İzmir

Dikili Gezilecek Yerler – İzmir Dikili Gezi Rehberi

Dikili Gezisi

İzmir’in kuzey kesimlerinde yer alan Dikili, şehir merkezinden yaklaşık 120 km uzaklıktadır. Şehrin en önemli ve en güzel ilçelerinden biridir. Ege Denizi kıyısına konumlanmış bir bölgede bulunduğundan turizm faaliyetleri gelişmiş durumdadır. Dikili gezilecek yerler açısından birçok alternatif sunmaktadır. Çok sayıda termal kaynaklar, akvaryum berraklığında koylar, görkemli tarihi yapılar ve büyüleyici doğal güzellikler bulunmaktadır. İşte GeziLinki okurları için hazırlanmış olan İzmir – Dikili gezi rehberi:

Dikili Tarihi

Dikili’nin tarihi geçmişi MÖ 4 bin yılına kadar uzanmaktadır. İlk yerleşim yerlerinin Ağıltepe ve Kaletepe olduğu bilinmektedir. Bu bölgede yapılan birçok kazı çalışması neticesinde Akalar’ın uzun yıllar boyunca burada yaşadığı sonucuna varılmıştır. İlk çağlarda ise başta Lidyalılar olmak üzere; Frikyalılar, Romalılar, Bergamalılar yaşamıştır. Orta Çağ’a gelindiğinde Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar bölgeyi yerleşim yeri olarak kabul etmiştir. Dolayısıyla tarih boyunca onlarca medeniyete ev sahipliği yapmış olan bölgede gezilip görülebilecek çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır.

Dikili Plajları

Dikili gezilecek yerler arasında plajlar önemli bir yere sahiptir. Çünkü ilçe, denize kıyısı olan bir bölgede konumlanmıştır. Haliyle de plajları hayli fazladır. İşte Dikili’de bulunan en güzel plajlardan bazıları:

Bademli Koyu

Dikili gezilecek yerler

İlçeye bağlı bir köy olan Bademli Köyü, Dikili’nin gezilip görülmesi gereken yerleri arasında yer almaktadır. Bademli Köyü civarında yer alan koy, doğa harikası sayılabilecek bir görünüme sahiptir. Sahilin kumları sarı renkte olup denizi turkuaza çalan bir renktedir. Yalnızca Dikili’de değil şehir genelinde gidebileceğiniz en güzel plajlar arasındadır. İlçe merkezinden yaklaşık 10 km uzaklıkta yer alır ve girişler ücretsizdir.

Killik Koyu

Dikili ilçe merkezinden yaklaşık 8 km mesafede bulunan Killik Koyu, adını buradan çıkarılan doğal killerden almıştır. Bademli Koyu’na kıyasla daha minimal bir yapısı olsa da doğası itibariyle tropikal adaları andırmaktadır. Koy çevresinde çok sayıda tesis bulunmaktadır. Ayrıca çadır kampı yapmak isteyenler için de tesisler bulunmaktadır. Girşler ücretli olup 30 TL civarındadır.

Pisa Koyu

Dikili gezilecek yerler

Dikili’de denize girilebilecek en güzel koylardan biri de Pisa Koyu’dur. Özellikle temmuz, ağustos gibi aylarda bir hayli kalabalık olmaktadır. Sahili bembeyaz kumlardan oluşmaktadır. Denizi ise oldukça berraktır. Sığ yerleri de bulunduğundan çocuklu aileler için uygun olabilir. İlçe merkezinden yaklaşık 12 km mesafede yer alan koya girişler ücretli olup 20 TL civarındadır.

Dikili Tarihi Yerler

Dikili gezilecek yerler itibariyle tarihi yapılar da önemli bir yere sahiptir. İlçenin geçmişi binlerce yıl öncesine dayandığından tarihi zenginlikleri görülmeye değerdir.

Atarneus Antik Kenti

Milattan Önce 200’lü senelerde Atarneus Antik Kenti, Bergama Krallığı’nın önemli sahip kasabaları arasında yer almaktaydı. Bir dönem Yunanlıların da yerleşim yerlerinden biri olmuştur. Çok zengin bir tarihi geçmişe sahiptir. Manzara ve doğası itibariyle de görülmeye değer bir yapıdır. İlçe merkezinden yaklaşık 6 km mesafede yer alır. Girişler ücretsizdir.

Çandarlı Kalesi

Dikili gezilecek yerler

Kalenin tarihi Milattan Önce 600’lere kadar uzanmaktadır. Söz konusu çevrede tarih boyunca; İyonyalılar, Cenevizliler, Romalılar, Bizanslılar ve son olarak da Osmanlılar yaşamıştır. İsmini Çandarlı Halil Paşa’dan almıştır. İlçe merkezinden yaklaşık 20 km mesafede yer alır ve girişler ücretsizdir.

Dikili Yakın Yerler

Dikili gezilecek yerler tüm bunlarla sınırlı değildir. İlçenin bulunduğu çevrede gezip görülebilecek daha birçok rota bulunmaktadır.

Kalem Adası

Dikili gezilecek yerler

Bademli Köyü yakınlarında yer alan Kalem Adası, Dikili’ye yolu düşenlerin mutlaka gezip görmesi gereken yerler arasındadır. Günübirlik geziler için oldukça ideal bir ortamı vardır. İncecik kum tanelerinden oluşan kumsalında güneşlenebilir, oldukça sessiz ve dingin olan doğasında denize girebilirsiniz. Bademli Köyü’nden kalkan teknelerle ulaşım sağlayabilirsiniz.

Nebiler Köyü

Kendine özgü güzellikleri olan ve bozulmamış doğasıyla dikkat çeken Nebiler Köyü, Dikili’de görülmeye değer yerler arasındadır. Köy içerisinde şelaleler, mağaralar, kaplıcalar bulunmaktadır. Özellikle Nebiler Kaplıcası oldukça meşhurdur. Köy, Ayvalık mevkiinde yer alır. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıktadır.

Çandarlı Köyü

Dikili’nin en popüler alanlarından bir tanesi de Çandarlı Köyü’dür. Köyün tarihi geçmişi binlerce yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Köy, doğası itibariyle ve içerisinde yer alan tarihi yapılarıyla güzel bir gezi deneyimi sunmaktadır. Denizi tertemiz ve dalgasızdır. Yüzerken, denizde bulunan balıkları çıplak gözle rahatlıkla görebilirsiniz. İlçe merkezinden yaklaşık 15 km uzaklıkta yer alır.

Dikili Yeme İçme

Dikili gezilecek yerler hakkında yeteri kadar bilgi verdikten sonra şimdi Dikili’de ne yenir sorusu yanıtlanmalıdır. Dikili’nin en önemli lezzetleri arasında soğuk mezeleri ve deniz mahsullü yemekleri bulunmaktadır. Yaprak sarması, sütlaç, ızgara köfte de denenebilecek lezzetler arasındadır.

Ayrıca İzmir yöresel lezzetler ve sokak lezzetleri için de tıklayabilirsiniz.

Dikili Konaklama

Dikili gezilecek yerler

İlçenin deniz ve kültür turizmi hayli gelişmiş olduğundan çok çeşitli konaklama seçenekleri mevcuttur. Her bütçeye uygun konaklama alternatifi bulmak mümkündür.

Dikili Ulaşım

Dikili, ilçe merkezinden 120 km uzaklıkta yer alır. Adnan Menderes Havalimanı ise 150 km mesafededir. Ayrıca ilçe; Ankara’ya 736 km, İstanbul’a ise 412 km uzaklıktadır.

Bu yazıda Dikili gezilecek yerler hakkında detaylı bilgiler sunulmuştur. Daha birçok gezi ve tatil fikirleri için YouTube kanalımızı da ziyaret edebilirsiniz.

Başa dön tuşu
Pegasus müşteri hizmetleri