AydınDini-Kültür Turları

Didim Apollon Kehanet Tapınağı Gezi Rehberi

Didim Tarihi Yerler

Didim Apollon Kehanet Tapınağı adından da anlaşılacağı gibi kehanet verdiği öne sürülen bir tapınaktır. Korkunç özellikleri olduğuna inanılan bu tapınak dehşet verici olarak nitelendirilir. Apollon Tapınağı, Antik Çağ döneminden bu yana aslına uygun şekilde korunmayı başarmış olarak günümüze ulaşmıştır. Apollon Tapınağı denildiği zaman akla ilk gelen Medusa’dır.

Medusa, dehşet verici özellikleri ile baktıkları her yeri taşa çeviren üç kız kardeşten biridir. Bu kız kardeşleri, Medusa’dan ayıran en önemli özellik, Medusa’nın ölümlü olmasıdır. Tapınağın gün yüzüne çıkma hikâyesi de 1906 ile 1913 yılları arasına denk gelir. Yaklaşık yedi yıllık bir kazı çalışması sonucu meydana çıkmıştır. Yörenin en eski medeniyetlere ev sahipliği yapması, böylesi büyük bir tapınağın da burada bulunmasını tesadüf kılmayacaktır.

Didim Apollon Tapınağı’nın Doğaüstü Güçleri

Antik Yunan’da tek Tanrı inancının yanı sıra evrenin inşası için farklı tanrıların da yer aldığını öne sürmektedir. Bu nedenle her doğa olayı farklı bir tanrı tarafından yapılmakta idi. Doğa ve insan da bu dönemde birbirinin içine geçmiş olan kavramlardır. İnsanın doğaya uygun yaşaması esastı.

1-7
Didim Apollon Kehanet Tapınağı

Doğaüstü güçler ile bazı ruhsal olaylara temas edilmekte idi. Duyulur dünyanın ötesini araştırmak, insanların gücü yettiğince tanrılara benzemeye çalışması son derece erdemli davranışlar içerisinde idi. Kehanet yaydığına inanılan bazı yerler ve bu hikâyelerle örülü mitoslar da o dönem insanının ilgisini çekmiştir. Bu mitoslara konu olan yerlerin başında da Büyük Menderes havzasında yer alan Didim Apollon Tapınağı gelir. Tam olarak yapılış tarihi bilinmese de MÖ.6 yüzyılda bazı bölümlerin yapıldığı bilinmektedir.

Didim Apollon Tapınağı’na Ulaşım

Didim, Ege Bölgesi’nin en güzel yörelerinden biridir. Gerek tabiatı gerekse de tarihi zenginlikleri ile mutlaka gezilip görülmesi tavsiye edilen yerlerdendir. Apollon Tapınağı da yöredeki tarihi eserler içerisinde ayrı bir yere sahiptir.

Geniş sütun başları, farklı ünitelerden oluşan tarihi alanları ile en eski yapıların başında gelir. Askeri, sağlık ve yönetimle ilgili çok sayıda branşa yönelik olarak ta hizmet vermiştir. Günümüzde müze kartlar vasıtasıyla rahatlıkla gezme imkânı bulunur. Yöre her yıl çok sayıda turiste ev sahipliği yapmaktadır. Mutlaka gezip görülmesi gereken bir yerdir.

  • Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

 

Bir yanıt yazın

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri