BalıkesirMarmara

Cunda Alibey Adası gezilecek yerler? Cunda’ya nasıl gidilir?

Cunda Alibey Adası Gezi Rehberi

Cunda Alibey Adası adından övgü ile söz ettiren Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir adadır. Cunda, Ayvalık Koyu’ndaki tek yerleşim yeri bulunan adadır.

Cunda ya da Alibey Adası olarak bilinen ada Gökçeada, Bozcaada ve Uzunada’dan sonra Türkiye’nin Ege Denizi’ndeki en büyük 4’ncü adasıdır. Adaya Ayvalık merkezden köprü ile ulaşılmaktadır. Bu köprü sayesinde adayı aracınızla gezebilmektesiniz. Ancak adada otopark sorunu vardır. Bu nedenle merkeze gelmeden aracınızı uygun bir yere park etmeli ve yayan olarak gezmelisiniz. Öte yandan merkeze yakın çok sayıda özel otopark bulunmaktadır. Bunların ücreti ise günlük 15-20 TL arasındadır.

Öte yandan araçsız olarak Ayvalık iskeleden kalkan teknelerle de Cunda’ya geçebilirsiniz. Bu geçişlerin ücreti yaklaşık olarak 5 TL civarındadır.

CUNDA VE MÜBADELE

Ada aslında önceden Rumların fazla nüfusa sahip olduğu bir yerleşim yeriydi. Ancak mübadele ile adadaki Rumlar Yunanistan’a Girit ve Midilli adalarındaki Türkler ise adaya yerleşmiştir. Bu değiş tokuş ile adanın kültürü önemli ölçüde değişmiştir.

Öte yandan belirli günlerde kalkan gemiler ile Yunanistan’daki Rumlar Cunda’ya, Cunda’daki Türkler de Girit ve Midilli adalarına gidebilmektedir.

CUNDA MUTFAĞI

Cunda Adası asıl ününü sahildeki balık lokantaları ile kazanmıştır. Çoğu alkollü olan bu mekanlarda yer bulmak oldukça zordur. Zengin bir yemek kültürüne sahip olan Cunda’da otlar da önemli bir yer tutmakta ve adanın gastronomisine katkı sağlamaktadır. Adada sırf otların satıldığı ot pazarı bulunmaktadır. Öte yandan Ayvalık’a bağlı olan Cunda’da zeytin ve zeytincilik önemli bir geçim kaynağıdır. Dünyaca ünlü bu zeytinler adanın yurt dışına açılan kapılarıdır.

Cunda’ya özgü yemeklerden bazıları ise şöyledir,

Ahtapot Salatası

Beğendili Sübye

Otlu Balık

Ahtapot Sarma

Lakerda

Deniz Fasulyesi

Kaya Koruğu

Girit Biberi

Girit ezmesi

İstifno Otu

Som Otu

Ayvalık tostu

Sakızlı dondurma

Lor tatlısı

CUNDA’DA ADALAR TURU

Cunda Adası’nın çevresinde birçok ada bulunmaktadır. Bu adalara her gün tekne turları düzenlenmektedir. Tekne turları ile Cunda veya Ayvalık’a gelen turistler teknelere belli bir ücret karşılığında binerek sabahtan akşama kadar koyları ve adaları gezerler. Yemekli olan bu tekneler bölgenin en güzel koylarında demirler ve misafirlerinin bu koylarda yüzmelerine imkan verirler. Öte yandan bu teknelerde canlı müzik ve eğlence vardır.

Ayrıca bölgede çok fazla mercan adası da yer almaktadır. Aynı tekne turları gibi sahile demirli dalış tekneleri bulunmaktadır. Bu tekneler birer dalış okulu özelliği taşımaktadır. Belli bir ücret karşılığında misafirlerine eğitim veren bu tekneler mercan adalarına dalışa gitmektedir. Dalış sırasında fotoğraf ve video hizmetleri de vermektelerdir.

CUNDA’DA TARİHİ YERLER

Adada gezilecek tarihi yerler ise şöyledir,

Çamlı Manastır

Koruyan Meryem Manastırı

Ay Işığı Manastırı

Ayos Apostolos Manastırı

Tavuk Adası Manastırı

Güvercin Adası Manastırı

İlyas Peygamber Manastırı

Kızlar Manastırı

Panaya Kilisesi

Taksiyarhis Kilisesi

Hamidiye Camii

Cunda Rahmi Koç Müzesi

Cunda Yel Değirmeni

CUNDA SAHİLİ/PLAJI

Cunda’nın ana sahili bir tekne iskelesi görünümündedir. Bu kısımda denize girmek mümkün değildir. Ancak özellikle adanın arka kısmında kum sahiller bulunmaktadır buralarda denize girilmektedir. Adanın eski ve tarihi binaları merkezinde yer almaktadır. Denize girilen arka kısmında ise yeni yerleşim yerleri ve siteler bulunmaktadır.

CUNDA’DA KONAKLAMA

Cunda’da büyük otellerin haricinde butik otel ve pansiyon sayısı oldukça fazladır. Bu küçük ama şirin butik otel ve pansiyonlar çoğunlukla tarihi binalardan dönüştürülmedir.  Bence Cunda’ya gidildiğinde büyük oteller yerine bu butik oteller tercih edilmelidir. Öte yandan adada kamp yapacak ücretli ve ücretsiz yerler bulunmaktadır.

SİZİN İÇİN ÖNERDİĞİMİZ DİĞER BİR YER: Geyikli Ezine nerede? Geyikli’ye nasıl gidilir?

Ümit Akbaba

Selam, ben Ümit. Eşim Serap ve oğlumuz Metehan ile #Türkiye'yi gezmeye devam ediyoruz.

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri