Aktiviteli Tatiller

Denizli’de Yamaç Paraşütü Yapmak & Denizli Gezi Rehberi

Denizli'de Ne Yapılır?

Özgürlük ve adrenalin vadeden yamaç paraşütünü Dinamit Tepesi’nde denediniz mi? İşte Denizli gezi rehberi ile yamaç paraşütüne dair tüm detaylar!

Dinamit Tepesi Nerededir? Denizli Gezi Rehberi

Dinamit Tepesi, Denizli ilinde yer almaktadır. Karahayıt ve Kurtluca ilçelerine yakın, Hierapolis giriş kapısından arabayla yarım saat uzaklıkta bulunmaktadır. Pamukkale’ye 3 kilometre uzaklıktadır. Pamukkale’den geçilerek gidilen tepe adını tepede bulunan eski bir dinamit deposundan almaktadır. Pamukkale’ye yaklaşık bir saat uzaklıkta bulunan Denizli Çardak Havalimanı’na iniş yaparak da Dinamit Tepesi’ne ulaşımınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Dinamit Tepesi’nde Yamaç Paraşütü Yapmak & Sosyal İmkanlar

Karahayıt mahallesi, Pamukkale ve termal sulardan yükselen dumanlarla geniş tarlaların görülebildiği uçsuz bucaksız manzaraya sahip Dinamit Tepesi’nde yamaç paraşütü yapmak anı yaşamanın en güzel seçeneklerindendir. Kuş bakışı heyecanlı dakikalar geçirmek ve doğanın tüm renklerine şahit olmak isterseniz bu hava sporunu tercih edebilirsiniz. Eğitim uçuşları olarak adlandırılan çoğunlukla başlangıç uçuşları için tercih edilen Dinamit Tepesi’nde yamaç paraşütü yapmak havada süzülürken özgürlük ve adrenalini vücudunuzun her hücresinde hissetmenizi ve anı yaşamanızı sağlayacaktır.

Tarihi ve doğa turizmi bakımından adeta bir cennet olan Denizli’de yamaç paraşütü yapmak için gerekli olan şeyler ise kas gücü ve rüzgardır. Rüzgâra eşlik ederek yapacağınız yamaç paraşütü uçuşunda pilotlar eşliğinde uçabilirsiniz.

Hazırladığımız Denizli gezi rehberi yazımızda Dinamit Tepe’sinde yamaç paraşütü yapmak isteyenler için bir uyarımız olacaktır. Dinamit Tepesi, batı rüzgarının hâkim olduğu bir tepedir. Bu nedenle özellikle sabah saatlerinde uçuşa elverişlidir. Öğleye doğru başlayan güçlü termik oluşumlar deneyimli pilotlar için uzun uçuşlar da sağlamaktadır.

Yamaç paraşütü uçuşunu, uçuş parkurunun bitimindeki araziye iniş yaparak sonlandırabilirsiniz. Pamukkale Travertenleri’nin girişinde yer alan helikopter pistine de güvenli inişler yapılmaktadır.

Dinamit Tepesi, 300 metre yüksekliğindedir. Pamukkale’nin tüm güzelliklerini görebileceğiniz ve iki paraşütün rahatça kalkış yapabileceği geniş bir alana sahiptir. Denizli’de yamaç paraşütü yapmak UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde bulunan Pamukkale Travertenleri’ni ve Hierapolis Antik Kenti’ni kuş bakışı görme fırsatı sağlamaktadır. Deneyimli tandem pilotları ile gerçekleştirilen yamaç paraşütü uçuşlarında fotoğraf ve video çekimi ile anı da ölümsüzleştirebilirsiniz.

Dinamit Tepesi’nde Yamaç Paraşütü Ne Zaman Yapılır?

İlkbahar ve sonbahar aylarındaki açık ve yağmur havalar genellikle yamaç paraşütü yapmak için tercih edilmektedir. Bunun dışındaki zamanlarda yamaç paraşütü yapmak için bölgenin hava durumu oldukça belirleyici bir etmendir. Dinamit Tepesi’nde yaz aylarının öğle saatlerinde oluşan türbülanslar sebebiyle uçuşlar sırasında maksimum düzeyde kontrol ve dikkat gerekmektedir. Sert rüzgarlarda kalkış pistinin bitiş noktasında türbülanslara rastlanabilmektedir. Tepenin dik eğimde bitmesi başarılı bir kalkış için çok süratli koşu gerektirdiği gibi çapraz esen rüzgarlar da kalkıştan hemen sonra paraşütte asimetrik kapanmalara neden olmaktadır.

Denizli’de Yamaç Paraşütü Yapmak İçin Gerekli Malzemeler

Emniyetli bir uçuş yapmak için yamaçtan kalkışta ve inişte gerekli olan bazı malzemeler vardır. Uçmak için gerekli olan ilk malzeme kanat (kubbe) olarak isimlendirilmektedir. Uçuş esnasında içi hava dolu yamaç paraşütünün kanatlarının ağırlığı oldukça hafiftir.

denizli gezi rehberi
Ölüdeniz Yamaç Paraşütü İle Heyecanı Doruklarda Yaşayın!

Askı ipleri, kanata bağlı yüzden fazla iptir ve çok ince gözükse de 150 kilograma kadar taşıyabilmektedir.

Kuşam (harness), pilotun ve yanındaki kişinin vücuduna göre ayarlanan oturma yeridir. Bazı kuşamlarda sırt koruyucu, hava yastığı, yedek paraşütler, cepler koyma yeri bulunmaktadır.

Tam yüz korumalı veya korumasız iki çeşit de yamaç paraşütü kaskı mevcuttur. Havada herhangi bir kaza yaşanmasa dahi iniş sırasında oluşabilecek çarpmalardan korunmak için kullanılması zorunludur.

Denizli gezi rehberi ve daha birçok farklı geziye dair detaylı bilgiyi GeziLinki web sitemizi ziyaret ederek ulaşabilirsiniz!

dijital gocebe

Alışılmış hobilere ilgi duyan, teknoloji çağına ayak uydurmuş, yeni şeyler keşfetmeyi seven birisiyim. Yeni fırsatlar yakalamayı ve fırsatlar yaratmayı iyi bilirim. İçerik oluşturmayı ve bunları paylaşmak benim için mükemmel bir aktivitedir.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri