Mavi Tur

Çatı Koyu Mavi Tur Datça’da Sizi Bekliyor

Çatı Koyu Nerede?

Datça yarımadasında bulunan Çatı Koyu, her yıl birçok yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sizler de bir mavi tur planlıyorsanız hemen planlarınızı yapın!

Çatı Koyu Hakkında

Büyük Çatı koyu ve Küçük Çatı Koyu olarak ikiye ayrılan koy, özellikle günübirlik turlar ve mavi tur yapan turistlerin uğrak noktalarından biridir. Datça ilçe merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıkta bulunan koy yemyeşil ağaçlarla çevrilidir. Hemen hemen her hava koşulunda tekneler için sakin bir demir atma alanı olarak bilinen koy, mavi yolculuk planlıyorsanız kesinlikle uğramak isteyeceğiniz noktalardan biridir.

çatı koyu

Küçük çatı koyunun etrafı çam ağaçları ve günlük ağaçları ile doludur. Kayalık bir alan olan küçük koy sakinliği ile ve küçük plajı ile bilinmektedir. Her yaz yerli ve yabancı turistler mavi turlar ya da günübirlik turlar ile buraya uğramaktadırlar.

İlginizi çekebilir: Karaada Turu: Mavi Tur İçin En İlgi Çekici Seçeneklerden Biri

Küçük Çatı Koyu

Büyük Koy ise yine Küçük Koy gibi Börtübet limanının güneyinde bulunur. Buranın şekli bir ayağa benzemektedir. Yine hemen hemen her hava koşulunda teknelerin rahatlıkla demir atabileceği bir alandır. Bu alana genellikle büyük tekneler Demir atarlar ve yine sakin bir plajı bulunur.

Büyük Çatı Koyu

Marmaris’ten kendi aracınızla ilerliyor sanız Balakaşıran yolu üzerine arabanızı bırakıp 20 dakika kadar yürümeniz gerekebilir. Burası Datça ilçe merkezine ise yaklaşık 45 kilometre mesafede bulunmaktadır. Aynı zamanda Datça ilçesinden Kalkan küçük teknelerle ya da balıkçı tekneleri ile de buraya ulaşım sağlamanız mümkün.

Büyük ve Küçük Çatı Koyları Nerede?

çatı koyu

Küçük koy, Büyük koya göre karadan daha fazla ziyaretçi ağırlar. Çünkü Küçük Çatı koyuna karadan ulaşım mümkündür. Özellikle akşamları Çatı Koyu, birçok tekneye ev sahipliği yapar ve burada birçok büyük ve küçük teknenin demir attığını görebilirsiniz.

Marmaris ile Datça Yarımadası arasındaki alanda bulunan koy, denizden daha rahat bir ulaşıma sahip. Yani eğer bir mavi tur planlıyorsanız ya da günübirlik turlar ile gezintiye çıkacaksınız bu koya uğramanız çok yüksek bir ihtimal.

Koyda Neler Yapılır?

Karadan ulaşımı neredeyse olmaması buradaki doğallığın bozulmamasına ve buranın bakır kalmasına yol açmış. Yani burada çok fazla tesisin ve işletmenin bulunduğunu söyleyemeyiz. Daha çok günübirlik turlar ile, kiralayacağınız küçük tekneler ile ya da uzun bir mavi yolculuk sırasında ziyaret ederek bunun tadını çıkarabilirsiniz. Denizin rengi, berraklığı ve güzel manzarası ile çoğu ziyaretçisini kendine hayran bırakan Çatı Koyu; durgun suyu ve çam kokuları eşliğinde misafirlerini bekliyor.

Bu içerikte Datça‘nın en güzel koylarından olan Çatı Koyları hakkında gerekli olabilecek tüm bilgiler verilmiştir. Datça gezinizde mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerler arasında yer almaktadır. Buna benzer daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu