğu için ilk gitmeniz gereken yer Lapseki olmalıdır. Eğer bulunduğunuz yerden direk Lapseki’ye araç yok ile Çanakkale otogara gelip buradan Lapseki araçlarına binmeniz gerekmektedir.

Lapseki terminaline geldiğiniz zam buradan Çardak’a giden araçlar bulacaksınız. Öte yandan Çardak-Gelibolu arasında arabalı feribot hattı da bulunmaktadır.

ÇARDAK SAHİLİ/PLAJI

Çardak Kum Adası çok temiz ve doğal plajlara sahiptir. 2 adet denize girilebilir bölgesi bulunmaktadır. Yazının başında da belirttiğimiz gibi buradaki kumlar şifalı olarak lanse edilir ve Türkiye’nin dört bir yanından şifa arayan insanlar kendilerini bu kuma gömerler.

Öte yandan Çardak sahili romantik görünümü ile çiftlerin tercih ettiği bir yerdir. Yaz kış bölgeye giden turistler deniz havasını içlerine çekerek sahilde yürüyüş yaparlar.

ÇARDAK’TA KONAKLAMA

Çardak küçük bir yer olmasından dolayı çok sayıda büyük oteli yoktur. Otellerin geneli orta ve küçük ölçeklidir. Bölgede pansiyon da yer almaktadır. Bu nedenle kalacak yer sıkıntısı yoktur. Çadır kampı için bölge müsaittir. Öte yandan ücretli kamp alanı da mevcuttur. Ancak Çardak küçük bir bölge olduğu için yaz aylarında gitmeden önce mutlaka rezervasyon yaptırmalısınız.

Buna benzer daha birçok gezi, tatil ve gastronomi içerikli paylaşımlar için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri